Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διακοπή επικουρικής/εφάπαξ ασφάλισης


AlexandrosΠΜ

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Επέστρεψα από το εξωτερικό το 2021 και έκανα έναρξη ατομικής επιχείρησης με κύριο ΚΑΔ υπηρεσίες μηχανικών. Οι ασφαλιστικές εισφορές που μου έρχονται και πληρώνω στον ΕΦΚΑ έχουνε μέσα επιπλέον κόστη για επικουρική και εφάπαξ (€285/μηνα) τα οποία θέλω να μειώσω. Στο πρακτικό κομμάτι:

1. Μπορω να διακόψω αυτές τις επιπλέον ασφαλίσεις ή είναι ακόμα υποχρεωτικές για τον κλάδο των μηχανικών?

2. Αν είναι υποχρεωτικες και το 1 δεν γιενται, με δεδομένο ότι δεν δουλεύω σαν μηχανικός πλέον, μπορω να βγάλω τον ΚΑΔ μηχανικού και να ασφαλιστώ ως ελεύθερος επαγγελματίας? Το ρωτάω γιατί φιλος μου επιχειρηματίας πληρώνει €220/μήνα χωρίς εφάπαξ/επικουρική.

Ευχαριστώ και sorry αν η ερώτηση είναι πολυ basic. Μετά απο 12 χρόνια έξω αδυνατώ να καταλάβω γιατί έχουμε ακόμα το πιο περίπλοκο σύστημα ασφάλισης στον πλανήτη.

Αλέξανδρος

Edited by AlexandrosΠΜ
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2023 at 12:09 AM, Πολυμήχανoς said:

1. Το δεύτερο.
2. Μπορείς.

Υπαρχει μήπως κάπου λίστα με ΚΑΔ μηχανικων? Για να σιγουρευτώ ότι δεν έχω κάποιον μέσα πριν pitcharo στον ΕΦΚΑ την αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.