Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

"Εξαφάνιση" οικοπέδου-πράξη εφαρμογής


Ανίκητος

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα, σας αναφέρω μία υπόθεση προς σχολιασμό. Αγορά με συμβόλαιο 400τ.μ. εξαδιαιρέτου  απο 3800τ.μ. απο μητέρα και  κόρη πριν 35 χρόνια. Το κατέχουν όμως συγκεκριμένα απο τότε. Χτίζεται όλο το οικοπεδο εκτός απο τα 400. Γινεται πραξη εφαρμογής και δίδονται για τα 200τ.μ. ποσοστά εξ΄αδιαιρέτου σε 3 διαφορετικά οικόπεδα  εντός του μεγαλυτέρου των 3800τ.μ.και τα αλλα 200 πάνε ως αγνώστου. Το καταληφθέν εδώ και 35 χρόνια γίνεται Ν.οικοπεδο και δίδετε σε τρίτη ως αποζημίωση για ένα μέρος που της αφαιρεθηκε ως δρόμος (στα όρια της Π.Ε.) ενώ το οικοπεδο της παρεμεινε ανεπαφο και είναι εκτος πραξης, η οποια και του πουλάει αμμέσως.  Εγιναν δηλωσεις ιδιοκτησίας  κανονικα και κατατεθηκε τοπογραφικό που το δειχνει συγκεκριμενο. Η μία δήλωση χάνεται με κάποια δικαιολογία απο τις τεχνικες υπηρεσίες οπου κατατεθηκε και βρεθηκε μετά την κύρωση. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορεί να βγεί κάποιο συμπέρασμα με την περιγραφή που κάνεις.

Μια πρώτη σκέψη είναι ότι θα χρειαστεί πλήρης έλεγχος των τίτλων και επακριβώς τι γράφουν και τι τοπογραφικά έχουν.

΄και μια πλήρη μελέτη των τοπογραφικών που αφορά το γήπεδο (ή ότι είναι)

Ποιες τεχικές υπηρεσίες? φορέας?? έτος? 

κλπ κλπ....

Αν μπορείς ενημέρωσε ως "επαγγελματίας Τεχνικού Κλάδου" που δηλώνεις στο προφήλ σου με τι είναι η ενασχόληση σου για να μπορούν αν υπάρξουν απαντήσεις κατανοητές 

 

Υ.Γ.

Και... (σημαντικό) έχετε δώσει όλα τα δεδομένα σας σε Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικών που έχουν ενασχόληση με εφαρμογή τίτλων και τοπογραφικών?

ή μπα ακόμα .....

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

με ανα χειρας αυτο, πας στον μηχανικο σου

ν.  3212/2003

1. Η περίπτωση ε' της παρ. 7 του άρθρου 12 του Ν. 1337/1983 αντικαθίσταται ως εξής:
«ε) Η πράξη εφαρμογής μετά την κύρωση της γίνεται οριστική και, με την επιφύλαξη του επόμενου εδαφίου, αμετάκλητη. Η Διοίκηση κατ' εξαίρεση μόνο επιτρέπεται να ανακαλεί εν όλω ή εν μέρει την πράξη εφαρμογής, για λόγους νομιμότητας ή για πλάνη περί τα πράγματα που αποδεικνύεται από στοιχεία που δεν ήταν γνωστά κατά το χρόνο κύρωσης της πράξης ή απότελεσίδικη δικαστική απόφαση. Η ανάκληση γίνεται αυτεπάγγελτα ή ύστερα από αίτηση του ενδιαφερομένου. Η πράξη ανακαλείται μόνο κατά το μέρος που διαπιστώνεται η παράβαση ή ηπλάνη, μέσα σε εύλογο χρόνο από την κύρωση της πράξης εφαρμογής και συντάσσεται διορθωτική πράξη. Κατά τη σύνταξη της διορθωτικής πράξης λαμβάνεται υπόψη η πραγματική καινομική κατάσταση που είχαν οι ιδιοκτησίες κατά το χρόνο σύνταξης της αρχικής πράξης. Αν κατά την αιτιολογημένη κρίση της Διοίκησης η αυτούσια διόρθωση δεν είναι δυνατή για λόγους που επιβάλλονται από τις αρχές της καλής πίστης και της ασφάλειας του δικαίου, οι διαφορές που προκύπτουν κατά τη σύνταξη της διορθωτικής πράξης μετατρέπονται σε χρηματικήαποζημίωση. Με τη διορθωτική πράξη καθορίζεται ο υπόχρεος και ο δικαιούχος της αποζημίωσης, το ύψος της οποίας καθορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 2882/2001 (ΦΕΚ17Α').»

