Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ορθότρυπες τουβλίνες & Μη προσμέτρηση πάχους τους στο Σ.Δ


r_s

Recommended Posts

Καλησπέρα, εχω μια διαφωνια με υπαλληλο της ΥΔΟΜ, για το αν προσμετρώνται στη δόμηση οι τοιχοποιιες με τουβλο καθετων οπων (τουβλετα με εσωτερικη μονωση). Επισυνάπτω και τη σχετική εγκύκλιο.

Θα ήθελα τις απόψεις σας, σχετικά με το περιεχόμενο της εγκυκλίου. Προσωπικά, από την φράση " Στο συντελεστή δόμησης δεν προσμετρώνται: …ιθ. Η επιφάνεια της θερμομόνωσης ή και του θερμομονωτικού στοιχείου πλήρωσης, όπως θερμομονωτικά λιθοσώματα'', αντιλαμβάνομαι πως το θερμομονωτικό λιθόσωμα είναι η ίδια η τουβλέτα, οπότε μιλάμε για το στοιχείο πλήρωσης, δηλαδή τον τοίχο.

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, παραθέτω και site εταιρειας κεραμουργίας, για το ίδιο αντικείμενο.egkyklios-thermomonotika-stoicheia-plirosis.pdf

https://www.kebe-sa.gr/products/touvla/lsxed-0-30w-mk/

 

Ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ, θεωρεί πως η εγκύκλιος μιλάει για την μη προσμέτρηση της ιδιας της θερμομόνωσης και μόνο.

Αναμένω τις απόψεις σας..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει δίκιο. Αν θέλετε επικοινωνήστε και με την ΥΔΟΜ για ιδιώτες για την υπόθεσή σας. Αρκετές φορές έχω βρει λύση.

Για ιδιώτες μηχανικούς:
E-mail: [email protected]
τηλ.: 2103291235

 

Link to comment
Share on other sites

Στον ΚΕΝΑΚ ορίζει τα θερμομονωτικά στοιχεία πλήρωσης. Νομίζω μιλάει για λ<0,30. TOTEE-20701-2-2021 σελ 52.
Πήγαινε με την σελίδα της ΤΟΤΕΕ και το λ του υλικού στον υπάλληλο να τα δείξεις (ή στείλε τα με email).
To πιθανότερο είναι να μην τα έχει διαβάσει ακόμα.
Γίνεται διάκριση τι θεωρείται θερμομονωτικό και τι όχι, με βάση το λ του.

Edited by jedi.Yannis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2023 at 3:03 ΜΜ, r_s said:

Καλησπέρα, εχω μια διαφωνια με υπαλληλο της ΥΔΟΜ, για το αν προσμετρώνται στη δόμηση οι τοιχοποιιες με τουβλο καθετων οπων (τουβλετα με εσωτερικη μονωση). Επισυνάπτω και τη σχετική εγκύκλιο.

Θα ήθελα τις απόψεις σας, σχετικά με το περιεχόμενο της εγκυκλίου. Προσωπικά, από την φράση " Στο συντελεστή δόμησης δεν προσμετρώνται: …ιθ. Η επιφάνεια της θερμομόνωσης ή και του θερμομονωτικού στοιχείου πλήρωσης, όπως θερμομονωτικά λιθοσώματα'', αντιλαμβάνομαι πως το θερμομονωτικό λιθόσωμα είναι η ίδια η τουβλέτα, οπότε μιλάμε για το στοιχείο πλήρωσης, δηλαδή τον τοίχο.

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, παραθέτω και site εταιρειας κεραμουργίας, για το ίδιο αντικείμενο.egkyklios-thermomonotika-stoicheia-plirosis.pdf

https://www.kebe-sa.gr/products/touvla/lsxed-0-30w-mk/

 

Ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ, θεωρεί πως η εγκύκλιος μιλάει για την μη προσμέτρηση της ιδιας της θερμομόνωσης και μόνο.

Αναμένω τις απόψεις σας..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Δηλαδή διάβασε αυτή την εγκύκλιο που αναφέρει τα παρακάτω και είπε ότι μιλάει για θερμομόνωση?!?!?!

Δεν τίθεται θέμα άποψης. Είναι σαφές και τι αναφέρει ο νόμος και ακόμη περισσότερο τι αναφέρει η εγκύκλιος 

 

"Τα θερμομονωτικά στοιχεία πλήρωσης (θερμομονωτικά λιθοσώματα) είναι δομικά στοιχεία τα οποία χρησιμοποιούνται για την πλήρωση του φέροντος οργανισμού του κτιρίου, εμφανίζουν όμως παράλληλα θερμομονωτικές ιδιότητες. Οι τοιχοποιίες από λιθοσώματα είναι μονοκέλυφες και δεν απαιτείται η κάλυψή τους με θερμομονωτική στρώση, καθώς τα ίδια τα λιθοσώματα προσφέρουν την απαραίτητη θερμομονωτική προστασία. Σε αυτά τα στοιχεία, περιλαμβάνονται τα προϊόντα τοιχοποιίας

του Πίνακα 1.7 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-2/2017: «ΘΕΡΜΟΦΥΣΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ

ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΤΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ», που έχουν συντελεστή ισοδύναμης θερμικής

αγωγιμότητας λ'≤0,30W/(mK) (λ' σχεδιασμού).

Τα λοιπά θερμομονωτικά στοιχεία, είναι στοιχεία πλήρωσης του φέροντος οργανισμού του κτιρίου

τα οποία δεν ανήκουν στα λιθοσώματα. Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται τα θερμομονωτικά πανέλα

εν γένει, ανεξαρτήτως υλικού επικάλυψης, εφόσον πληρούν τις προδιαγραφές του ΚΕΝΑΚ.

