Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπές σε αγρόκτημα


Recommended Posts

Είμαι νέος πολ.μηχ. και μου προέκυψε η πρώτη μου άδεια σε ένα χωριό της Δράμας .για τη δουλειά που θέλω να τελειώσω μου ζητήσανε για ένα χωράφι συντεταγμένες εγσα ΗΑΤΤ και αγροκτήματος

Τα δυο πρώτα κανένα πρόβλημα, έχω ένα gps χειρός παίρνω κάποιες συντεταγμένες και μετά τις μετατρέπω σε HATT από το πρόγραμμα coord_gr . Τώρα για τις συντεταγμένες αγροκτήματος έχω να πω τα εξής: καταρχήν έχω ένα πρόγραμμα το τοpo-2003 toy κυρίου Λαζιου Μιχάλη αλλάζω το κέντρο του ία στο κέντρο του συγκεκριμένος αγροκτήματος αλλά από την δ/νση τοπογραφίας μου λένε ότι είναι λάθος Πιο συγκεκριμένα :(Κ.Φ.Χ ΔΡΑΜΑ Φ=41 15' Λ=+0 15 ΚΑΙ αγρόκτημα Ξεροπόταμου Φ=41 09' Λ=+0 21 ΚΑΙ Χ=9302,74 Υ=-6897,08 Και το αποτέλεσμα από το τόπο είναι Χ=914,16 Υ=4201,61 το οποίο μου λένε ότι είναι λάθος)

 

θέλω να ρωτήσω το εξής είναι κάποιος αλγόριθμος ,είναι κάτι το οποίο πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο τοπογράφο πρέπει να πάρω κάποιο βιβλίο, δηλαδή κάθε φορά πρέπει να ρωτάω κάποιο τοπογράφο ή μπορώ και εγώ μέσω κάποιου αλγορίθμου να τα μετατρέπω;

 

συγνώμη για το θράσος μου αλλά...

 

Κάθε βοήθεια σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμη!

 

Ε υ χ α ρ ι σ τ ω

με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά σίγουρα δεν έχεις διαβάσει τους κανόνες συμμετοχής :)

Όχι greeklish, όχι κεφαλαία!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, καλώς ήρθες, ρίξε παρεμπιπτόντως μιά ματιά στους κανόνες που διέπουν το φόρουμ περί μή χρήσης κεφαλαίων χαρακτήρων greeklish κλπ.

 

Παρ' ότι νέος, έχεις πιάσει το θέμα. ;)

 

Ασφαλώς και θα ζητήσεις συνδρομή από τοπογράφο της περιοχής, αυτός σπούδασε το αντικείμενο, τρίφτηκε και ξέρει να σε ξελασπώσει... με τα gps χειρός δε θα πάς μακριά, θα σε κάνουν ρεζίλι στο γύρο αν τα νομίζεις πανάκεια.

 

Δεν θα χάσεις με το να ζητήσεις επαγγελματική συνδρομή, αντίθετα, θα χτίσεις βάσεις μελλοντικής συνεργασίας που θα σου βγεί σε καλό.

Γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

1. εξάρτηση με gps χειρός είναι λάθος

2. να απευθυνθείς σε τοπογράφο για αρχή καθώς δεν έχεις ακόμα τις γνώσεις

3. σαφώς να διαβάσεις πολύ και όταν φτάσεις στο σημείο που θα μπορείς να αναλάβεις κάτι

μόνος σου τότε το κάνεις αλλά πάντα θα έχεις ανάγκη ένα τοπογράφο καθώς σε πολλές

περιπτώσεις εμείς οι π.μ. δεν έχουμε το υπόβαθρο για σοβαρές δουλειές.

 

καλή συνέχεια

 

edit

agior ζαχαροπλάστης? όταν λέω ότι υπάρχει κρίση.....

Link to comment
Share on other sites

Η τοπογραφική υπηρεσία του Υπουργείου Γεωργίας δεν έχει τις συντεταγμένες του Αγροκτήματος? Θα μπορούσες να τις ζητήσεις από εκεί για να έχεις τις σωστές.

Επιπλέον, όπως είπαν και οι συνάδελφοι η εξάρτηση με gps χειρός δεν είναι και η ορθότερη μέθοδος και γιαυτό σου προκύπτουν τόσο μεγάλες διαφορές.

Εξάλλου οι μετατροπές από ΕΓΣΑ 87 στο τοπικό ΗΑΤΤ του Αγροκτήματος, τουλάχιστον με το ελεύθερο λογισμικό που κυκλοφορεί, δίνουν μεγάλες αποκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο μετασχηματισμος στα Κ. Φ. που δινεις φαινεται σωστος.Το λαθος μπορει να οφειλεται σε αυτα που λενε οι συναδελφοι, με τους οποιους συμφωνω με τις συμβουλες τους.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους

inaris agior συγνώμη για τη μη τύρηση των κανόνων του φόρουμ

το θέμα είναι πως δεν θελω να πατάω σε ξένα χωράφια καθώς καταλαβαίνω ότι είναι δουλειά του τοπογράφου απλώς εξέφρασα μια απορία για την μετατροπή. Φαντάζομαι πως μάλλον θα είναι με κάποιον αλγόριθμο...

έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο τοπογραφίας;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε vas.dim

οι διανομές του Υπουργείου Γρωργίας στα μικρά Κ.Φ.Χ είναι σε παλιό HATT

οι διαφορές ανάμεσα σε παλιό HATT και νέο HATT στην περιοχή που αναφέρεις είναι της τάξης των 10-12μ

το θέμα για μετασχηματισμούς συντεταγμένων σε τέτοιες περιπτώσεις το έχουμε συζητήσει εκτενώς στο φόρουμ, προτείνοντας παράλληλα και κάποια μεθοδολογία αντιμετώπισης

ψάξε λίγο και θα λύσεις τις βασικές απορίες

τα όσα αναφέρουν οι συνάδελφοι για gps χειρός να τα λάβεις πολύ σοβαρά υπόψη

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.