Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βαθμός πτυχίου


stem from

Recommended Posts

Καταρχάς φίλε Topap (με τον "ευγενή" Mr.T ως avatar) πως προκύπτει ότι ξεκίνησα συζήτηση περί επιπέδου δυσκολίας;Αυτά τα παιχνιδάκια του "ποιός την έχει μεγαλύτερη" αρέσουν μόνο σε μερικούς από εσάς και δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου να συμμετέχω,δεν μπορώ όμως και να μην απαντώ!

 

 

 

Το ξεκίνησες γράφοντας τα παρακάτω:

 

 

 

Αν στο ΕΜΠ ο βαθμός πτυχίου βγαίνει όπως περιγράφει ο zavi πιο πάνω,τότε πραγματικά μένω άφωνος...

Δηλαδή οι διδακτικές μονάδες (ECTS) δεν παίζουν ρόλο;

 

Δηλαδή θες να μας πεις ότι ένα ολιγόωρο μάθημα επιλογής έχει την ίδια βαρύτητα στην εξαγωγή του βαθμού πτυχίου με ένα πολύωρο,με πολύ περισσότερο φόρτο εργασίας (και άρα περισσότερες ECTS) μάθημα;

Και 0,2 η Διπλωματική;;;Τόσο πολύ;Μήπως αστειεύεσαι;;;

Δηλαδή αν είμαι φοιτητής ΕΜΠ και τελειώνω,βρω μια γαμάτη έτοιμη εργασία την ψιλομοντάρω,cut εδώ paste εκεί,την δεχτούν και πάρω κάνα 9άρι αυτό θα μετράει σε ποσοστό 20% επί του βαθμού;;;

Αυτά είναι!Μακάρι να ήταν έτσι και στα ΤΕΙ όλοι με 9άρια θα αποφοιτούσαμε!:P

 

Να γράψω τώρα και πως βγαίνει ο βαθμός στις ΣΤΕΦ (στις άλλες σχολές ΤΕΙ δεν γνωρίζω σίγουρα):

Αναλόγως τη δυσκολία ενός μαθήματος φέρει και περισσότερες Δ.Μ. και επομένως μετράει αναλόγως και στον τελικό βαθμό:

 

κλπ κλπ κλπ

 

 

 

 

*Προσωπική Άποψη: Ίσως θα έπρεπε και τα Πολυτεχνεία να το εφαρμόσουν αυτό,6 μήνες εργασία στο επάγγελμα του Μηχανικού είναι σίγουρα πιο ωφέλιμο για το φοιτητή από μερικά μαθήματα (και μάλιστα θεωρητικά απ'ότι φαντάζομαι) τα οποία σε ένα χρόνο θα τα έχει ξεχάσει...

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν το θέμα άρχισε να ζεστένεται για τα καλά. Φίλε lifeguard βλέπω πως είσαι παλιό μέλος. Άν θές τη συμβουλή μου, μιας και τρέχει η εξεταστική περίοδος, κάτσε και διάβασε κανα μάθημα και άσε τις δήθεν ερωτήσεις στο φόρουμ. Χάνεις τον πολύτιμο χρόνο σου εις βάρος των μαθημάτων σου. Γίνε πρώτα πτυχιούχος τεχνολόγος, να δείς την γλύκα, και ύστερα, άν έχεις ψυχή, γίνε και διπλωματούχος μηχανικός όπως έκανα κι εγώ.

Τώρα άν δεν ξέρεις τί είναι σπουδαστική εργασία, δεν σου φταίω εγώ. Ίσως πρέπει να περάσεις μια βόλτα απο το Πολυτεχνείο για να το μάθεις.

Επίσης δεν επιβάλλω καμία δική μου γνώμη, παρά μόνο μιλάω για την πραγματικότητα. Δηλαδή παραξηγήθηκες που στο ΤΕΙ φοιτάς 7 εξάμηνα και κάνεις κι ένα εξάμηνο επιπλέον πρακτική εξάσκηση; Πές μου που είναι η ανακρίβεια σ' αυτά που λέω.

 

Φιλικά

 

Μπάμπης

΄

Έχω πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω απ'το να τρώω το χρόνο μου στις γραμματείες των πολυτεχνείων!

Τόσο κόπος σου είναι να το εξηγήσεις;

 

Η ανακρίβεια είναι ότι κάνω πτυχιακή εργασία (σαν τη "διπλωματική" σου) και πρακτική στα πλαίσια του προγράμματος σπουδών και ΟΧΙ ως απόφοιτος σε ένα θεσμοθετημένο 8ο εξάμηνο!Capisci?

