Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξυλότυπος κουστούμι η κολώνες;


 
Thanks adamopoulos

Recommended Posts

5 ώρες πριν, Tree59 said:

... Όταν έχουμε ενιαία σκυροδέτηση στύλων-δοκών-πλάκας στη βάση των στύλων είναι δυνατόν να συγκεντρωθούν ροκανίδια, σκουπιδάκια κλπ που, επειδή ποτέ δεν κατασκευάζουμε θυρίδες καθαρισμού, θα μείνουν εκεί! ...

Τα διάφορα σκουπίδια μπορούν να συγκεντρωθούν σε κάθε φάση

Γιαυτό καθαρίζουμε τη βάση προσεκτικά πριν το κλείσιμο της κολώνας (κι αφού έχει ολοκληρωθεί το σιδέρωμα της πλάκας), ειδικά δε με νερό.  

θυρίδες καθαρισμού:shock:???

5 ώρες πριν, ilias said:

. Άρα κατάλαβα....

κι όμως 

δεν έχεις πάρει χαμπάρι από δεοντολογία

το ερώτημα δεν το απηύθυνε συνάδελφος αλλά ο "αντίδικός" του εργολάβος

η δεοντολογία λέει ότι, σε αυτές τις περιπτώσεις, η θέση μας είναι "ό,τι πει ο επιβλέπων" μιας και είναι ο μοναδικός υπεύθυνος της κατασκευής

αν όμως το ερώτημα το έθετε συνάδελφος, θα μπορούσαμε κάλλιστα να εκφράσουμε τις απόψεις μας σε έναν ωραίο διάλογο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

21 ώρες πριν, Thanks adamopoulos said:

Καλησπέρα, είμαι εργολάβος οικοδομών στην πόλη της Πάτρας, αντιμετωπίζω το πρόβλημα με μηχανικό για την σκυροδετηση απαιτεί κοστούμι κ όχι κολώνες πρώτα σε υψόμετρο κολώνας 3,30 - 3,60, θα ειθελα τις απόψεις σας. 

Ότι πει ο μόνος υπεύθυνος .

Δηλαδή ο Μηχανικός που βάζει την υπογραφή του.

Υπογραφή για την οποία θα έχει την ευθύνη μέχρι και 25 έτη από την επέλευση κάποιας βλάβης.

Όλα τα άλλα είναι για τα μπαρ με ποτάκια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

Τα διάφορα σκουπίδια μπορούν να συγκεντρωθούν σε κάθε φάση

Γιαυτό καθαρίζουμε τη βάση προσεκτικά πριν το κλείσιμο της κολώνας (κι αφού έχει ολοκληρωθεί το σιδέρωμα της πλάκας), ειδικά δε με νερό.  

θυρίδες καθαρισμού:shock:???

κι όμως 

δεν έχεις πάρει χαμπάρι από δεοντολογία

το ερώτημα δεν το απηύθυνε συνάδελφος αλλά ο "αντίδικός" του εργολάβος

η δεοντολογία λέει ότι, σε αυτές τις περιπτώσεις, η θέση μας είναι "ό,τι πει ο επιβλέπων" μιας και είναι ο μοναδικός υπεύθυνος της κατασκευής

αν όμως το ερώτημα το έθετε συνάδελφος, θα μπορούσαμε κάλλιστα να εκφράσουμε τις απόψεις μας σε έναν ωραίο διάλογο

 

3 ώρες πριν, tetris said:

Τα διάφορα σκουπίδια μπορούν να συγκεντρωθούν σε κάθε φάση

Γιαυτό καθαρίζουμε τη βάση προσεκτικά πριν το κλείσιμο της κολώνας (κι αφού έχει ολοκληρωθεί το σιδέρωμα της πλάκας), ειδικά δε με νερό.  

θυρίδες καθαρισμού:shock:???