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

με ανα χειρας αυτο, πας στον μηχανικο σου

ν.  3212/2003

1. Η περίπτωση ε' της παρ. 7 του άρθρου 12 του Ν. 1337/1983 αντικαθίσταται ως εξής:
«ε) Η πράξη εφαρμογής μετά την κύρωση της γίνεται οριστική και, με την επιφύλαξη του επόμενου εδαφίου, αμετάκλητη. Η Διοίκηση κατ' εξαίρεση μόνο επιτρέπεται να ανακαλεί εν όλω ή εν μέρει την πράξη εφαρμογής, για λόγους νομιμότητας ή για πλάνη περί τα πράγματα που αποδεικνύεται από στοιχεία που δεν ήταν γνωστά κατά το χρόνο κύρωσης της πράξης ή απότελεσίδικη δικαστική απόφαση. Η ανάκληση γίνεται αυτεπάγγελτα ή ύστερα από αίτηση του ενδιαφερομένου. Η πράξη ανακαλείται μόνο κατά το μέρος που διαπιστώνεται η παράβαση ή ηπλάνη, μέσα σε εύλογο χρόνο από την κύρωση της πράξης εφαρμογής και συντάσσεται διορθωτική πράξη. Κατά τη σύνταξη της διορθωτικής πράξης λαμβάνεται υπόψη η πραγματική καινομική κατάσταση που είχαν οι ιδιοκτησίες κατά το χρόνο σύνταξης της αρχικής πράξης. Αν κατά την αιτιολογημένη κρίση της Διοίκησης η αυτούσια διόρθωση δεν είναι δυνατή για λόγους που επιβάλλονται από τις αρχές της καλής πίστης και της ασφάλειας του δικαίου, οι διαφορές που προκύπτουν κατά τη σύνταξη της διορθωτικής πράξης μετατρέπονται σε χρηματικήαποζημίωση. Με τη διορθωτική πράξη καθορίζεται ο υπόχρεος και ο δικαιούχος της αποζημίωσης, το ύψος της οποίας καθορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 2882/2001 (ΦΕΚ17Α').»

 

 

...αυτο το έχω διαβάσει, θα θέλατε να μου εντοπίσετε, τα σημεία που δεν είναι νόμιμα?

1 ώρα πριν, Didonis said:

Δεν ξέρω αν μπορεί να βγεί κάποιο συμπέρασμα με την περιγραφή που κάνεις.

Μια πρώτη σκέψη είναι ότι θα χρειαστεί πλήρης έλεγχος των τίτλων και επακριβώς τι γράφουν και τι τοπογραφικά έχουν.

΄και μια πλήρη μελέτη των τοπογραφικών που αφορά το γήπεδο (ή ότι είναι)

Ποιες τεχικές υπηρεσίες? φορέας?? έτος? 

κλπ κλπ....

Αν μπορείς ενημέρωσε ως "επαγγελματίας Τεχνικού Κλάδου" που δηλώνεις στο προφήλ σου με τι είναι η ενασχόληση σου για να μπορούν αν υπάρξουν απαντήσεις κατανοητές 

 

Υ.Γ.

Και... (σημαντικό) έχετε δώσει όλα τα δεδομένα σας σε Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικών που έχουν ενασχόληση με εφαρμογή τίτλων και τοπογραφικών?

ή μπα ακόμα .....

Κυρωθηκε το 22 η πραξη. Υπαρχει τοπογραφικο του 2018 αλλα και παλιότερο.

 

 

 

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

με ανα χειρας αυτο, πας στον μηχανικο σου

ν.  3212/2003

1. Η περίπτωση ε' της παρ. 7 του άρθρου 12 του Ν. 1337/1983 αντικαθίσταται ως εξής:
«ε) Η πράξη εφαρμογής μετά την κύρωση της γίνεται οριστική και, με την επιφύλαξη του επόμενου εδαφίου, αμετάκλητη. Η Διοίκηση κατ' εξαίρεση μόνο επιτρέπεται να ανακαλεί εν όλω ή εν μέρει την πράξη εφαρμογής, για λόγους νομιμότητας ή για πλάνη περί τα πράγματα που αποδεικνύεται από στοιχεία που δεν ήταν γνωστά κατά το χρόνο κύρωσης της πράξης ή απότελεσίδικη δικαστική απόφαση. Η ανάκληση γίνεται αυτεπάγγελτα ή ύστερα από αίτηση του ενδιαφερομένου. Η πράξη ανακαλείται μόνο κατά το μέρος που διαπιστώνεται η παράβαση ή ηπλάνη, μέσα σε εύλογο χρόνο από την κύρωση της πράξης εφαρμογής και συντάσσεται διορθωτική πράξη. Κατά τη σύνταξη της διορθωτικής πράξης λαμβάνεται υπόψη η πραγματική καινομική κατάσταση που είχαν οι ιδιοκτησίες κατά το χρόνο σύνταξης της αρχικής πράξης. Αν κατά την αιτιολογημένη κρίση της Διοίκησης η αυτούσια διόρθωση δεν είναι δυνατή για λόγους που επιβάλλονται από τις αρχές της καλής πίστης και της ασφάλειας του δικαίου, οι διαφορές που προκύπτουν κατά τη σύνταξη της διορθωτικής πράξης μετατρέπονται σε χρηματικήαποζημίωση. Με τη διορθωτική πράξη καθορίζεται ο υπόχρεος και ο δικαιούχος της αποζημίωσης, το ύψος της οποίας καθορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 2882/2001 (ΦΕΚ17Α').»

