Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Χαιρετε😊

Πρόκειται να πουλησω το πατρικό μου διαμερισμα καθως ειναι γονική παροχή εξ ημισειας με την αδερφή μου και να παρει η καθεμία το μερίδιο της.Το καθαρό κοστος που υπολογίζω(με βαση εκτιμηση μεσιτη)ειναι 110.000 με 130.000€.Επειδή έχω δύο μικρά παιδιά και δεν θέλω να φύγω από το Μαρούσι που μεγαλώνουν,(αλλά κι επειδή δεν θέλω να πληρωνω άλλα κοινόχρηστα σε διαμερισμα)σκεφτηκα την λύση της αγοράς μιας παλιάς μονοκατοικιας σε συνδυασμό με προγράμματα εξοικονομω,ανακαινίζω κλπ.και να την φτιάξω από την αρχή.Έχω μιλήσει ήδη με δύο ιδιοκτήτες ακινήτων.Η μια ειναι 30τ.μ.σε οικοπεδο 75 τ.μ.με Σ.Δ.1 και χτισιμο κατά παρέκκλιση στα 70.000€ και άλλη μια 50τ.μ. σε οικοπεδο 115 τ.μ. με Σ.Δ. 1 στα 90.000€.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τι άδεια χρειάζομαι για να κανω εργασίες επέκτασης(προσθήκη σοφίτας με ενίσχυση κυριως κτιριου),ποσο χρόνο χρειάζονται για την ολοκλήρωση τους και εφόσον έχω ήδη τα χαρτια (πολεοδομιας,κατοψεις κλπ.), αν θέλω να φτάσω τα 70.τ.μ. με καλύπτει η σοφίτα ή χρειάζεται όροφος.Θα φύγω πολύ παραπάνω στα λεφτά;Ευχαριστώ πολύ.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

έχετε αρχίσει να έχετε ένα σκεφτικό δικό σας και δεν τα λέτε άσχημα, θα χρειαστεί να βρείτε ένα γραφείο με μηχανικό που να κάνει αυτές τις εργασίες και θα σας κατατοπίζει σε κάθε βήμα καθώς θα προχωράει το έργο σας.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Arche said:

έχετε αρχίσει να έχετε ένα σκεφτικό δικό σας και δεν τα λέτε άσχημα, θα χρειαστεί να βρείτε ένα γραφείο με μηχανικό που να κάνει αυτές τις εργασίες και θα σας κατατοπίζει σε κάθε βήμα καθώς θα προχωράει το έργο σας.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 😊

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω να ασχολείται κανένας άλλος.. Να πω αφού κανένας δεν ασχολείται.. οτι στα χρήματα θα ξεφύγετε μάλλον πιο πάνω, σε περιπτώσεις που δεν σας κάνουν κάποια υπερκοστολόγηση έργου καθώς οι τιμές τελευταία αλλάζουν τακτικά, μάλλον θα σας στοιχίσει λίγο πιο πολύ από όσο σκέφτεστε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.