Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπογραφή Ηλεκτρολογικών Μελετών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

ως Χημικός Μηχανικός έχω δικαίωμα υπογραφής μια Ηλεκτρολογικης Μελέτης για κατοικία?

Η συνολική εγκαταστημένη ισχύς ειναι φυσικά κάτω απο 50 kW.

Η ανάρτηση δημοσίευσης ή θέματος σε διαφορετικές θέσεις στο φόρουμ δεν επιτρέπεται. Παραμένει σε ισχύ η παρούσα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω το βασικό:

Γνωρίζεις να τις κάνεις ορθά και βάσει των νόμων και των κανονισμών;

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, IPT said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

ως Χημικός Μηχανικός έχω δικαίωμα υπογραφής μια Ηλεκτρολογικης Μελέτης για κατοικία?

Η συνολική εγκαταστημένη ισχύς ειναι φυσικά κάτω απο 50 kW.

Οχι (και δεν εξαρτάται από την ισχύ)  ΠΔ99-2018

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2023 at 3:33 ΜΜ, IPT said:

....

ως Χημικός Μηχανικός έχω δικαίωμα υπογραφής μια Ηλεκτρολογικης Μελέτης....

ειλικρινά και το έχω απορία... 

Θα τολμούσε ποτέ έστω να ρωτηθεί αυτό, σε άλλες χώρες π.χ. Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία?

Link to comment
Share on other sites

Didonis

αν δεν κάνω λάθος με το τελευταίο Ν περί δικαιωμάτων ειδικοτήτων, δώσανε και στους Αρχιτέκτονες, κάτι δικαιώματα για υπογραφές Ηλεκτρομηχανολογικών αντίστοιχες με αυτές των Π.Μ ή κάνω λάθος!

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

....

αν δεν κάνω λάθος με το τελευταίο Ν περί δικαιωμάτων ειδικοτήτων,....

δεν το ξέρω για το τελευταίο.

Απ όσο θυμάμαι όμως είχαν από παλιά και οι Αρχιτέκτονες και οι Πολιτικοί κάποια δικαιώματα έως 50kw...

Με κάθε επιφύλαξη όμως διότι και από παλιά το θεωρούσα μπούρδα και δεν υπέγραψα ποτέ κάτι σχετικό μ αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Didonis said:

ειλικρινά και το έχω απορία... 

Θα τολμούσε ποτέ έστω να ρωτηθεί αυτό, σε άλλες χώρες π.χ. Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία?

Το ζήτημα είναι ότι νιώθουμε πανεπιστημονες με πολλές φόρες τραγικά αποτελέσματα. 

 

Υστ: Επίσης ευχαριστώ τον κύριο που μοίρασε αρνητική στην πιο πάνω απάντησή μου (και εγώ έχω κάνει μηχανική, έχω διαβάσει όλους τους νόμους και έχω το πρόγραμμα οπότε θα πάω να υπογράφω και να εκπονώ στατικά). Ας σοβαρευτούμε λίγο... 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Didonis said:

ειλικρινά και το έχω απορία... 

Θα τολμούσε ποτέ έστω να ρωτηθεί αυτό, σε άλλες χώρες π.χ. Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία?

Σε αυτές τις χώρες χημικός μηχανικός δεν πρόκειται να ασχολιόταν ποτε με κτηριακά καθώς σε αυτές τις χώρες είναι οι πιο καλοπληρωμένοι μηχανικοί.

Επίσης, τουλάχιστον στην Γερμανία, μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι δεν πρόκειται να ασχοληθούν με η/μ κτηριακών έργων. Υπάρχει ξεχωριστή ειδικότητα που δεν προσφέρεται στα (αν όχι σε ολα, όμως στα περισσότερα) μεγάλα ιδρύματα. Η συγκεκριμένη ειδικότητα προσφέρεται σε περιφεριακά FH. Και τέλος, πολλές φορές αυτοί που τελικά ασχολούνται με η/μ κτηριακών είναι πολιτικοί μηχανικοί που έχουν εξειδικευτεί σε αυτόν τον τομέα.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, Ηλεκτρολόγος και Μηχανολόγος μηχανικός που αχολείται με κτηριακά (και ειδικά του επιπέδου και μεγέθους Ελλάδας) πετάει 5 χρόνια σπουδών στα σκουπίδια. Τους μόνους που καταλαβαίνω είναι αυτούς που πραγματικά τους αρέσει αυτό το κομμάτι.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.