Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές σε μονοκατοικία με οικοδομική άδεια του 2017


Recommended Posts

Γράφεις ότι η άδεια έκλεισε το 2020. Αυτο σημαίνει πως οποιαδήποτε κατασκευή δεν ταυτίζεται με τα σχέδια είναι αυθαιρεσία που εκτελέστηκε μεταγενέστερα.

Για τις αλλαγές που έκανες έπρεπε να είχες βγάλει οικοδομική άδεια (η να αναθεωρούσες την ισχύουσα πριν κλείσει) ή να δικαιολογούνται με κάποιον άλλο τρόπο πχ μικρής κλίμακας (που πάλι δεν έβγαλες) ή να εντάσσονται στο άρθ 30 του Ν.4495/17.

Σήμερα το βασικό είναι να δεις εαν οι τροποποιήσεις που έκανες είναι σύννομες σε σχέση με τα επιτρεπόμενα στοιχεία δόμησης του οικοπέδου σου.

Εαν είναι, τότε νομιμοποιούνται (με αυξημένο όμως κόστος σε σχέση με τον 4495), εαν όχι τότε είτε τα διατηρείς με επίγνωση κινδύνου είτε τα "συμμαζέυεις" πριν ο γείτονας σου κάνει καταγγελία.

Για να έχεις μια πρόχειρη εικόνα, τα πρόστιμα ανέγερσης υπολογίζονται ως τιμή ζώνης επι τετραγωνικών μέτρων αυθαιρεσίας δια δύο

Όπως και να έχει απευθύνσου σε έμπειρο μηχανικό εμπιστοσύνης της περιοχής σου. Μπορεί με μία επίσκεψη να εντοπίσει επιπλέον σφάλματα ή και λύσεις που μέσω φόρουμ είναι αδύνατο να περιγραφούν.

 

Edited by Gousgounis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. Αύριο κιόλας θα κανονίσω συνάντηση με μηχανικό για να συνεχίσει από εδώ που το αφήσαμε. Γενικά δεν είναι του χαρακτήρα μου να αφήνω εκκρεμότητες απλά συνέβησαν πολλά και δεν έγιναν τα πράγματα όπως θα ήθελα και με την σωστή σειρά. 

 

Ουσιαστικά μένει το θέμα με το κλείσιμο ενός μικρού μέρους της πιλοτης αλλά θα φροντίσω να λυθεί για να είμαι συννομος.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Gousgounis said:

είτε τα "συμμαζέυεις" πριν ο γείτονας σου κάνει καταγγελία.

εκτός αν ο γείτονας έχει τραβήξει ήδη τίποτα φωτογραφίες-βιντεο οπότε δύσκολα σώζεται

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mikegad said:

εκτός αν ο γείτονας έχει τραβήξει ήδη τίποτα φωτογραφίες-βιντεο οπότε δύσκολα σώζεται

Όσο γιαυτό είμαι σίγουρος ότι δεν έχει συμβεί. Βέβαια ποτέ δεν είμαι σίγουρος για τίποτα πλέον. Θα ξεκινήσω με τον μηχανικό και βλέποντας και κάνοντας. Ας βγει ένα "κουστούμι" σε λογικά πλαίσια και θα είμαι μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Gousgounis said:

Για να έχεις μια πρόχειρη εικόνα, τα πρόστιμα ανέγερσης υπολογίζονται ως τιμή ζώνης επι τετραγωνικών μέτρων αυθαιρεσίας δια δύο

Γιατί δια δύο; Αυτό ειναι το διατήρησης με ετήσια καταβολή. Το ανέγερσης είναι ολόκληρο.

Άρα για 8τμ * ΤΖ => 8,00 * 1100€ = 8800€ πρόστιμο και 4400€/έτος. Δεν το λες και φθηνό κοστούμι.

Αν νομιμοποιήσεις έχεις 20%*8800=1760€ πρόστιμο. Η νομιμοποίηση μπορεί και να μην είναι εφικτή αν δεν εχεις το 50% της πιλοτής ελεύθερο...

Αν κατεδαφιστεί αυτοβούλως εντός 30ημερων από την αυτοψία τότε 500€. Αν είναι πρόχειρες κατασκευές τότε δεν έχουν πρόστιμο (για την κατεδάφιση φυσικά).

 

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.