 

 

Θα ειχατε τη καλοσύνη να μου εξηγείσετε σε ποιο σημείο βρίσκεται το μή νομιμο?

Link to comment
Share on other sites

 Παραπονεισαι για την ΠΕ και μεταξυ των αλλων αναφερεις οτι:

   "Εγιναν δηλωσεις ιδιοκτησίας  κανονικα και κατατεθηκε τοπογραφικό που το δειχνει συγκεκριμενο. Η μία δήλωση χάνεται με κάποια δικαιολογία απο τις τεχνικες υπηρεσίες οπου κατατεθηκε και βρεθηκε μετά την κύρωση."

Αυτα θα ελεγξεις με τον μηχανικο και τον δικηγορο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

 Παραπονεισαι για την ΠΕ και μεταξυ των αλλων αναφερεις οτι:

   "Εγιναν δηλωσεις ιδιοκτησίας  κανονικα και κατατεθηκε τοπογραφικό που το δειχνει συγκεκριμενο. Η μία δήλωση χάνεται με κάποια δικαιολογία απο τις τεχνικες υπηρεσίες οπου κατατεθηκε και βρεθηκε μετά την κύρωση."

Αυτα θα ελεγξεις με τον μηχανικο και τον δικηγορο σου.

 

Αυτό το στάδιο το έχω κανει χωρις αποτέλεσμα. Μηπως μπορείτε να μου πείτε άν βλεπετε κατι που δε θα επρεπε να εχει γίνει έτσι? Δηλ αν κατι δε σας φαινεται νόμιμο?

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού τώρα έχω PC ας γράψω μερικά πράγματα. 

Επειδή το φόρουμ το βλέπουν αρκετοί συνάδελφοι θέλω απλά να θέσω μερικές ερωτήσεις μπας και καταλάβω (νομίζω πως και ο Δηδώνης κατάλαβα ελάχιστα πράγματα) κάτι παραπάνω γι' αυτή την υπόθεση.

Μας λες πως η αγορά έγινε πριν 35 χρόνια. Άρα η αγορά έγινε μετά το έτος 1982 που είναι χρόνος αναφοράς για τις εισφορές σε γη και χρήμα.

Δεν ξέρω τι έγραψαν η μάνα και κόρη στην "δήλωση ιδιοκτησίας", πάντως η μελέτη χειρίστηκε- αντιμετώπισε την "ιδιοκτησία- οικόπεδο" σαν ενιαίο τεμάχιο. 

Από μόνη της η ιδιοκτησία αυτή, σαν ένα "κομμάτι" (3800τ.μ),  δίνει εισφορά σε γη 1345 τ.μ. (ή 953 αν είναι Β' κατοικία). Εκτός αυτού, η κάθε πράξη αντιμετωπίζει τις εξαδιαιρέτου ιδιοκτησίες με πάρα πολλές επιφυλάξεις και ερωτηματικά.  

Είναι αρκετά δύσκολο να εκφράσει κάποιος γνώμη χωρίς να δει τις οριζοντιογραφίες της περιοχής αλλά και τους πίνακες της Π.Εφ. 

Όπως λεν οι δύο παραπάνω συνάδελφοι βάζεις παραμάσχαλα όλα τα σχέδια, πίνακες κλπ, τα πας σε μηχανικό που ξέρει από Π.Ε. και αν χρειαστεί προχωράτε σε ότι σου γράφει ο Δημήτρης.

Πάντως, επειδή γράφεις πως είσαι "Επαγγελματίας Τεχνικού Κλάδου", πρέπει να ξέρεις πως το πρώτο- πρώτο που κοιτάμε πάντα είναι οι ημερομηνίες σύνταξης των συμβολαίων.

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nbr said:

Αφού τώρα έχω PC ας γράψω μερικά πράγματα. 

Επειδή το φόρουμ το βλέπουν αρκετοί συνάδελφοι θέλω απλά να θέσω μερικές ερωτήσεις μπας και καταλάβω (νομίζω πως και ο Δηδώνης κατάλαβα ελάχιστα πράγματα) κάτι παραπάνω γι' αυτή την υπόθεση.

Μας λες πως η αγορά έγινε πριν 35 χρόνια. Άρα η αγορά έγινε μετά το έτος 1982 που είναι χρόνος αναφοράς για τις εισφορές σε γη και χρήμα.

