Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χωρίσματα γραφείου


whatisthis

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχετε χωρίσει το χώρο εργασίας σας με καποιου είδους διαχωριστικό πχ γυψοσανίδα, γυαλινες πορτες προκειμένου για ηχομόνωση??Εχει πετυχει? Της sato τις προτασεις τις εχετε δει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έχω δει μπόλικες εφαρμογές με γυψοσανίδα στο εργοτάξιο ... Εξαρτάται από την κατασκευή. Και της sato έχω δει (και μάλιστα πρόσφατα - αλλά όχι σε επίπεδο χωρίσματος με απαιτήσεις ηχομόνωσης, απλά για τη δημιουργία σταθμών εργασίας). Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικά με την κατασκευή που θες να κάνεις. Όσο για τη sato, δώσε το ακριβές μοντέλο για να σου πω αν ξέρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε στην περίπτωση έπεσα γιατί και γω ψάχνω για χώρισμα, απλά όχι από γυψοσανίδα αλλά κάτι σε κινητό, ας πούμε τύπου παραβάν κτλ.

Έχετε υπόψη σας καμία λύση?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές εταιρείες, πάρα πολλές εφαρμογές ανάλογα με τις απαιτήσεις και βέβαια αντίστοιχα κοστολόγια. Εκτός από SATO, ψάξτε ASSET INTERIORS, AMSCO, DecoPlan, MOVINORD, κλπ. ("κόλλησα" δεν μου έρχονται άλλες). Μάλλον θα συμπληρώσω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω σε μικρο γραφειο (50μ2)να χωρισω ενα τμημα να το κανω γραφειο μου με απαιτηση ηχομόνωσης απο τον υπολοιπο χωρο. Ομως για να εχω φωτισμο μεσα στο μπουντρουμι μου(!) ή όλο τζαμαρία μεχρι την οροφη πανω ή γυψοσανίδα με κουφώματα σκεφτόμουν..

Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο γραφείο μου χώρισμα με γυψοσανίδες (μονή 12,5mm με πετροβάμβακα) και κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια (πόρτα και σταθερό παράθυρο). Υπάρχουν και βενετσιάνικα στόρια, εξωτερικά όχι μεταξύ των τζαμιών, για οπτική απομόνωση. Προσφέρει αρκετά καλή ηχομόνωση αλλά αν έκανα τώρα θα έβαζα τσιμεντοσανίδα ή ινογυψοσανίδα ή διπλή γυψοσανίδα, όχι για την ηχομόνωση αλλά για την στιβαρότητα της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Θες ηχομόνωση ; Βάλε διπλή 12,5άρα (2+5άρη πετροβάμβακα+2) και στο τέλος πέρασέ την με STO (Silent). Θα αποκτήσεις τέλεια ηχομόνωση (εκκλησία κυριολεκτικά), αλλά θα σου 'χουν φύγει και κάμποσα απ' το πορτοφόλι. Όσο για την πόρτα, υπάρχουν ηχομονωτικά ΚΙΤ που προμηθεύουν οι εταιρίες και που σου εξασφαλίζουν πολύ καλή ηχομόνωση (μη φανταστείς καμια μεγάλη ιστορία, περιμετρικό "κορδόνι" - λάστιχο - στα 3/4 της πόρτας και ένα ψιλό λαμάκι στο κάτω 1/4 της).

 

Σίγουρα πάντως να επιδιώξεις στοκάρισμα στους αρμούς (και προφανώς στις βίδες) της κάθε στρώσης και όχι μόνο των εξωτερικών.

 

Εξαρτάται πάντα από το τι λεφτά διαθέτεις και πόσο μεγάλο μερεμέτι είσαι διατεθειμένος να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

30€/m² + το κόστος των κουφωμάτων.

Το κόστος αυτό ίσως να μην είναι αντιπροσωπευτικό γιατί έγιναν και άλλες εργασίες με γυψοσανίδες και πέρασαν και τέσσερα χρόνια.

Το αδύνατο σημείο της ηχομόνωσης θεωρώ ότι είναι το κατωκάσι της πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.