Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οριζόντιος αρμός


 
sundance

Recommended Posts

Οταν εχουμε τη σκυροδετηση ενος τοιχου αντιστηριξης (ή τοιχωματος οικοδομικου εργου) για να δημιουργηθει οριζοντιος αρμος τι από τα παρακατω 2 πρεπει να γινει:

 

1.πρεπει να αφεθει κενο στο σημειο που θελουμε να γινει ο αρμος?με τι υλικο πρεπει να πληρωθει αυτος ο αρμος?

 

2.πρεπει να διακοψουμε σε αυτο το υψος τη σκυροδετηση?αν ναι,για ποση ωρα?

 

:?:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγκυκλοπαιδικα ρωταω.θελω να ξερω πως μορφωνονται,με ποιον απο τους δυο τροπους και βασει ΕΚΟΣ επιβαλλονται ανα 20 μετρα.

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα στα υποστυλωματα και στα τοιχωματα η σκυροδετηση διακοπτεται ανα ημερα.σε αυτο το ύψος που εχει διακοπει η σκυροδετηση,θεωρουμε οτι δημιουργειται οριζοντιος αρμος?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή έχεις αρμό διακοπής εργασιών.

Δεν είναι επιθυμητός αλλά προκύπτει λόγω της ευνόητης κατασκευαστικής αδυναμίας σκυροδέτησης όλου του έργου με μιας!

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί σ' έναν τοίχο αντιστήριξης να επιζητείς να γίνει οριζόντιος αρμός. Κατακόρυφος το καταλαβαίνω, αλλά οριζόντιος γιατί;

Link to comment
Share on other sites

o αρμός διακοπής εργασιών δεν συνιστά οριζόντιο αρμό σωστα?

η μονολιθικότητα της κατασκευής συνεχιζεται κανονικα,σωστα?

ομως και πάλι σε εκείνη τη στάθμη δεν υπάρχει μια ασυνέχεια στη σύνδεση των μορίων του σκυροδέματος?(αφου το σκυρόδεμα μέχρι αυτή στάθμη έχει στερεοποιηθεί,ενά κατα τη συνεχεια της σκυροδέτησης εισάγεται φρέσκος τσιμεντοπολτός-πηγμα)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το ερώτημα του sundance είναι ότι εφ' όσον βάσει ΕΚΟΣ επιβάλλεται αρμός ανά 20μ, (κάθετα και οριζόντια?), τότε αυτός πώς μορφώνεται στην πράξη? Ο αρμός διακοπής εργασιών προκύπτει ως αναγκαίο κακό σωστά. Την μονολιθικότητα της κατασκευής κατά την σκυροδέτηση σε φάσεις που γίνεται στην πράξη, την θεωρούμε ότι συνεχίζεται κανονικά, για να κοιμόμαστε ήσυχα το βράδυ. Δεν είμαι πολιτικός μηχανικός (αρχιτέκτων-κατασκευαστής) αλλά με ενδιαφέρει το θέμα των αρμών και της μόρφωσής τους στην κατασκευή γενικά. Κατά την ταπεινή μου γνώμη η ύπαρξη αρμού αναιρεί την μονολιθικότητα της κατασκευής. Οπότε σε αυτή την περίπτωση πάμε σε ανεξάρτητα τμήματα τα οποία και πρέπει να τα υπολογίζετε ως τέτοια. Προσωπικά ενδιαφέρομαι πάντως άν υπάρχει βιβλιογραφία και την ξέρετε να μου την πείτε. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θέλοντας να αστειευτώ θα έλεγα: μελετάται τας γραφάς!!!!!

 

 

διαβάζοντας απο το κανονισμό τεχνολογίας σκυροδέματος ( 97) και στο άρθρο 14 κατασκευαστικές λεπτομέρειες

 

 

 

στη παράγραφο 14.3 αναφέρονται ως αρμοί εργασίας που λέει αρκετά για τη <<συντήρηση>> αυτών των αρμών.

 

ειδικότερα στη παράγραφο 14,3,3 λέει

 

σε οριζόντιους αρμούς τοιχίων θα διαστρώνεται πρώτα μια στρώση μικρού πάχους σε ολόκληρο το μήκος του αρμού και θα δονείται προσεκτικά.

 

 

 

το πιο σημαντικό για εμένα είναι στη παράφραφο 14,3,4 που λέει

 

οι αρμοί εργασίας θα είναι περίπου κάθετοι προς τη διεύθυνση διάστρωσεως και πάντως οχι παράλληλοι προς τον κύριο οπλισμό.

 

και για να δώσω λίγο περισσότερο προβληματισμό στη κουβέντα

θα πω οτι υπάρχουν πολλών είδων αρμών εργασίας

 

έχουμε των αρμό εργασίας κατά στάθμες,

 

τον αρμό τον κάθετο ανα 20 μέτρα τοιχίων

 

τον αρμό εργασίας σε μεγάλες επιφάνειες πλακών

 

και ίσως το πιο σημαντικό απο όλες

 

 

οταν έχουμε να σκυροδετήσουμε μεγάλες πλάκες σε έκταση αλλά και σε πάχος ( πλάκες ραντιέ ) οπου οι αρμοί εργασίας μας βγάζουν απο το κόπο να μελετήσουμε τις εντάσεις που προκαλούνται απο τις θερμοκρασιακές μεταβολές.

 

 

με εχει προβληματίσει πολύ και εμένα το θέμα της συνέχειας του υλικού και ιδιαίτερα του σκυροδέματος.

 

μια εύκολη δικαιολογία που δίνω στον εαυτό μου είναι να προσπαθώ να καταλάβω τι δυνάμεις ενεργούν στο σημείο αυτό.

 

 

ετσι λοιπόν αν σταματήσω τη σκυροδέτηση στη μέση μιας πλάκας και στη συνέχεια τη συνεχίσω

 

στο σημείο που σταματήσαμε η άνω επιφάνεια του σκυροδέματος θλίβεται, αρα αυτό δουλεύει.

 

η κάτω επιφάνεια΄εφελκύεται και εκεί δουλεύει ο χάλυβας που είναι σε συνέχεια. δεν με νοιάζει που το σκυρόδεμα εχει ασυνέχεια.

 

δεν ξέρω εαν σας εχει τύχει που μερικοί αφήνουν αναμονές για μπαλκόνια και σκυροδετούν αργότερα ( συνήθως το χω δει σε παλιές οικοδομές που κάνανε παρανομίες περισσότερο ).

Παρατήρηση: Μην διαχωρίζετε τις απαντήσεις σας. Διαδοχικές απαντήσεις να αποφεύγονται, χρησιμοποιώντας την Επεξεργασία

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.