Τέλος, επισημαίνεται ότι στην περίπτωση χρήσης θερμομονωτικών στοιχείων πλήρωσης, στον

συντελεστή δόμησης δεν προσμετρούνται, οι επιφάνειες των οριζοντίων στοιχείων του φέροντος

οργανισμού που αυτά πληρούν, καθώς και οι επιφάνειες τυχόν ανοιγμάτων που δημιουργούνται σε αυτά

για την τοποθέτηση θερμομονωτικών κουφωμάτων."

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2023 at 11:38 ΜΜ, jedi.Yannis said:

Στον ΚΕΝΑΚ ορίζει τα θερμομονωτικά στοιχεία πλήρωσης. Νομίζω μιλάει για λ<0,30. TOTEE-20701-2-2021 σελ 52.
Πήγαινε με την σελίδα της ΤΟΤΕΕ και το λ του υλικού στον υπάλληλο να τα δείξεις (ή στείλε τα με email).
To πιθανότερο είναι να μην τα έχει διαβάσει ακόμα.
Γίνεται διάκριση τι θεωρείται θερμομονωτικό και τι όχι, με βάση το λ του.

Αυτό ακριβώς. thumbs up

Πάντως κατασκευαστικά για να διατηρήσεις της θερμομονωτικές του ικανότητες, δεν θα πρέπει να χαντρωθούν ούτε για ηλεκτρολογικά ούτε για υδραυλικά....

Edited by jbosdas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ερώτημά μου είναι άλλο.

Αυτά τα θερμομονωτικά τούβλα δεν μετράνε στο σ.δ. Τα τούβλα μπαίνουν μεταξύ υποστυλωμάτων Κ1-Κ2. Τα υποστυλώματα μετράνε; Εάν όχι, έχει καλώς, μεγαλώνει το σπίτι. Εάν ναι, τι κάνεις; Χτίζεις τα υποστυλώματα εντός του περιγράμματος στο σ.δ. και τον τοίχο εκτός; Θα κάνει δόντι 20 cm το σπίτι προς τα έξω στα σημεία που μπαίνει η τοιχοποιία;

Ξεκινάμε να χτίζουμε τούβλα την άλλη εβδομάδα και προσπαθεί 10 μέρες ο πωλητής να μου δώσει orthoblock και δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα τα αξιοποιήσω στην κατασκευή για να κερδίσω αυτά τα extra τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, ekechagi said:

Εμένα το ερώτημά μου είναι άλλο.

Αυτά τα θερμομονωτικά τούβλα δεν μετράνε στο σ.δ. Τα τούβλα μπαίνουν μεταξύ υποστυλωμάτων Κ1-Κ2. Τα υποστυλώματα μετράνε; Εάν όχι, έχει καλώς, μεγαλώνει το σπίτι. Εάν ναι, τι κάνεις; Χτίζεις τα υποστυλώματα εντός του περιγράμματος στο σ.δ. και τον τοίχο εκτός; Θα κάνει δόντι 20 cm το σπίτι προς τα έξω στα σημεία που μπαίνει η τοιχοποιία;

Ξεκινάμε να χτίζουμε τούβλα την άλλη εβδομάδα και προσπαθεί 10 μέρες ο πωλητής να μου δώσει orthoblock και δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα τα αξιοποιήσω στην κατασκευή για να κερδίσω αυτά τα extra τετραγωνικά.

Καταρχάς θα πρέπει να έχουν προβλεφθεί στην μελέτη, στο ΔΚ και στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης.

 

Αν μπουν ανάμεσα σε υποστυλώματα που πχ απέχουν 4μ και έχουμε θερμομονωτικά υλικά πλήρωσης πάχους 25εκ δεν μετράει στον ΣΔ αυτό το 1τμ κτλ.

Τα υποστυλώματα μετράνε.

 

Επίσης μπορεί να γίνει και με δόντι 

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, ekechagi said:

Ξεκινάμε να χτίζουμε τούβλα την άλλη εβδομάδα και προσπαθεί 10 μέρες ο πωλητής να μου δώσει orthoblock και δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα τα αξιοποιήσω στην κατασκευή για να κερδίσω αυτά τα extra τετραγωνικά.

Τι εννοείς θα κερδίσεις τετραγωνικά; Αφού είσαι σε στάδιο ανέγερσης, έχεις άδεια στην οποία έχεις ήδη υπολογίσει το συντελεστή δόμησης... Τι να κερδίσεις παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jbosdas said:

Τι εννοείς θα κερδίσεις τετραγωνικά; Αφού είσαι σε στάδιο ανέγερσης, έχεις άδεια στην οποία έχεις ήδη υπολογίσει το συντελεστή δόμησης... Τι να κερδίσεις παραπάνω;

Αυτό προσπαθώ να καταλάβω και εγώ. Τι σημαίνει ότι δεν μετράνε στο σ.δ. και πώς το ελέγχεις αυτό. Γιατί δηλαδή να μην βγάλω μια μελέτη με 20cm orthoblock και να πάω να χτίσω με 15cm οτιδήποτε άλλο. Τέλος πάντων, ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε μετράνε στην δόμηση, αν κι εφόσον έχεις βγάλει την άδεια με αυτές τις προϋποθέσεις. Αν βγάλεις άδεια με ορθομπλοκ (το οποίο το έχεις αφαιρέσει από την πραγματοποιούμενη δόμηση) και χτίσεις με κάτι άλλο απλά θα είσαι φουλ αυθαίρετος με ΥΔ...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.