κι όμως 

δεν έχεις πάρει χαμπάρι από δεοντολογία

το ερώτημα δεν το απηύθυνε συνάδελφος αλλά ο "αντίδικός" του εργολάβος

η δεοντολογία λέει ότι, σε αυτές τις περιπτώσεις, η θέση μας είναι "ό,τι πει ο επιβλέπων" μιας και είναι ο μοναδικός υπεύθυνος της κατασκευής

αν όμως το ερώτημα το έθετε συνάδελφος, θα μπορούσαμε κάλλιστα να εκφράσουμε τις απόψεις μας σε έναν ωραίο διάλογο

Άλλοι οι κίνδυνοι μετά από 4-5 μέρες που θα σκυροδετηθούν οι κολώνες, όπου οι θέσεις εισόδου "σκουπιδιών" στους ξυλότυπους (ροκανίδια, ξύλα κομμάτια φελιζόλ κλπ) βρίσκονται 2.50-3.0μ ψηλά, κι άλλοι στις 15 μέρες μετά όπου θα εργάζονται τα συνεργεία στις πλάκες, με "περάσματα" στις θέσεις των στύλων! Κι όσο για τις θυρίδες, ολως ενδεικτικά αναφέρονται στις "Βλάβες Δομικών Έργων" (Rybicki, τόμος 2, σελ. 15 εκδόσεις Γκιούρδας / 1979.... όλα επίκαιρα ακόμα!)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Tree59 said:

Άλλοι οι κίνδυνοι μετά από 4-5 μέρες που θα σκυροδετηθούν οι κολώνες, όπου οι θέσεις εισόδου "σκουπιδιών" στους ξυλότυπους (ροκανίδια, ξύλα κομμάτια φελιζόλ κλπ) βρίσκονται 2.50-3.0μ ψηλά, κι άλλοι στις 15 μέρες μετά όπου θα εργάζονται τα συνεργεία στις πλάκες, με "περάσματα" στις θέσεις των στύλων! Κι όσο για τις θυρίδες, ολως ενδεικτικά αναφέρονται στις "Βλάβες Δομικών Έργων" (Rybicki, τόμος 2, σελ. 15 εκδόσεις Γκιούρδας / 1979.... όλα επίκαιρα ακόμα!)

Για ξανασκέψου το

Πότε είναι πιο εύκολο να καθαρίσεις τον "πάτο" μιας κολώνας? Όταν αυτός είναι στο δάπεδο εργασίας, με τη μια πλευρά ξεκαλούπωτη, ή όταν είναι ψηλότερα και πλήρως καλουπωμένη? Κι επειδή ίσως δεν έγινα πλήρως αντιληπτός, ξαναλέω πως οι βάσεις των υποστυλωμάτων καθαρίζονται αφού έχουν τελειώσει όλες οι εργασίες στην πλάκα κι, επί τούτου, έχει αφεθεί μία πλευρά του υποστυλώματος ανοιχτή. Δεν το έχω διαβάσει σε κάποιο βιβλίο, αλλά το έχω εφαρμόσει σε όλες τις δουλειές μου. 

όσο για τη "θυρίδα", αν γνωρίζεις πώς μπορεί να επιτευχθεί κατασκευαστικά, το λες και σε μας για να μαθαίνουμε

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2023 at 5:32 ΜΜ, tetris said:

δεν έχεις πάρει χαμπάρι από δεοντολογία

το ερώτημα δεν το απηύθυνε συνάδελφος αλλά ο "αντίδικός" του εργολάβος

Μου είναι αδιάφορο ποιος απηύθυνε το ερώτημα. 

Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι γράφεις σε ένα φόρουμ γνώσης που σκοπό όλων ημών από πριν το 2007 που ασχολήθηκαμε ενεργά με τη διαχείριση και τη διαμόρφωση του τρόπου λειτουργίας του, ήταν να διαμορφωθεί μια ορθή κουλτούρα κατασκευής.

Την κουλτούρα αγαπητέ τη διαμορφωνει ο Μηχανικός και όσο και να σου φαινεται παράξενο και δύσκολο ο Εργολάβος είναι ο συνεργάτης σου και όχι πάντα ο πονηρακιας.... 

Γράψε με τρόπο συναφιού λοιπόν εσύ μη χαλάσει η μόστρα μας ως Μηχανικοί  και άσε εμένα να γράφω όπως νομίζω και ας μη συμφωνώ με το συνάδελφο μηχανικό. 

Αλλιως να ανοίξουμε ένα κρυφό section να λέμε τα κακώς κείμενα μας χωρίς να φοβόμαστε μην μας πεσει η μύτη και τα γαλόνια. 

Ο, τι κατάλαβες κατάλαβες αλλά δεν μου άρεσε ο επιθετικός σου τρόπος. 

