Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βαθμός πτυχίου


stem from

Recommended Posts

Γιατί κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας; Δεν είναι αλήθεια πως η φοίτηση στα ΤΕΙ είναι 3,5 έτη + 0,5 έτος η πρακτική εξάσκηση; Άρα 3,5 έτη. Αγαπητέ συνάδελφε εγώ μιλάω για το σήμερα κι όχι για μια 20ετία πίσω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν Μπάμπη,τα ΤΕΙ έχουν 7 εξάμηνα μαθημάτων και 1 εξάμηνο πρακτικής άσκησης και πτυχιακής εργασίας...

Τα Πολυτεχνεία έχουν 9 εξάμηνα μαθημάτων και 1 εξάμηνο διπλωματικής εργασίας...

Τώρα αν το πιο πάνω το "μεταφράζεις" σε 3,5 χρόνια,μπορώ και εγώ να "μεταφράσω" το δίπλωμα σε 4,5 χρόνια...

 

Έλα όμως που τα μεν ΤΕΙ είναι κατοχυρωμένα ως 4ετή και τα δε Πολυτεχνεία ως 5ετή!Πως να το κάνουμε...

 

Βέβαια δεν ξέρω τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας...

 

Δεύτερη παρατήρηση. Όλες οι κοσμητείες των Πολυτεχνικών Σχολών της Χώρας απονέμουν διπλώματα Master συμπεριλαμβανομένου του ΕΜΠ.

 

Κανένα MEng δε δίνει...

Ξύπνησαν οι πρυτάνεις ένα πρωί και είπαν "δεν βγάζουμε βεβαιώσεις MEng;"...η ουσία είναι πως δεν αναγνωρίζονται από το Υπουργείο Παιδείας (που είναι αρμόδιο για κάτι τέτοιο) και κατ'επέκταση απ'το Ελληνικό κράτος...

 

Το θέμα είναι ότι οι πρυτάνεις πέτυχαν αυτό που ήθελαν (αναταραχή,αφύπνιση παρατάξεων/φοιτητών και ΚΥΡΙΩΣ διαφήμιση...)

Link to comment
Share on other sites

@lifeguard αν νομίζεις λοιπόν ότι είναι εύκολο να βγάλεις καλό βαθμό στα πολυτεχνεία be my guest.. και η τεχνική νομοθεσία και η μηχανική ρευστών στα Α.Τ.Ε.Ι είναι αστεία, αλλά τέλος πάντων είμαι εκτός θέματος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lifeguard θε σε διορθώσω, αλλά το Πολυτεχνείο έχει 10 εξάμηνα φοίτησης. Μέσα στα 10 εξάμηνα συμπεριλαμβάνονται όλα τα μαθήματα και τα εργαστήρια. Απλώς συγχρόνως με την παρακολούθηση των μαθημάτων, ο φοιτητής της Πολυτεχνικής σχολής, είναι υποχρεωμένος να εκπονήσει σπουδαστική στο 7ο-8ο εξάμηνο και διπλωματική εργασία στο 9ο-10ο εξάμηνο. Αλλά προφανώς δεν το γνωρίζεις διότι άν ήσουν φοιτητής Πολυτεχνικής σχολής, πολύ απλά, θα το ήξερες! Πολύ περισσότερο αν ήσουν Διπλωματούχος Μηχανικός.

 

Και για του λόγου το αληθές, πέρα απο το ΕΜΠ, η κοσμητεία της Πολυτεχνικής σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση

 

http://www.eng.upatras.gr/anakoinwseis.html#master

 

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

 

http://www.eng.auth.gr/announ/20090907.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αστεία είναι όλα τα μαθήματα ή δύσκολα...έχω πει πολλάκις δίνει κάποιος ένα μάθημα σε μια σχολή παίρνει βαθμό 9 για παράδειγμα...το ίδιο μάθημα σε άλλη σχολή ζήτημα να πιάσει βάση...

 

Το έχω πει πολλές φορές...Δεν σημαίνει ότι επειδή έγραψες 9 στο σκυρόδεμα γνωρίζεις και το αντικείμενο !!! Αν είναι δυνατόν !!!

 

Έγραψες 9 σε μια ύλη που γνώριζες από παλιά θέματα και παρακολουθήσεις (και αν σε έβλεπε και ο καθηγητής στην αίθουσα έπιανες και 1 βαθμό παραπάνω). Δεν σημαίνει ότι γνωρίζεις το αντικείμενο. Απλά έχεις μια ιδέα για να ξεκινήσεις στην απαραίτητη βιβλιογραφία για να εντρυφήσεις στο αντικείμενο. Και αυτό ισχύει για όλες τις σχολές του κόσμου.

