Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βαθμός πτυχίου


stem from

Recommended Posts

Τόση αφοσίωση όλοι με τις σχολές σας ρε παιδία;Είναι απίστευτο αυτό το πράγμα!Πρέπει να τις αγαπάτε πολύ!:D

 

Καταρχάς φίλε Topap (με τον "ευγενή" Mr.T ως avatar) πως προκύπτει ότι ξεκίνησα συζήτηση περί επιπέδου δυσκολίας;Αυτά τα παιχνιδάκια του "ποιός την έχει μεγαλύτερη" αρέσουν μόνο σε μερικούς από εσάς και δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου να συμμετέχω,δεν μπορώ όμως και να μην απαντώ!

 

Μήπως ο Μπάμπης άρχισε να μιλάει για διάρκεια εξαμήνων και άλλα διάφορα άσχετα αγαπητέ μου;

 

Και δεν κατάλαβα δηλαδή,εγώ έχω σε χαμηλότατη υπόληψη τις διοικήσεις και πολύ κόσμο απ'το ΕΜΠ εσάς τι σας κόφτει;

Σα να σας πείραξα τη γκόμενα ένα πράγμα...

 

Αλλά ακόμη και συζήτηση περί επιπέδου να άνοιγα,προς τι η επίθεσις;Εμείς πως ανεχόμαστε τον κάθε άσχετο να λέει το μακρύ του και το κοντό του για τις σχολές μας χωρίς ΚΑΝ να έχει διαβάσει έστω έναν οδηγό σπουδών;

Εγώ τουλάχιστον ό,τι λέω το λέω με επιχειρήματα...

 

σαν παλιός απόφοιτος Α.Τ.Ε.Ι γνωρίζω τι λέω. δεν μου πείραξε κανείς κανένα παιχνίδι μου, εσύ πρώτος έκανες σύγκριση για τη βαρύτητα της τελικής εργασίας στα δύο ιδρύματα και σου λέω ότι αφού είναι πιο εύκολο να βγάλεις καλή βαθμολογία σε Α.Τ.Ε.Ι λογικό είναι να μην έχει και μεγάλη βαρύτητα στη βαθμολογία η πτυχιακή. Το αντίστροφο ισχύει για το Ε.Μ.Π ( φαντάζομαι και για τα υπόλοιπα πολυτεχνεία, δεν είμαι και σίγουρος γιατί είμαι Αθήνα).Τώρα μην γίνει πάλι το θέμα α.ε.ι vs τ.ε.ι, δεν έχει κανένα νόημα. Εσύ το ξεκίνησες άλλωστε..

 

Αν εσύ φίλε μου έχεις τελειώσει ΤΕΙ εγώ είμαι ο Robinho και κάνω μαθήματα "παιδείας" στο michanikos.gr (σε πρόδοσε το ΑΕΙ-ΤΕΙ)

Αφού δεν θέλουμε λοιπόν και οι δύο αντιπαράθεση,εξήγησέ μου τι εννοείς (τα "έντονα" στην παράθεση) γιατί εγώ εξήγησα πως βγαίνει η βαρύτητα της πτυχιακής (Δ.Μ. κ.λπ.) αλλά εσύ πάλι μιλάς με αοριστίες...

 

Εγώ το ξεκίνησα λοιπόν!Yes sir!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας; Δεν είναι αλήθεια πως η φοίτηση στα ΤΕΙ είναι 3,5 έτη + 0,5 έτος η πρακτική εξάσκηση;

4 είναι. Αν ήταν 3,5 τότε εγώ θα ήμουνα εργαζόμενος στην πρακτική και όχι φοιτητής με ότι συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

lifeguard μάλλον εσύ έχεις κόμπλεξ και για αυτό ξεκίνησες να λές το μακρύ σου και το κοντό σου με στόχο τα πολυτεχνεία σε ένα άσχετο θέμα. Πέρνα πρώτα σε κάποιο πολυτεχνείο να δεις τη γλύκα και άσε τη βαρύτητα της πτυχιακής και άλλες τέτοιες χαζομάρες, δεν πείθεις κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

αφού είναι πιο εύκολο να βγάλεις καλή βαθμολογία σε Α.Τ.Ε.Ι

 

Αυτό δεν ισχύει. Μηχανικοί από πολυτεχνείο τελειώνουν με 7 και 8. Απόφοιτοι από ΤΕΙ 5 με 6. (Τελευταία έγινε τις μόδας και το 7ράκι).

 

Επίσης Απόφοιτοι μεταπτυχιακοί στην διπλωματική όλοι μα όλοι παίρνουν 9 ή 10.

 

Ο βαθμός έχει αξία για το δημόσιο. Στον ιδιωτικό τομέα...δύσκολα τα πράματα...εκεί θέλουνε γνώσεις και όχι βαθμούς...σας τα λέω από πρώτο χέρι...

Link to comment
Share on other sites

παρολιγον(!!) αποφοιτοι σχολης εργοδηγων κρινουν μειωνουν εξευτελιζουν αποφοιτους πολυτεχνικων σχολων..

