Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγές σε μονοκατοικία με οικοδομική άδεια του 2017


Giorgos_kalamata

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους 

 

Πρώτο μήνυμα και θα ήθελα την βοήθειά σας. Επειδή έχω μπλέξει με κακό γείτονα θέλω να σας ρωτήσω τι συνέπειες μπορεί να έχω με τις επόμενες παρεμβάσεις που έχω κάνει σε μονοκατοικία που μου ανήκει. Πιο συγκεκριμένα μιλάω για μονοκατοικία με οικοδομική άδεια του 2017 που έκλεισε το 2020 (με όλες τις νόμιμες διαδικασίες). 

 

Αφορά ισόγειο με πιλοτη, ένα γκαράζ και μια αποθήκη και 1ο όροφο κατοικία. Το γκαράζ χρησιμοποιείται σαν κύριος χώρος, και επίσης με πάνελ πολυουρεθανης έχω κλείσει ένα μικρό μέρος της πιλοτης περί τα 8 τετραγωνικά και το χρησιμοποιώ σαν αποθήκη. Πριν το κλείσιμο η πιλοτη είχε κάλυψη αν το λέω σωστά 50%.

 

Ποια η διαδικασία για νομιμοποίηση των παραβασεων αυτών; 

 

Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

  Οι τακτοποιησεις αυθαιρεσιων γινονται, εφοσον εχουν γινει μεχρι τον Ιουλιο του 2011.

  Μιλας με τον μηχανικο σου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimitris GM said:

  Οι τακτοποιησεις αυθαιρεσιων γινονται, εφοσον εχουν γινει μεχρι τον Ιουλιο του 2011.

  Μιλας με τον μηχανικο σου.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ακριβώς επειδή το γνωρίζω είπα να ρωτήσω πριν φυσικά απευθυνθώ στον μηχανικό μου να έχω μια πιο σφαιρική άποψη. Είναι κάτι εφικτό ή θα μπω σε μπελάδες;; 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Giorgos_kalamata said:

.... ή θα μπω σε μπελάδες;; 

Δεν θα μπεις σε μπελάδες.

Είσαι σε μπελάδες επειδή τα έκανες και χωρίς να είχες κανένα κακό γείτονα.

Αυτά για την σφαιρική άποψη.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Didonis said:

Δεν θα μπεις σε μπελάδες.

Είσαι σε μπελάδες επειδή τα έκανες και χωρίς να είχες κανένα κακό γείτονα.

Αυτά για την σφαιρική άποψη.

Από που η επίθεση σε μένα; Αν έχετε κάτι συγκεκριμένο να πείτε να το ακούσω. Έκανα κάτι που κάνουν οι περισσότεροι. Δεν σας ενόχλησα προσωπικά. Ξέρετε το ιστορικό; Ξέρετε περισσότερα από εμένα; Σας παρακαλώ αν έχετε να πείτε κάτι σχετικό να το ακούσω αλλιώς σταματήστε το ύφος τιμητής των πάντων και την ειρωνεία. 

 

Υπάρχει ξανά ρωτάω διαδικασία που μπορώ ν ακολουθήσω για να είμαι νόμιμος; 

Edited by Giorgos_kalamata
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Giorgos_kalamata said:

Από που η επίθεση σε μένα; ....

αγαπητέ ειλικρινά καμία επίθεση.

Βασική περιγραφή γεγονότος έκανα. 

Είσαι σε μπελά και ο μπελάς αυτός δεν θα εξαρτηθεί αν σου κάνει κάποιος καλός ή κακός γείτονας καταγγελία σήμερα αύριο ή σε ένα χρόνο. Θα σκάσει από μόνο του.

Δεν είναι του θανατά ο μπελάς φυσικά.... έξοδα είναι ή πεταμένα χρήματα.

Πράξε όπως νομίζεις και δεν με αφορά φυσικά.

Υ.Γ.

Ερώτηση και αν θέλεις απαντάς. Δηλώνεις στο προφίλ σου "επαγγελματίας τεχνικού κλάδου". Μπορείς να το προσδιορίσεις λίγο?

 

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Didonis said:

αγαπητέ ειλικρινά καμία επίθεση.

Βασική περιγραφή γεγονότος έκανα. 

Είσαι σε μπελά και ο μπελάς αυτός δεν θα εξαρτηθεί αν σου κάνει κάποιος καλός ή κακός γείτονας καταγγελία σήμερα αύριο ή σε ένα χρόνο. Θα σκάσει από μόνο του.

Δεν είναι του θανατά ο μπελάς φυσικά.... έξοδα είναι ή πεταμένα χρήματα.