 

Από εκεί και πέρα άσε τα άλλα ευτυχώς δε με ξέρεις...

 

Υ.Γ. Topap πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί "θίχτηκες",εγώ λέω πως στα ΤΕΙ αν έπιανε τόσο η Πτυχιακή θα είχαμε καλούς βαθμούς;Βγάζουμε 7άρια στο "ήπιο" και με ένα 20% πριμ θα είμασταν standard στο 8!!!

Ρε τι κομπλεξικοί είστε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

΄

........εγώ λέω πως στα ΤΕΙ αν έπιανε τόσο η Πτυχιακή θα είχαμε καλούς βαθμούς;Βγάζουμε 7άρια στο "ήπιο" και με ένα 20% πριμ θα είμασταν standard στο 8!!!

Ρε τι κομπλεξικοί είστε εσείς;

 

κ εγώ αν ήμουν πορτοκαλί κ τραγανιστός,θα ήμουν ένα μεγάλο καρότο.

 

Ωραία,πες μας τότε τον υποθετικό σου βαθμό να σε χειροκροτήσουμε να τελειώνει το θέμα.

 

Όταν θα σε χτυπήσουν σαν χταπόδι στην πιάτσα,πες μας μετά πόσα παραπάνω ευρουλάκια σου έδωσαν για κάθε παραπάνω δεκαδικό στο βαθμό πτυχίου σου...........τα ίδια τραβάμε όλοι φίλε,μόνο που δεν φταίμε εμείς,φταίνε οι πρόγονοί μας που δεν ήταν Σουηδοί........

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θίχτηκα καθόλου. Απλώς σου επισημαίνω ότι εσύ το ξεκίνησες...

 

Ίσως να κάνουμε 1 χρόνο υποχρεωτική πρακτική, οπότε έχοντας 6 χρόνια σπουδών όπως οι γιατροί θα αποκαλούμαστε Δόκτορες :)

 

Χωρίς πλάκα πάντως, νομίζω ότι πρέπει να καθιερωθεί η πρακτική και στα Πολυτεχνεία. Αρκεί βέβαια να μην περιοριστεί στο να τρέχεις για καφέδες και για φωτοτυπίες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφω γίνεται σε όλες τις σχολές της Ελλάδας (δεν είναι και κάτι δύσκολο),είναι "κοινό μυστικό" και με το να ισχυρίζεσαι το αντίθετο μάλλον νομίζεις ότι είμαστε χαζοί ή ότι τρώμε σανό...φίλος μου πέρυσι αποφοίτησε απ'το Ηλεκτρολόγων στο ΑΠΘ με εργασία απ'το Δημοκρίτειο,χωρίς καν να την πειράξει...

 

Στους μηχανολόγους του ΑΠΘ αυτό δεν παίζει. Κ να πάρεις κ 9 με τέτοια εργασία? Δύσολο! Εγώ δεν ξέρω κανέναν συνάδελφο να το έκανε.

 

Από εκεί και πέρα,μπράβο στα Πολυτεχνεία που έχουν μαθήματα και στο 10ο εξάμηνο και μαθαίνουν πολλά πράγματα οι φοιτητές τους (δεν ειρωνεύομαι) άλλωστε για δικό τους καλό είναι...

Ευχαριστούμε. Το ξέρουμε ότι είναι για το καλό μας.

 

Παρ'όλα αυτά τα ΤΕΙ είναι ιδρύματα που προσφέρουν προπτυχιακά προγράμματα 4ετούς φοίτησης,τα οποία στο 8ο εξάμηνο αντί για μαθήματα έχουν πρακτική άσκηση...αν τώρα εσύ "με το έτσι θέλω" ερμηνεύεις αυτό το πρόγραμμα ως "3,5 έτη" αναιρώντας το 8ο (λες και στο 7ο παίρνουμε πτυχίο και πάμε σπίτια μας) συγχαρητήρια ανακάλυψες την Αμερική...

Τι εννοείς ερμηνεύω? Εγώ δεν έγραψα καν την λέξη ΤΕΙ. Σου εξήγησα τι ισχύει στο πολυτεχνείο μιας και αυτά που έγραφες ήταν λάθος και δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα ΤΕΙ.

 

*Προσωπική Άποψη: Ίσως θα έπρεπε και τα Πολυτεχνεία να το εφαρμόσουν αυτό,6 μήνες εργασία στο επάγγελμα του Μηχανικού είναι σίγουρα πιο ωφέλιμο για το φοιτητή από μερικά μαθήματα (και μάλιστα θεωρητικά απ'ότι φαντάζομαι) τα οποία σε ένα χρόνο θα τα έχει ξεχάσει...