 

 

 

Edited by ilias
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πίσω από την ερώτηση του εργολάβου βλέπω πονηρούλες σκέψεις.

Να πάρει μια απάντηση θετική γι αυτον να την κάνει τι; Να πει στον μηχανικό "κοιτά ρώτησα ειδικούς και μου είπαν το και το"

Να πάρει αρνητική επίσης να την κάνει τι; Απλά θα την αποσιωπήσει.

Δεν νομίζω ότι ρωτάει μόνο και μόνο για να μάθει.

Συνάδελφοι .Ο μηχανικός με την υπογραφή του βάζει το κεφάλι του στον ντορβά για όλη του τη ζωή και εμείς θα πούμε απόψεις εκ του ασφαλούς με κίνδυνο ο συνάδελφος να χάσει την δουλειά ;;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, tetris said:

Για ξανασκέψου το

Πότε είναι πιο εύκολο να καθαρίσεις τον "πάτο" μιας κολώνας? Όταν αυτός είναι στο δάπεδο εργασίας, με τη μια πλευρά ξεκαλούπωτη, ή όταν είναι ψηλότερα και πλήρως καλουπωμένη? Κι επειδή ίσως δεν έγινα πλήρως αντιληπτός, ξαναλέω πως οι βάσεις των υποστυλωμάτων καθαρίζονται αφού έχουν τελειώσει όλες οι εργασίες στην πλάκα κι, επί τούτου, έχει αφεθεί μία πλευρά του υποστυλώματος ανοιχτή. Δεν το έχω διαβάσει σε κάποιο βιβλίο, αλλά το έχω εφαρμόσει σε όλες τις δουλειές μου. 

όσο για τη "θυρίδα", αν γνωρίζεις πώς μπορεί να επιτευχθεί κατασκευαστικά, το λες και σε μας για να μαθαίνουμε

Τώρα έγινες κατανοητός! Προφανώς κι είναι σωστό αυτό που κάνεις, γίνεται σε πολλές οικοδομές, αλλά ο κάθε μηχανικός σταθμίζει όλους τους παράγοντες κι αποφασίζει πως θα εφαρμόσει τους κανονισμούς!

Όσο για τη θυρίδα, θα μπορούσες να "μην κλείσεις" το κάτω τμήμα μιας πλευράς και να το "κλειδώσεις" μετά το τελικό καθάρισμα του στύλου, πριν τη σκυροδέτηση. Ειδικά σε μεταλλότυπους είναι σχετικά εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ilias said:

Μου είναι αδιάφορο ποιος απηύθυνε το ερώτημα. 

.........

Ο, τι κατάλαβες κατάλαβες αλλά δεν μου άρεσε ο επιθετικός σου τρόπος. 

δεν έχει νόημα η περαιτέρω συζήτηση με εμμονικούς

 

και σε όποιον δεν αρέσουν οι επιθετικοί τρόποι, υπάρχει κι άλλη πιο "κόσμια" απάντηση

10 ώρες πριν, kfil said:

Προσωπικά πίσω από την ερώτηση του εργολάβου βλέπω πονηρούλες σκέψεις....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tetris έχεις πολύ γούστο που λες στον Ηλία ότι δεν έχει πάρει χαμπάρι από δεοντολογία!! Πραγματικά πολύ γούστο όμως!! Επίσης, αν και μεγάλος και έμπειρος όπως δεν χάνεις την ευκαιρία να δηλώσεις εμμέσως ή και σαφώς στην συντριπτική πλειοψηφία των μηνυμάτων σου, υπέπεσες σε βασικό σφάλμα "απειρίας" "Ό,τι κι αν λέει κανείς, τον ΕΑΥΤΟ του δείχνει πρώτα απ'όλους"  . Αυτό, αναφορικά με τον χαρακτηρισμό εμμονικός..

  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@pirsogiannisδεν μιλάς σωστά και επίτρεψέ μου ''να σου κάνω την παρατήρηση''.

Επειδή η ένταση αυξάνει προοδευτικά, ας κάνουμε όλοι ένα ευχάριστο διάλειμμα με ένα μικρό απόσπασμα από παλιό ελληνικό κινηματογράφο.

 

Καλό τριήμερο συνάδελφοι!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.