Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδεατό στερεό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει μια ασάφεια.

 

α) από την κατακόρυφη επιφάνεια που περνά από την οικοδομική γραμμή και της οποίας τα ανώτατα σημεία βρίσκονται σε ύψος 1,5 Π που μπορεί να μην είναι μικρότερο των 7,5 μ., από τα αντίστοιχα σημεία του κρασπέδου του πεζοδρομίου (όπου Π το πλάτος του δρόμου, όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 10).

 

Ναι εντάξει, του πεζοδρομίου, τίνος πεζοδρομίου, του απέναντι του δικού μας ποιανού?

 

Ο νόμος πάλι δεν ενοει και εξηγεί και αφήνει στον μελετητή να μαντέψει. Η εμπειρία μου λέει, απο το σημείο τομής του απέναντι πεζοδρομίου με την ρυμοτομική γραμμή του απέναντι οικοπέδου και αν έχω λάθος διορθώστε με ....!

Link to comment
Share on other sites

απλό πάμε στο άρθρο 10 και διαβάζουμε τι γράφει για τα ύψη

 

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 10 Πλάτος δρόμου - Αφετηρία μέτρησης υψών

3.α Τα ύψη για την εφαρμογή της παρ.6α του άρθρου 9, μετρώνται από κάθε σημείο της ρυμοτομικής γραμμής στη στάθμη του οριστικά διαρφωμένου πεζοδρομίου, όπως βεβαιώνεται από τον οικείο δήμο ή κοινότητα. Αν δεν υπάρχει οριστικά διαμορφωμένο πεζοδρόμιο, η στάθμη αυτή καθορίζεται από την εγκεκριμένη υψομετρική μελέτη της οδού. Αν δεν υπάρχει υψομετρική μελέτη της οδού ή η υπάρχουσα χρειάζεται τροποποίηση, ο οικείος δήμος ή η κοινότητα έχει υποχρέωση να καταρτίσει σχετική μελέτη κατά μήκος ενός τουλάχιστον οικοδομικού τετραγώνου. Σε περίπτωση αδυναμίας του δήμου ή της κοινότητας, η μελέτη συντάσσεται από ιδιώτη μηχανικό και εγκρίνεται από τον οικείο δήμο ή κοινότητα.

 

βρε παιδιά ούτε εγώ τα ξέρω απ' εξω πατώ τη σωστή λέξη στην αναζήτηση και μου βγάζει τις πληροφορίες ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας είμαι καινούρια στο φόρουμ.Είμαι φοιτήτρια τοπογράφος μηχανικός.Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως υπολογίζουμε τον όγκο του ιδεατού στερεού.Ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε.:confused::confused:

 

δες εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8103

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου έχει ζητηθεί να προσδιορίσεις το ιδεατό στερεό (για την άσκηση) και όχι να υπολογίσεις τον όγκο του;

 

Πάντως ο όγκος υπολογίζεται όπως ενός οποιουδήποτε στερεού, δεν έχει κάποια ιδιαιτερότητα.

Χώρισέ το σε "απλούς" όγκους και υπολόγισε τον συνολικό ως άθροισμα των τμημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, το δύσκολο είναι να το σχεδιάσεις το ιδεατό στερεό αλλά αν έχεις το Γοκ τα κατάλληλα άρθρα ένα οικόπεδο με σαφές το έδαφος του και το πλάτος του δρόμου απέναντι δεν είναι δύσκολο το σχεδιάζεις, το χωρίζεις σε απλά γεωμετρικά σχήματα και υπολογίζεις τον όγκο του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.