 

Προσωπικά εγώ έκανα 6μηνή πρακτική. Όχι φοιτητικό εξάμηνο αλλα ημερολογιακό. Ήταν επιλογή μου βέβαια. Η σχολή σου έδινε αυτή τη δυνατότητα. Προαιρετικα πάντα.

 

Συνοψύζοντας: 5 χρόνια μαθήματα + διπλωματική + 2 τρίμηνα πρακτική.

Για να μαθαίνεις..

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θέλουμε,τα ξέρουμε ήδη κ σας συμπαραστεκόμαστε,τουλάχιστον ηθικά,αλλά κατά τα άλλα είστε εκνευριστικοί ρε παιδί μου όλοι εσείς οι περίεργοι.......Αν σε καλύπτει,φέρε να σου βαρέσουμε όλοι εμείς του φόρουμ που βγάζεις τα απωθημένα σου μία σφραγίδα ότι είσαι καλύτερος από εμάς να τελειώνουμε.......αλλά προφανώς δεν σε καλύπτει.Γιατί δεν πας μικρό σκιουράκι κ εσύ να τα πεις στο φόρουμ των ΤΕΙ,που τουλάχιστον εκεί σπάτε πλάκα?Εδώ,μόνο ανευρύσματα θα βρεις.Να συμμετέχεις στο φόρουμ,απλά μπες σε τίποτε άλλο μπας κ ξεστραβωθούμε όλοι μας.

 

Ε τότε αφήστε τις δηλώσεις του στύλ "δεν σας κόβουμε το δικαίωμα να μιλάτε",θεσπίστε τους περιορισμούς να σηκωθούμε όσοι απόφοιτοι ΤΕΙ είμαστε να σας αφήσουμε να τρώγεστε μεταξύ σας!

Την όρεξή σας είχα νομίζεις μεσημεριάτικα!

 

Υ.Γ. Οι θερμόαιμοι ας σκεφτούν τη λύση του lexotanil...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι moderators, τι λετε? Δεν είναι ώρα να κλείσει αυτό το thread? Νομίζω ότι ο συμπαθής φοιτητής που έθεσε την ερώτηση πήρε απάντηση εδώ και πολλά posts.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θίχτηκα καθόλου. Απλώς σου επισημαίνω ότι εσύ το ξεκίνησες...

 

Ίσως να κάνουμε 1 χρόνο υποχρεωτική πρακτική, οπότε έχοντας 6 χρόνια σπουδών όπως οι γιατροί θα αποκαλούμαστε Δόκτορες :)

 

Χωρίς πλάκα πάντως, νομίζω ότι πρέπει να καθιερωθεί η πρακτική και στα Πολυτεχνεία. Αρκεί βέβαια να μην περιοριστεί στο να τρέχεις για καφέδες και για φωτοτυπίες...

 

Φίλε μου δεν θίχτηκα καθόλου. Απλώς σου επισημαίνω ότι εσύ το ξεκίνησες...

 

Ίσως να κάνουμε 1 χρόνο υποχρεωτική πρακτική, οπότε έχοντας 6 χρόνια σπουδών όπως οι γιατροί θα αποκαλούμαστε Δόκτορες :)

 

Χωρίς πλάκα πάντως, νομίζω ότι πρέπει να καθιερωθεί η πρακτική και στα Πολυτεχνεία. Αρκεί βέβαια να μην περιοριστεί στο να τρέχεις για καφέδες και για φωτοτυπίες...

 

Why not?:P

 

Κοίτα η "φιλοσοφία" της πρακτικής είναι να πάνω απ'όλα να εξοικειωθείς με τον εργασιακό χώρο και να "μάθεις",ούτε να "υπογράφεις" μελέτες ούτε να βγάζεις λεφτά!

 

Άρα η ουσία είναι να...διαβάζεις τι γράφουν οι φωτοτυπίες που θα τυπώνεις και να πιάνεις τον μηχανικό στην κουβέντα για το επάγγελμα καθώς του πηγαίνεις τον καφέ!;)Δεν είναι ντροπή...

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του θέματος είναι:"Βαθμός πτυχίου" και όχι και ΠΑΛΙ "Διαμάχη Α.Ε.Ι. vs T.E.I.".

Το παρόν κλειδώνεται καθώς ορισμένοι έχουν ξεχάσει ακόμα και τους στοιχειώδες κανόνες ευγένειας απέναντι στους συνομιλητές τους.

ilias

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.