Πράξε όπως νομίζεις και δεν με αφορά φυσικά.

Υ.Γ.

Ερώτηση και αν θέλεις απαντάς. Δηλώνεις στο προφίλ σου "επαγγελματίας τεχνικού κλάδου". Μπορείς να το προσδιορίσεις λίγο?

 

Σε εταιρία που ασχολείται με δίκτυα εργάζομαι. Τι ξέρω ότι είναι έξοδα γιαυτό προσπαθώ να κάνω έναν υπολογισμό του κόστους που θα κληθω να πληρώσω για να έχω μια άποψη. Αλλιώς 3 πάνελ είναι τα ξήλωνω στο φινάλε. Το δε γκαράζ είναι ακόμα πιο δύσκολο να αποδειχθεί. Δεν έχει υπάρξει άλλου είδους παράβαση ούτε σε δόμηση, ούτε κάλυψη ούτε πουθενά αλλού. 

Link to comment
Share on other sites

παρ ότι είχα σκοπό να μη ασχοληθώ άλλο με αυτό ας σου επισημάνω κάτι σχετικά με το γκαράζ και μόνο.

1ον δεν εχω δει τα σχέδια δεν γνωρίζω πως το έχεις κάνει οπότε είναι μια γενική επισήμανση.

Στην στεγασμένη στάθμευση αυτοκινήτων ΔΕΝ υπάρχει καμία Πολεοδομική υποχρέωση να έχεις μέσα αυτοκίνητο. Μπορείς ακόμα να μη έχεις κάν αυτοκίνητο. Δεν την αφορά την πολεοδομία αν θα παρκάρεις μέσα αυτοκίνητο ή όχι ή αν βάλεις μπιλιάρδο να παίζεις.

Το μόνο και βασικό από Πολεοδομικής άποψης για να χαρακτηριστεί ως αυθαίρετη αλλαγή χρήσης της θέσης στάθμευσης να μη έχει άνοιγμα κουφώματος τα 2.20μ (ή λίγο πιο μεγάλο, δεν θυμάμαι τώρα, δες τι γράφει στο σχέδιο της άδειας) όπως και να έχει καταργηθεί η δυνατότητα πρόσβασης αυτοκινήτου προς αυτή.

Όσο αυτά δεν υπάρχουν δεν είναι καν πολεοδομική αυθαιρεσία.

 

Υ.Γ.

και παράθυρα και κουρτινάκια θα μπορούσε να έχει και παροχή νερού. Κουζινάκι ή WC δεν θα μπορούσε να έχει διότι με αυτό θα είχες τζιζ από ΥΔΟΜ.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε ότι με βοηθήσατε πάρα πολύ. Όχι δεν υπάρχουν ούτε wc ούτε κουζινακι. Δεν έχει υπάρξει καμία διαφορά στις διαστάσεις της πόρτας εισόδου. Απλα αντί για γκαρζοπορτα έχω επαλληλη και δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται αδυναμία πρόσβασης. Πάντως μηχανάκι μπαίνει άνετα. 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο που διαθέσετε να απαντήσετε.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Giorgos_kalamata said:

... Απλα αντί για γκαρζοπορτα έχω επαλληλη ....

ούτε η κλασσική γκαραζόπορτα είναι υποχρεωτικό. Και τζαμαρία θα μπορούσε να είναι.

Το βασικό με την πόρτα είναι όταν ανοίγει όλη να έχει το απαιτούμενο άνοιγμα των 2 και μέτρων που σου γράφουν τα σχέδια της άδειας.

Μπορεί να είναι και μια τετράφυλλη ανοιγόμενη.

Οπότε όταν θεωρητικά θες να βάλεις μέσα αμάξι και όχι την πεθερά σου ή να παίξεις μπιλιάρδο.... (λέμε τώρα) να μπορεί να περνάει το όχημα. Άρα πολεοδομικά δεν χάνει τον χαρακτήρα της στεγασμένης θέσης στάθμευσης.

Όλη η ιστορία για αυτό είναι η δυνατότητα πρόσβασης και το άνοιγμα με τις ελάχιστες απαιτούμενες διαστάσεις και τα δύο.

Να είσαι σίγουρος όμως ότι ο Μηχανικός σου τα ξέρει αυτά.... οπότε μιλάς μαζί του.

 

Υ.Γ.

ναι το είχα δεδομένο ότι θα σε βοηθούσε αυτή η επισήμανση διότι οι πολλοί σ αυτό μπερδεύονται σε ανάλογες περιπτώσεις.

Και για τους αποθηκευτικούς χώρους υπάρχουν νομιμότατες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.