αποφοιτοι ΤΕΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΕΔ ισοτιμα αποφοιτων πολυτεχνικων..

ολα πλεον φαινονται normal και "Δε βαριεσαι και τι εγινε.."

 

 

 

αχ βρε κατακαημενη Ελλαδα τι σου μελλε να παθεις ...

Link to comment
Share on other sites

Όσο ξέρω από την δική μου σχολή πάντως δεν παίζει να βρεις μια γαμάτη έτοιμη εργασία, να την ψιλομοντάρεις και να πάρεις 9ρακι. Μάλλον για να το λες εσύ κάπως έτσι γίνεται στην σχολή σου.

 

Τα πολυτεχνεία έχουν 10 εξάμηνα μαθημάτων και ταυτόχρονα με τα μαθήματα εκπονείς την διπλωματική εργασία.

 

Αυτό που περιγράφω γίνεται σε όλες τις σχολές της Ελλάδας (δεν είναι και κάτι δύσκολο),είναι "κοινό μυστικό" και με το να ισχυρίζεσαι το αντίθετο μάλλον νομίζεις ότι είμαστε χαζοί ή ότι τρώμε σανό...φίλος μου πέρυσι αποφοίτησε απ'το Ηλεκτρολόγων στο ΑΠΘ με εργασία απ'το Δημοκρίτειο,χωρίς καν να την πειράξει...

 

Από εκεί και πέρα,μπράβο στα Πολυτεχνεία που έχουν μαθήματα και στο 10ο εξάμηνο και μαθαίνουν πολλά πράγματα οι φοιτητές τους (δεν ειρωνεύομαι) άλλωστε για δικό τους καλό είναι...

Παρ'όλα αυτά τα ΤΕΙ είναι ιδρύματα που προσφέρουν προπτυχιακά προγράμματα 4ετούς φοίτησης,τα οποία στο 8ο εξάμηνο αντί για μαθήματα έχουν πρακτική άσκηση...αν τώρα εσύ "με το έτσι θέλω" ερμηνεύεις αυτό το πρόγραμμα ως "3,5 έτη" αναιρώντας το 8ο (λες και στο 7ο παίρνουμε πτυχίο και πάμε σπίτια μας) συγχαρητήρια ανακάλυψες την Αμερική...

 

*Προσωπική Άποψη: Ίσως θα έπρεπε και τα Πολυτεχνεία να το εφαρμόσουν αυτό,6 μήνες εργασία στο επάγγελμα του Μηχανικού είναι σίγουρα πιο ωφέλιμο για το φοιτητή από μερικά μαθήματα (και μάλιστα θεωρητικά απ'ότι φαντάζομαι) τα οποία σε ένα χρόνο θα τα έχει ξεχάσει...

Link to comment
Share on other sites

1.Δηλαδή θες να μας πεις ότι ένα ολιγόωρο μάθημα επιλογής έχει την ίδια βαρύτητα στην εξαγωγή του βαθμού πτυχίου με ένα πολύωρο,με πολύ περισσότερο φόρτο εργασίας (και άρα περισσότερες ECTS) μάθημα;

Και 0,2 η Διπλωματική;;;Τόσο πολύ;Μήπως αστειεύεσαι;;;

 

Εγώ είπα τί ισχύει,δεν είμαι εγώ αυτός που βγάζει τους εσωτερικούς διοικητικούς κανονισμούς.Μήπως είσαι περίεργος,περίεργε?Αλλά εγώ φταίω εξ' αρχής, που απάντησα στο ψάρι που ρωτάει τέτοια θέματα σε φόρουμ μηχανικών........

 

2.Δηλαδή αν είμαι φοιτητής ΕΜΠ και τελειώνω,βρω μια γαμάτη έτοιμη εργασία την ψιλομοντάρω,cut εδώ paste εκεί,την δεχτούν και πάρω κάνα 9άρι αυτό θα μετράει σε ποσοστό 20% επί του βαθμού;;;

Αυτά είναι!Μακάρι να ήταν έτσι και στα ΤΕΙ όλοι με 9άρια θα αποφοιτούσαμε!:P

Ναι.Μακάρι.Μακάρι κ να επέλεγες ΕΜΠ για σπουδές τότε,αν σε χαλάει...ειδάλλως,αν το επέλεξες κ δεν σε επέλεξαν από το Υπουργείο Παιδείας,ΧΩΣΤΑ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Κ ΟΧΙ ΣΤΟ Ε.Μ.Π.

 

3.Καλά,η πρυτάνεια του ΕΜΠ ό,τι θέλει κάνει έτσι κι αλλιώς!Αποφασίζομεν και διατάζομεν!

Βεβαιώσεις MEng δίνει,γράφει τη νομοθεσία στα παλαιότερα των υποδημάτων της και άλλα πολλά...

 

Αυτό το MEng είναι κατά βάση ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ.Αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμη........τόσα θρεντς υπάρχουν.