 

Μερικοί περνάνε νύχτα μαθήματα, άλλοι με σκονάκια...εν πάση περιπτώσει όλοι παίρνουν κάποια στιγμή πτυχίο...το θέμα είναι τι έχεις μάθει και τι μπορείς να μάθεις.

 

Η Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Πατρών, σύμφωνα με την απόφαση 437/12.02.2009 της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Πατρών περί της ακαδημαϊκής ισοδυναμίας του Διπλώματος Μηχανικού με Master, αποφάσισε να χορηγεί σε κάθε ενδιαφερόμενο σχετικό πιστοποιητικό.
Το παραπάνω είναι άκυρο δεν έχει καμία απολύτως νόμιμη ισχύ (Μην κάνετε το αστείο και το παρουσιάσετε σε καμία δημόσια αρχή).
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν είμαι φοιτητής ΕΜΠ και τελειώνω,βρω μια γαμάτη έτοιμη εργασία την ψιλομοντάρω,cut εδώ paste εκεί,την δεχτούν και πάρω κάνα 9άρι αυτό θα μετράει σε ποσοστό 20% επί του βαθμού;;;

Αυτά είναι!Μακάρι να ήταν έτσι και στα ΤΕΙ όλοι με 9άρια θα αποφοιτούσαμε!:P

 

 

Όσο ξέρω από την δική μου σχολή πάντως δεν παίζει να βρεις μια γαμάτη έτοιμη εργασία, να την ψιλομοντάρεις και να πάρεις 9ρακι. Μάλλον για να το λες εσύ κάπως έτσι γίνεται στην σχολή σου.

 

Τα Πολυτεχνεία έχουν 9 εξάμηνα μαθημάτων και 1 εξάμηνο διπλωματικής εργασίας...

Τώρα αν το πιο πάνω το "μεταφράζεις" σε 3,5 χρόνια,μπορώ και εγώ να "μεταφράσω" το δίπλωμα σε 4,5 χρόνια...

 

Τα πολυτεχνεία έχουν 10 εξάμηνα μαθημάτων και ταυτόχρονα με τα μαθήματα εκπονείς την διπλωματική εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί περνάνε νύχτα μαθήματα, άλλοι με σκονάκια...εν πάση περιπτώσει όλοι παίρνουν κάποια στιγμή πτυχίο...το θέμα είναι τι έχεις μάθει και τι μπορείς να μάθεις.

 

 

Αυτό είναι αλήθεια. Εγώ π.χ. πέρασα τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά ΙΙ νύχτα και πήρα το ταλιράκι μου, αλλά στη σχολή είχαμε 6 Μαθηματικά (Μαθημ. Ι&ΙΙ, Εφαρμ. Μαθημ. Ι&ΙΙ, Πιθανοθεωρία- Στατιστική και Αριθμητικές Μέθοδοι).

Συμφωνώ απόλυτα, Δίπλωμα ή Πτυχίο θα πάρεις κάποτε. Το θέμα είναι πόσο αίμα θα φτύσεις.

 

υγ. Δεν υπάρχει λόγος να απαριθμήσει καθένας πόσα μαθηματικά είχε η σχολή του.

Link to comment
Share on other sites

@lifeguard αν νομίζεις λοιπόν ότι είναι εύκολο να βγάλεις καλό βαθμό στα πολυτεχνεία be my guest.. και η τεχνική νομοθεσία και η μηχανική ρευστών στα Α.Τ.Ε.Ι είναι αστεία, αλλά τέλος πάντων είμαι εκτός θέματος

 

1)Δεν μίλησα για τα Πολυτεχνεία γενικά αλλά συγκεκριμένα για το ΕΜΠ!(Δες το 2ο μου post)

2)ΔΕΝ είπα ότι το ΕΜΠ ή οποιοδήποτε Πολυτεχνείο "βγαίνει" εύκολα (απορώ πως το συμπαίρανες αυτό)...

 

Αυτό που έγραψα συμπεραίνει το πόσο "ανορθόδοξα" και μη "αξιοκρατικα" εξάγεται ο βαθμός πτυχίου...δηλαδή ότι κάποιος ας πούμε που περνάει με 7άρια δύσκολα μαθήματα αντιμετωπίζετε το ίδιο με κάποιον που τα περνάει ίσα-ίσα με 5 αλλά "χτυπάει" με 9ρια τα πιο "βατά" μαθήματα...

Επίσης το ότι η διπλωματική εργασία μετράει πάρα μα πάρα πολύ σε βαθμό υπερβολής,ειδικά όταν μιλάμε για κύκλους σπουδών με 60+ μαθήματα...