Δεν ξέρω τι έγραψαν η μάνα και κόρη στην "δήλωση ιδιοκτησίας", πάντως η μελέτη χειρίστηκε- αντιμετώπισε την "ιδιοκτησία- οικόπεδο" σαν ενιαίο τεμάχιο. 

Από μόνη της η ιδιοκτησία αυτή, σαν ένα "κομμάτι" (3800τ.μ),  δίνει εισφορά σε γη 1345 τ.μ. (ή 953 αν είναι Β' κατοικία). Εκτός αυτού, η κάθε πράξη αντιμετωπίζει τις εξαδιαιρέτου ιδιοκτησίες με πάρα πολλές επιφυλάξεις και ερωτηματικά.  

Είναι αρκετά δύσκολο να εκφράσει κάποιος γνώμη χωρίς να δει τις οριζοντιογραφίες της περιοχής αλλά και τους πίνακες της Π.Εφ. 

Όπως λεν οι δύο παραπάνω συνάδελφοι βάζεις παραμάσχαλα όλα τα σχέδια, πίνακες κλπ, τα πας σε μηχανικό που ξέρει από Π.Ε. και αν χρειαστεί προχωράτε σε ότι σου γράφει ο Δημήτρης.

Πάντως, επειδή γράφεις πως είσαι "Επαγγελματίας Τεχνικού Κλάδου", πρέπει να ξέρεις πως το πρώτο- πρώτο που κοιτάμε πάντα είναι οι ημερομηνίες σύνταξης των συμβολαίων.

 

Αυτο το επαγγελματίας τεχνικου κλαδου ήταν ένα έτοιμο κουτάκι που κατα την εγγραφή μου δε το αξιολόγισα σωστά. Παρακαλώ μην το λαμβάνετε υπόψην σας. Το αρχικό συμβόλαιο έγινε το 1988 400 /3800 εξαδιαιρετου, και ακολουθησε γονικη παροχή καποια χρόνια μετά. Τα γράφω αυτά, άλλα τα ξαναεπαναλαμβάνω.  Μπορουν να παρουν 400 μετρα έστω εξαδιαιρετου, και να το σπασουν σε τρια κομματια σε οικοδομημενα οικοπεδα? Και γιατι το εδωσαν σε καποιον που το οικοπεδο του δεν υπεστη αλλαγές, εκτος την άκρη οπου το πηρε λιγο ο δρομος. Και ο δρομος που πηραν απο εμας? Γιατι δεν εδωσαν και σε εμας? Σας παρακαλώ άν καποιος βλεπει κάτι σε όλα αυτά ας μου το επισημάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Είχατε ένα κτήμα εκτός σχεδίου 3.800 τμ. Με την ένταξη στο σχέδιο πόλεως δικαιούστε ένα οικόπεδο επιφάνειας τουλάχιστον 2.455 τμ. όπου τα υπόλοιπα 1345 τμ είναι, βάσει του Νόμου, στην διάθεση του μελετητή να αποδοδθούν για δρόμους ή/και για κοινόχρηστους χώρους ή/και σε τρίτους.

Για να δοθεί συγκεκριμένη άποψη πρέπει να απαντηθούν τα κάτωθι:

  1. Με ποιά επιφάνεια αναφέρεται η συνολική ιδιοκτησία στον τίτλο πριν 35 χρόνια ?
  2.  Με ποιά επιφάνεια ανφέρεται η συνολική ιδιοκτησία σε παλαιότερο (των 35 ετών) τίτλο ?
  3. Έχει αποκτηθεί όλο ή μέρος του όλου οικοπέδου με χρησικτησία ?
  4. Ποιά είναι η τελική επιφάνεια του οικοπέδου που σας αποδίδεται με βάση την Πράξη Εφαρμογής ?
  5. Το τμήμα που αποκόπτεται προς τρίτο αφορά κυρίως την μία κάθετη ή ισομοιράζεται στο όλο οικόπεδο ?
Link to comment
Share on other sites

Τα 400 μ² εξ αδιαιρέτου  δεν μπορούν να θεωρηθούν ως ανεξάρτητο τμήμα, ασχέτως αν διαχωρίστηκε από το ενιαίο (3800 μ²) "δια λόγου". Η  Π.Ε. "βλέπει" ένα γεωτεμάχιο 3800 μ² και το αντιμετωπίζει ως ενιαίο. Οι οικοδομές που κατασκευάστηκαν ανήκουν σε όλους (κατά το ποσοστό συνιδιοκτησίας τους στο ενιαίο)

Βέβαια, υπάρχουν κι άλλες ασάφειες στο αρχικό κείμενο (καταληφθέν).

κι εμείς, προσπαθούμε να καταλάβουμε τι εννοεί ο ποιητής...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.