Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χωρίσματα γραφείου


whatisthis

Recommended Posts

Το αδύνατο σημείο της ηχομόνωσης θεωρώ ότι είναι το κατωκάσι της πόρτας.

 

Γι' αυτό του είπα για τα ηχομονωτικά κιτ. Επίσης, εκτός της ψιλής λάμας, (τουλάχιστον στις περιπτώσεις που έχω δει εγώ), έχουν τοποθετήσει και μία μεταλλική ποδιά στο κατωκάσι, η οποία μοιάζει με αρμοκάλυπτρο και σφραγίζει πρακτικά το κάτω μέρος, όταν το φύλλο είναι κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΕΕΕπ ... Σε δημόσιο έργο τα βάλαμε, σε χώρους συνάθροισης κοινού. Αλοίμονο αν τα κατέβαζε η κούτρα μου μου και τα έγραφα ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα κάτι τέτοιο αλλά φοβάμαι ότι όσο βελτιώνεται η ηχομόνωση τόσο περισσότερο θα γίνεται πιο επικίνδυνο το κούφωμα. Έχεις μήπως φωτό;

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεται κάποιος για έργο πελάτη του ή δημόσιο (είναι πολύ ακριβό το σύστημα για το ιδιωτικό γραφείο του καθενός μας) ας μου στείλει π.μ. με το email του, για να του στείλω φωτογραφίες από σύστημα χωρισμάτων γραφείου σε κεντρικά γραφεία τράπεζας (κατασκευή 2005) στην Αθήνα. Οι φωτογραφίες είναι αρκετές και μεγάλες σε μέγεθος για να τις ανεβάσω εδώ και λογαριασμούς σε rapidshare, κλπ., δεν έχω και ούτε θέλω να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες..

Στη SATO μου ειπαν γύρω στα 80€/μ2 για τυφλο και το διπλάσιο για τη λυση με τζάμι ολόκληρο...Πανάκριβα παιδιά...Παρόλα αυτά θα τους ζητήσω και μια επίσημη προσφορά να δούμε!

 

Στα σημεια που πιανει πανω στο δοκάρι και ακριβώς μετα αυτόυ στην οροφή που βρισκεται 45cm ψηλότερα που αναγκαστικά πρέπει να γινει κόψιμο στη γυψοσανίδα, κατασκευαστικά τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πως στηρίζεται, στρωτήρας (uw) και εκεί. Όλη η κατασκευή είναι στρωτήρες (οριζόντια στοιχεία) και ορθοστάτες (κατακόρυφα - cw), πλαίσια δημιουργείς, μη φανταστείς τίποτα φαντεζί. Οι πρώτοι βιδώνονται στο πάτωμα, οι δεύτεροι κουμπώνουν μέσα στους πρώτους και στα φατνώματα τοποθετούνται τα πανέλα. Στοκάρεις στα φάλτσα των αρμών και στις βίδες, τοποθετείς 2η στρώση, ξαναστοκάρεις (γνώμη μου πάντα αλλά και γενικότερη προτίμηση για ορθότερη κατασκευή). Αν έχεις μεγάλο ύψος, για να μην "κοιλιάσει" ο πετροβάμβακας, τοποθετείς και επιπλέον οριζόντιο στοιχείο για να πατήσει εκεί η αμέσως πιο πάνω πλάκα και να μοιράσεις τα ύψη. Αν θες να κερδίσεις κάπου, βάλε απλή αλλά διπλή γυψοσανίδα (ούτε ανθυγροπυράντοχες, ούτε τίποτα αφού είναι για γραφείο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.