Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

εξαίρεση από ΦΤΜ


haroula

Recommended Posts

Καλησπερα σας , 

είμαι πολιτικος μηχανικος και στην εφορια έχω βάλει ΚΑΔ για εμπορια κουφωματων και τοποθετηση.Τα κουφωματα τα παίρνω έτοιμα από μία βιοτεχνία που κατασκευάζει κουφωματα χωρίς να κάνω καμια επεξεργασία τα μεταφερω στην οικοδομή και εγώ κάνω την τοποθέτηση  στον πελατη.Στον πελατη αυτόν θα κόψω ΑΠΠωλησης η ΑΠΥπηρεσιων?χρειάζεται να έχω ταμειακη μηχανή ή υπάρχει εξαίρεση εφόσον κάνω και την τοποθετηση αφού δεν πουλάω τα κουφωματα μεμονωμένα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@haroula η πώληση γίνεται από τη βιοτεχνία στον πελάτη και εκδίδεται η ανάλογη απόδειξη.
Εσύ παρέχεις υπηρεσία, οπότε εκδίδεις ΑΠΥ.
Για την απόδειξη παροχής υπηρεσιών δεν χρειάζεται ταμειακή μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Η βιοτεχνία μου πουλάει τα κουφωματα και μου κοβει τιμολογιο πωλησης εγώ με την σειρά μου τα πουλάω στον πελάτη κσι κάνω και την τοποθεση. του κοβω αποδειξη πωλησης αφού μέσα στην τιμή είναι και η αγορά και η τοποθέτηση?δεν χρειάζεται ταμειακη μηχανή σωστα?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω έκθεση...στην ουσία αγοράζω τα κουφωματα από την βιοτεχνία και αυτοί μου τα στέλνουν κατευθείαν στην οικοδομή του εκάστοτε πελατη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.