Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ 2021: Ανοικτή πρόσκληση εγγραφής μηχανικών στο ειδικό μητρώο κληρωτών ενεργειακών επιθεωρητών για τη διενέργεια δεύτερης ενεργειακής επιθεώρησης (έκδοσης Β’ ΠΕΑ)


GTnews

Recommended Posts

Έχω καιρό να ασχοληθώ με το ΕΚΟ, αλλά από όσο θυμάμαι δεν είχα γνωρίσει κάποιον ενδιαφερόμενο που να ήταν διατεθειμένος να "συνδράμει" οικονομικά πέραν του ότι επιδοτείται από το πρόγραμμα. Τώρα αν εσύ βρεις κάποιον που να είναι διατεθειμένος να πληρώσει από την τσέπη του για το β' πεα, τότε μια χαρά. Δεν έχω δει την διαδικασία, δηλ. αν μπορει ο ενδιαφερόμενος να υπαναχωρήσει. Δεν υποτίθεται ότι εξυπακούεται ότι θα πληρωθούν τα επιδοτούμενα από το πρόγραμμα;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, akis73 said:

Έχω καιρό να ασχοληθώ με το ΕΚΟ, αλλά από όσο θυμάμαι δεν είχα γνωρίσει κάποιον ενδιαφερόμενο που να ήταν διατεθειμένος να "συνδράμει" οικονομικά πέραν του ότι επιδοτείται από το πρόγραμμα. Τώρα αν εσύ βρεις κάποιον που να είναι διατεθειμένος να πληρώσει από την τσέπη του για το β' πεα, τότε μια χαρά. Δεν έχω δει την διαδικασία, δηλ. αν μπορει ο ενδιαφερόμενος να υπαναχωρήσει. Δεν υποτίθεται ότι εξυπακούεται ότι θα πληρωθούν τα επιδοτούμενα από το πρόγραμμα;

Δεν συζητάω αν θα ζητήσω εγώ παραπάνω. Συζητάω πως αν αυτός που κληρωθεί για το Β ΠΕΑ πελάτη μου ζητήσει κάτι παρανοϊκό. Δεν διευκρινίζεται η έννοια της αμοιβής στην απόφαση. Αν δηλαδή έχεις την ευχέρεια να επιλέξεις νέα κλήρωση λόγω ασυμφωνίας στο οικονομικό ή δεσμεύεσαι σε αυτόν που θα κληρωθεί αρχικά, όπως πχ στους ελεγκτές δόμησης. Γιατί αν δεσμεύεσαι δημιουργούνται συνθήκες για αυτό το πράγμα καθότι δεν καθορίζονται αμοιβές. Εκτός αν εννοείται ως αμοιβή αυτή που δικαιολογεί το πρόγραμμα. Στο οποίο βέβαια και τείνω. Γι' αυτό και το συζητάω.

Τα ΠΕΑ και η ταυτότητα δεν πληρώνονται στον μηχανικό από το πρόγραμμα αλλά από τον ιδιοκτήτη. Ο οποίος στο τέλος του προγράμματος, με τα παραστατικά εξόφλησης, τα παίρνει από το πρόγραμμα.

Τέλος πάντων θα δούμε πως θα πάει κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ μόλις την έκανα και εγώ....

Ευχαριστώ Ηλία....

Υ.Γ.

Ενα "σφίξιμο" με έπιασε μόλις την οριστικοποίησα για το τί θα δούμε στα Β ΠΕΑ.....

Υ.Γ.- 2

Φίλε dib σαν 3η επιλογή έβαλα και τα μέρη σου .....

Μπορεί να συναντηθούμε.....😊

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, hkamp said:

@pggiotas

Το πρόβλημα νομίζω ότι επιλύθηκε. Εχω υποβάλλει την αίτηση.

 

48 λεπτά πριν, pggiotas said:

ΟΚ μόλις την έκανα και εγώ....

Ευχαριστώ Ηλία....

Υ.Γ.

Ενα "σφίξιμο" με έπιασε μόλις την οριστικοποίησα για το τί θα δούμε στα Β ΠΕΑ.....

Υ.Γ.- 2

Φίλε dib σαν 3η επιλογή έβαλα και τα μέρη σου .....

Μπορεί να συναντηθούμε.....😊

@hkamp& @pggiotas... καλορίζικοι και οι δυο σας! 😄

Φίλε @pggiotas χαίρομαι που επέλεξες τη περιοχή μου, μακάρι να βρεθούμε να πιούμε κανα καφέ και να τα πούμε απο κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σχετικά με το Β ΠΕΑ, τί παραπάνω δουλειά θα χρειαστεί σε σχέση με το Α' ΠΕΑ? Απ' όσο διαβάζω στην σχετική απόφαση, ο επιθεωρητής θα εκδίθει το β' πεα και επιπλέον θα καταγράφει τις παρεμβάσεις που έγιναν (παράρτημα VI του προγράμματος). 

α) αυτές λόγικά δεν θα πρέπει να τις παρέχει ο σύμβουλος 

β) επίσης θα ελέγχουμε εμείς και τα παραστατικά ή είναι δουλειά του συμβούλου?

Επίσης Απ' όσο βλέπω η αμοιβή του β' πεα είναι η ίδια με το α' πεα...

Link to comment
Share on other sites

Κατά την αυτοψία ο Ενεργειακός Επιθεωρητής, εκτός των  υποχρεώσεων που απορρέουν από τον ν.4409/2016 (ΦΕΚ Α’ 136), για  την πιστοποίηση του συνόλου του φυσικού και οικονομικού  αντικειμένου, ελέγχει τα πιστοποιητικά των υλικών και συστημάτων  που χρησιμοποιήθηκαν για τις παρεμβάσεις έτσι ώστε να πιστοποιηθεί  η συμβατότητά τους με τις προδιαγραφές του Κ.ΕΝ.Α.Κ. και του  Προγράμματος καθώς και τα λοιπά παραστατικά για την ποσοτική  επιβεβαίωση τους.

 

Μήπως η εργασία του Β΄ΠΕΑ είναι πολύ περισσότερη από το Α'? γιατί να ισχύει η ίδια αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο έλεγχος πιστοποιητικών και ποσοτήτων εμπίπτει στις αρμοδιότητες του επιθεωρητή όπως και στην έκδοση ΠΕΑ κατά την ολοκλήρωση μιας οικοδομής. 

Όσον αφορά στην χρέωση, πρέπει να ψάξουμε καλά στους οδηγούς του προγράμματος για να δούμε αν αναφέρει κάτι. Θεωρώ όμως ότι το αγαπητό Υπουργείο επίτηδες δεν αναφέρει κάτι.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει επιπλέον αμοιβή προφανώς και δεν αξίζει να γραφτεί κανείς...

Απορώ πως βάζουν κάποιοι 2 και 3 νομούς. Αν κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει θα μπαίνουν και μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.