Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριζόντιος αρμός


 
sundance

Recommended Posts

Μπράβο, δεν μπορούσα να το βρω αλλά θυμόμουνα ότι κάτι υπάρχει.

40μ λοιπόν ως σύσταση και στο περίπου.

Εγώ θα έλεγα και 30μ αναλόγως κτηρίου (μορφή κάτοψης, ύψος) και εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

 

θα σας αναφέρω ενα παράδειγμα που ο <<οριζόντιος αρμός>> δημιουργεί προβλήματα και ο κανονισμός το απαγορεύει δια ροπάλου!!!!

 

οταν ρίχνουμε πλάκα οι καλουπατζίδες συνηθίζουν να σταρώνουν πρώτα τη πλάκα και μετά να τραβάνε πύχη. αυτό εχει ομως ως αποτέλεσμα το πρώτο σκυρόδεμα να εχει παγώσει και να μην κολλάει με τη δεύτερη στρώση!!!!

 

για αυτό ο κανονισμός λέει οτι απαγορεύεται να σταρώνουμε πάνω απο 15 τ.μ. !!!!

 

σταρώνεις κοντα στα 20 τ.μ. και κλείνεις, μετά πάλι σταρώνεις κ.τ.λ.....

 

mixanikos710 που αναφέρει τετραγωνικά μέτρα για το στάρωμα??

Θέλω να συμπληρωσω ότι και μικρές επιφάνειες να έχει κανείς για να σκυροδετήσει, μπορεί να την πάθει, αν για παράδειγμα "φράξει" ή χαλάσει η πρέσσα ή αν αργήσουν πολύ να φέρουν σκυρόδεμα. Το καλύτερο είναι να μην σταρώνουμε καθόλου και να είναι ο πιθανός αρμός διακοπής κατακόρυφος. Αυτό βέβαια δεν το θέλει κανένας εργολάβος γιατί φοβάται μήπως του φύγει το καλούπι με την μονόπλευρη φόρτιση.

Μια μέση λύση είναι να γεμίζει τις δοκούς κάτω από το φάτνωμα των (έστω) 15μ2 και μετά να σκυροδετεί την πλάκα μονοκόμματα.

Μέση λύση - είναι όμως σωστή?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πλακα κατοψης 400 τ.μ

 

μπορειτε να μου πειτε πως και σε ποσες δοσεις θα γινει η διαστρωση του σκυροδεματος?δλδ θα αφεθουν κατακορυφοι αρμοι,(σταρωμα ποτε απ'οτι καταλαβα) και σε τι τμηματα?

Link to comment
Share on other sites

σε μια δόση κανονικά χωρίς στάρωμα που απαγορεύεται, 1 πρέσσα

Έχω ρίξει και 1300μ2 πάχους 80 εκ με 2 πρεσσες.

Link to comment
Share on other sites

σε μια δόση κανονικά χωρίς στάρωμα που απαγορεύεται, 1 πρέσσα

Έχω ρίξει και 1300μ2 πάχους 80 εκ με 2 πρεσσες.

 

Αρη π.χ. αν είχα 2000μ2 με πλάκες 10χ10 (20χ100 κάτοψη) άρα 20 πλάκες, τότε που θα σταματούσα? Εγώ θα σταματούσα π.χ. στην μέση του φορέα, σε πλάκες περίπου στα L/3 όπου μηδενίζονται οι ροπές (για συνεχείς πλάκες) και θα φάλτσαρα καθ'υψος το σκυρόδεμα ως αναμονεί για την επόμενη σκυροδέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προλαβαίνεις να σκυροδετήσεις σε μια μέρα τότε συμφωνώ. Απλά στον αρμό προβλέπει ο ΚΤΣ κάποιες προδιαγραφές που δεν τις θυμάμαι.

 

Υ.Γ Στον αρμό καλό θα είναι να τροποποιήσεις κατάλληλα και τον οπλισμό (π.χ 2πλή σχάρα, νευρομετάλ(?)..κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Άρη.

Όσο για το τι προβλέπει ο Κ.Τ.Σ. για τους αρμούς και τη σκυροδέτηση και δεν τα θυμάται ο φίλος μου ο Άρης :P , αυτά είναι:

14.3. Αρμοί εργασίας

14.3.1. Λίγη ώρα μετά τη σκυροδέτηση οι αρμοί εργασίας θα τρίβονται με συρματόβουρτσα έτσι ώστε να απομακρύνεται η τσιμεντοκονία και να απογυμνώνονται οι κόκκοι των αδρανών.

14.3.2. Πριν από τη νέα σκυροδέτηση οι αρμοί θα καθαρίζονται από κάθε ξένο σώμα και θα πλένονται με νερό υπό πίεση. Κατά τη στιγμή της σκυροδετήσεως οι αρμοί πρέπει να είναι κορεσμένοι, χωρίς όμως να έχουν ελεύθερο νερό στις κοιλότητες της επιφάνειες τους. Απαγορεύεται, η επάλειψη των αρμών με τσιμεντοκονία.

14.3.3. Αν υπάρχει κατακόρυφος αρμός η σκυροδέτηση θ'αρχίζει από τη θέση του αρμού. Σε οριζόντιους αρμούς τοιχίων θα διαστρώνεται πρώτα μια στρώση μικρού πάχους σε ολόκληρο το μήκος του αρμού η οποία και θα δονείται προσεκτικά.

14.3.4. Οι αρμοί εργασίας θα είναι περίπου κάθετοι προς τη διεύθυνση διαστρώσεως και πάντως όχι παράλληλοι προς τον κύριο οπλισμό.

14.3.5. Σε έργα με απαιτήσεις στεγανότητας πρέπει να αποφεύγεται η δημιουργία αρμών εργασίας. Σε περίπτωση όμως που υπάρχουν τέτοιοι αρμοί, αυτοί πρέπει να επαλείφονται με εποξειδική ρητίνη πριν από τη διάστρωση του νέου σκυροδέματος. Η συντήρηση στην θέση των αρμών πρέπει να είναι ιδιαίτερη επιμελημένη.

 

Επίσης για να μην ξεχνιόμαστε:

8.4. Απαγορεύεται η διάστρωση ολόσωμων πλακών σε δύο στρώσεις (στάρωμα) εφόσον το πάχος των πλακών δεν υπερβαίνει τα 60cm. Αν το πάχος μιας πλάκας είναι μεγαλύτερο από 60cm θα τηρούνται όσα αναφέρονται στο άρθρο 9.3.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.