 

4.Ίσως θα ήταν καλύτερα το εν λόγω Πολυτεχνείο να μετεγκατασταθεί εκτός Ελλάδος (τουλάχιστον όσο η χώρα μας βρίσκεται εντός Ε.Ε.) στο Τσιμπουντί ή στο Ταμτούμ (γιατί στην Uganda έχουν οργανωθεί πλέον τα πράγματα)...έχουν ξεφύγει ορισμένοι...

 

Συμφωνώ,για λόγους διαφορετικούς απ' τους δικούς σου.

 

 

 

1.Σα να σας πείραξα τη γκόμενα ένα πράγμα...

 

2.Εγώ τουλάχιστον ό,τι λέω το λέω με επιχειρήματα...

 

3.Εγώ το ξεκίνησα λοιπόν!Yes sir!

 

1.Είσαι newbie κ εσύ κ πρέπει να τα ακούσεις για τη μ@λ@κί@ που μόλις έκανες.Αυτό που θίγεις,ξέχωρα το γεγονός ότι είναι ΕΚΤΟΣ θέματος,είναι κ flamethread!Παλεύουμε πώς κ πώς ρε π@#$στη μου να κρατήσουμε τους θερμόαιμους σαν το φίλο μου τον armin χαλαρούς κ πάντα θα υπάρχει ένας περίεργος σαν εσένα να ξαναξεκινήσει αυτές τις αηδίες.

 

2.Δεν τα θέλουμε,τα ξέρουμε ήδη κ σας συμπαραστεκόμαστε,τουλάχιστον ηθικά,αλλά κατά τα άλλα είστε εκνευριστικοί ρε παιδί μου όλοι εσείς οι περίεργοι.......Αν σε καλύπτει,φέρε να σου βαρέσουμε όλοι εμείς του φόρουμ που βγάζεις τα απωθημένα σου μία σφραγίδα ότι είσαι καλύτερος από εμάς να τελειώνουμε.......αλλά προφανώς δεν σε καλύπτει.Γιατί δεν πας μικρό σκιουράκι κ εσύ να τα πεις στο φόρουμ των ΤΕΙ,που τουλάχιστον εκεί σπάτε πλάκα?Εδώ,μόνο ανευρύσματα θα βρεις.Να συμμετέχεις στο φόρουμ,απλά μπες σε τίποτε άλλο μπας κ ξεστραβωθούμε όλοι μας.

 

3.Να το τελειώσεις ΑΜΕΣΑ,μη φας κ εσύ ξυλιές στον πισινούλη σου μικρό κ άτακτο σκιουράκι.

 

Την καλημέρα μου κ σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα άρχισε να ζεστένεται για τα καλά. Φίλε lifeguard βλέπω πως είσαι παλιό μέλος. Άν θές τη συμβουλή μου, μιας και τρέχει η εξεταστική περίοδος, κάτσε και διάβασε κανα μάθημα και άσε τις δήθεν ερωτήσεις στο φόρουμ. Χάνεις τον πολύτιμο χρόνο σου εις βάρος των μαθημάτων σου. Γίνε πρώτα πτυχιούχος τεχνολόγος, να δείς την γλύκα, και ύστερα, άν έχεις ψυχή, γίνε και διπλωματούχος μηχανικός όπως έκανα κι εγώ.

Τώρα άν δεν ξέρεις τί είναι σπουδαστική εργασία, δεν σου φταίω εγώ. Ίσως πρέπει να περάσεις μια βόλτα απο το Πολυτεχνείο για να το μάθεις.

Επίσης δεν επιβάλλω καμία δική μου γνώμη, παρά μόνο μιλάω για την πραγματικότητα. Δηλαδή παραξηγήθηκες που στο ΤΕΙ φοιτάς 7 εξάμηνα και κάνεις κι ένα εξάμηνο επιπλέον πρακτική εξάσκηση; Πές μου που είναι η ανακρίβεια σ' αυτά που λέω.

 

Φιλικά

 

Μπάμπης

Link to comment
Share on other sites

lifeguard μάλλον εσύ έχεις κόμπλεξ και για αυτό ξεκίνησες να λές το μακρύ σου και το κοντό σου με στόχο τα πολυτεχνεία σε ένα άσχετο θέμα. Πέρνα πρώτα σε κάποιο πολυτεχνείο να δεις τη γλύκα και άσε τη βαρύτητα της πτυχιακής και άλλες τέτοιες χαζομάρες, δεν πείθεις κανέναν.

 

Ναι ρε φίλε,έτσι είναι!Ποιές διδακτικές μονάδες τώρα!Αυτά είναι επιχειρήματα!:P

 

Δικαίωμά μου να περάσω όπου θέλω φίλε μου,δεν θα μου το επιβάλεις ούτε εσύ ούτε κανένας...

 

Ναι όντως άρχισαν τα μπαρούτια,σας πείραξαν την κοπελα (σχολή)...μόνο που μπαρουτιάζεστε μόνοι σας και δεν το 'χετε πάρει χαμπάρι,εγώ απλώς απαντώ μπας και δείτε τι γράφετε...αλλά φευ!

 

Όσο για τον zavi,απαξιώ...γνωστός και μη εξαιρεταίος!

Άντε καλή όρεξη!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.