Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αρτοποιείου


d1m1tr1s

Recommended Posts

faethon11

Το κτίσμα είναι καινούργιο (ο.α του 2007)

η άδεια ίδρυσης έληξε και απο εκεί ξεκινά το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

4. Για τον εξοπλισμό που είναι μεταχειρισμένος σκέφτομαι να αναφέρω πως δηλώνω υπεύθυνα ..... την μάρκα και ισχύς άντε και διαστάσεις ή οτιδήποτε τεχνικό χαρακτηριστικό μπορώ να αναφέρω.

 

 

το πιο βασικό είναι ο υπολογισμός της παραγωγικότητας του κλιβάνου βάσει ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρία αλτεργατη παραμένει 3 χρόνια. Εκτος και αν αλλαξε ο νόμος την τελευταια βδομαδα... που δε νομιζω...

 

Για το πρωτο που ρωτας εχω την εντυπωση οτι εφοσον εχουν εγκριθεί σχεδια για το αρτοποιείο με τον παλιο νομο δε θα εχεις πρόβλημα. Φανταζομαι οτι πηγες με τη σωστη διαδικασια μεσω της Δ/νσης αναπτυξης. Πηρες το οκ απο εκει και διαβιβαστηκαν σχεδια στην πολεοδομια και βγηκε η οικοδομική άδεια...

 

Λογικα δε θα εχεις πρόβλημα. Θα πας με τον παλιο νομο. Βεβαια υπαρχει το προβλημα ότι εχει ληξει εδω και καιρο... Ειναι λιγακι περιεργη η κατασταση αλλα νομιζω οτι τελικα δε θα εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

1. Εφόσον είναι παλιό κτίσμα νομίζω πως πας με τα παλιά εμβαδά. Δες αν γράφει κάτι σχετικό το ΦΕΚ 24/Α΄/09-02-2007

Θυμάμαι σε πολύ παλιό κτίσμα πήγαινα με τα 2/3 του απαιτούμενου εμβαδού σύμφωνα με έναν νόμο του 77.

 

Υπάρχει μια περίπτωση στο Ν.3526/2007 ή σε κάποια τροποποίηση αυτού ή έγκύκλιο (δεν θυμάμαι που το έχω δει), που λέει οτι, αν το αρτοποιείο έχει παραμήνει κλειστό για περισσότερο απο 5 χρόνια, ανεξάρτητα αν είναι παλιό (δηλαδή πριν το 2007), τα εμβαδά βγαίνουν με τον καινουργιο νόμο του 3526/07, που σημαίνει μικρότερη παραγωγικότητα, λόγω μικρότερων επιφανειών ζυμωτηρίου, αποθήκης, αποδυτηρίων,κλπ.

 

Αυτός που ενδιαφέρεται, ας το ψάξει καλύτερα

 

========================================

 

Τώρα διάβασα το μύνημα του ΚΑΝΑ, η απάντηση που έδωσα δεν κολλάει.

 

Αναφερόταν στην απάντηση του faethon11

Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυει αλλα δεν τον συμφερει να παει με τον καινουριο νομο. Θα θελει για τη μικροτερη παραγωγικότητα (κατω των 3000 κιλων ανα 24ωρο) γυρω στα 90 τετραγωνικά.

87,5 αν θυμαμαι καλα συν τις τουαλετες...

 

Ποσα τετραγωνικά ειναι συνολικα;

Αν εχεις πανω απο 90 δεν εχεις προβλημα. Κανεις νεα σχεδια , γυψοσανιδες κλπ και εισαι οκ

 

dibγραφαμε μαζί οταν εκανες edit...

Link to comment
Share on other sites

dib. έχεις δίκιο σε αυτό που λες, για πολλά χρόνια μη λειτουργίας.

Εγώ απλά είπα τι έχω κάνει και πως πιστεύω ότι θα ελεγχθεί ο χώρος με τον νόμο που εκδόθηκε και όχι με τον νέο. Για αυτό και πρότεινα να δει μήπως υπάρχει κάποια παράγραφος στον νέο νόμο που να το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη απορία.

 

Από την διεύθυνση υγείας επιβάλεται πλακάκι στο δάπεδο και στους τοίχους σε ύψος 2 m.

 

Ακόμα και εκεί που υπάρχει γυψοσανίδα;

 

Επίσης το πλακάκι πρέπει να μπει παντού;

Link to comment
Share on other sites

Και όντως αναφέρει κάτι στο άρθρο Άρθρο 20 - Μεταβατικές και τελικές διατάξεις

 

5. Για τις βιομηχανικές−βιοτεχνικές εγκαταστάσεις παραγωγής προϊόντων αρτοποιίας και τα αρτοποιεία, που λειτουργούν νόμιμα κατά τη δημοσίευση του παρόντος

νόμου, εξακολουθούν να ισχύουν οι ειδικοί όροι που αναγράφονται στην άδεια ίδρυσης και λειτουργίας τους και για τον μηχανολογικό εξοπλισμό τους οι σχετικές διατάξεις του ν. 3325/2005.

 

Εκτός αν δεν περιλαμβάνει και την περίπτωση ανανέωσής της, κάτι που δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη απορία.

 

Από την διεύθυνση υγείας επιβάλεται πλακάκι στο δάπεδο και στους τοίχους σε ύψος 2 m.

 

Ακόμα και εκεί που υπάρχει γυψοσανίδα;

 

Επίσης το πλακάκι πρέπει να μπει παντού;

 

H υγειονομική διαταξη (αν θυμαμαι καλα αρθρο 50) λεει για τα πλακακια χωρις να διευκρινιζει... Φοβαβαι πως θα θελει και εκει...

Ρωτα στη Δ/νση Υγειας της περιοχης σου για σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.