 

Τα άλλα περί "αστείων" μαθημάτων δεν θα τα σχολιάσω...σαν παιδάκι που σου πειράξανε το παιχνίδι σου αντιδράς...διάβαζε προσεκτικά τι γράφει ο καθένας,σκέψου τι εννοεί και μην μιλάς έτσι για πράγματα που δεν γνωρίζεις...

 

Φίλε Lifeguard θε σε διορθώσω, αλλά το Πολυτεχνείο έχει 10 εξάμηνα φοίτησης. Μέσα στα 10 εξάμηνα συμπεριλαμβάνονται όλα τα μαθήματα και τα εργαστήρια. Απλώς συγχρόνως με την παρακολούθηση των μαθημάτων, ο φοιτητής της Πολυτεχνικής σχολής, είναι υποχρεωμένος να εκπονήσει σπουδαστική στο 7ο-8ο εξάμηνο και διπλωματική εργασία στο 9ο-10ο εξάμηνο. Αλλά προφανώς δεν το γνωρίζεις διότι άν ήσουν φοιτητής Πολυτεχνικής σχολής, πολύ απλά, θα το ήξερες! Πολύ περισσότερο αν ήσουν Διπλωματούχος Μηχανικός.

 

Και για του λόγου το αληθές, πέρα απο το ΕΜΠ, η κοσμητεία της Πολυτεχνικής σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση

 

http://www.eng.upatras.gr/anakoinwseis.html#master

 

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

 

http://www.eng.auth.gr/announ/20090907.pdf

 

Αυτή τη "σπουδαστική" πρώτη φορά την ακούω τι ακριβώς είναι;Μιλάμε για 2 εργασίες δηλαδή;Εξήγησε το λίγο...

 

Από εκεί και πέρα δεν βγάζουμε άκρη,εγώ σου λέω ότι τα ΤΕΙ είναι 8 εξάμηνα και κάνουν αυτό και αυτό,εσύ μου λες τα Πολυτεχνεία είναι 10 εξάμηνα (λες και δεν το ξέρω) και καπάκι επιμένεις ότι τα ΤΕΙ είναι 7 εξάμηνα!Αν έχεις αντίθετη άποψη δικαίωμά σου,αλλά μην προσπαθείς να μας την επιβάλεις κιόλας...

Κι εμένα δικαίωμά μου είναι να πιστεύω ότι η γη είναι τετράγωνη αλλά δεν το γράφω και δημόσια!;)

 

Εγώ προσωπικά χ@στηκα και πόσα εξάμηνα είναι το ΤΕΙ και πόσα το Πολυτεχνείο,αλλά:

1)Γιατί επιμένεις ότι τα ΤΕΙ είναι τόσα;

2)Τι σχέση έχει η συζήτηση που άνοιξες με το βαθμό πτυχίου,το θέμα μας δηλαδή;

 

Ρε χρυσό μου παλικάρι,το ξέρω ότι βγάζουν βεβαιώσεις και τις μοιράζουν δεξιά κι αριστερά,τι ισχύ έχουν όμως;Τις αναγνωρίζει κανένας;ΟΧΙ!

Αν ήταν έτσι θα έβγαζαν και τα ΤΕΙ βεβαιώσεις Bachelor και όλα μέλι γάλα!

Πάρε ένα τηλ στο Υπουργείο Παιδείας να σου πούνε με τι ισοδυναμεί το δίπλωμα Πολυτεχνείου αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ...

 

Δηλαδή έλεος ρε παιδιά πως καταπίνετε έτσι αμάσητο ό,τι διαβάζετε απ'τις σχολές σας!

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα περί "αστείων" μαθημάτων δεν θα τα σχολιάσω...σαν παιδάκι που σου πειράξανε το παιχνίδι σου αντιδράς...διάβαζε προσεκτικά τι γράφει ο καθένας,σκέψου τι εννοεί και μην μιλάς έτσι για πράγματα που δεν γνωρίζεις...

 

 

σαν παλιός απόφοιτος Α.Τ.Ε.Ι γνωρίζω τι λέω. δεν μου πείραξε κανείς κανένα παιχνίδι μου, εσύ πρώτος έκανες σύγκριση για τη βαρύτητα της τελικής εργασίας στα δύο ιδρύματα και σου λέω ότι αφού είναι πιο εύκολο να βγάλεις καλή βαθμολογία σε Α.Τ.Ε.Ι λογικό είναι να μην έχει και μεγάλη βαρύτητα στη βαθμολογία η πτυχιακή. Το αντίστροφο ισχύει για το Ε.Μ.Π ( φαντάζομαι και για τα υπόλοιπα πολυτεχνεία, δεν είμαι και σίγουρος γιατί είμαι Αθήνα).Τώρα μην γίνει πάλι το θέμα α.ε.ι vs τ.ε.ι, δεν έχει κανένα νόημα. Εσύ το ξεκίνησες άλλωστε..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.