Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

Εγω οπως το σκεφτομαι νομιζω ότι θα βγει αδεια αρτοποιείου με πρατηριο άρτου απο Δ/νση αναπτυξης και αδεια απο Δήμο (με βεβαίωση απο υγειονομικό) για το κρεας.

 

 

Συμφωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Σε εργαστήριο σφολιάτας θέλουν να τοποθετήσουν σε διακριτό χώρο μία τυροπιτιέρα για πώληση τυρόπιτας.

Ο χώρος έχει χρησιμοποιηθεί και στο παρελθόν για τον ίδιο λόγο.

Τι χρειάζεται για την αδειοδότηση;Πρέπει να πάω στην διεύθυνση ανάπτυξης ερωτηματολόγιο για να μου πουν

ότι εξαιρείται και στον Δήμο κανονικά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Πελάτης μου διατηρεί αρτοποιείο και ενδιαφέρεται να τυποποιεί - συσκευάζει προϊόντα και να τα διαθέτει με χονδρική σε supermarkets. Εκτός από κάποια επέκταση που φαντάζομαι ότι θέλει η άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος που έχει, χρειάζεται κάποια διαδικασία και στο Ανάπτυξης? Ψάχνω γενικώς από που θα μπορούσα να ξεκινήσω την έρευνα προκειμένου να αναλάβω την παραπάνω αδειοδότηση, οπότε όποια συμβουλή σας θα ήταν σημαντική.
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από το ανάπτυξης. Σε μια περίπτωσή μου, μου είχαν δώσει ένα ερωτηματολόγιο για συμπλήρωση από τον πελάτη μου. Με βάση το ερωτηματολόγιο (κάνε ένα search "ερωτηματολόγιο διεύθυνσης ανάπυξης, θα βρεις doc), σου λένε στη συνέχεια ποιά δικαιολογητικά πρέπει να προσκομίσεις. Επίσης, νομίζω ότι το υγειονομικό το ενημερώνουν αυτοί (στη διεύθυνση ανάπτυξης).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πήγα στο Ανάπτυξης στην Πολυτεχνείου και μου είπαν ότι από τη στιγμή που υπάρχει άδεια αρτοποιείου, η συσκευασία των αρτοπαρασκευασμάτων είναι υποχρεωτική και ότι αν ενδιαφέρεται για χονδρική είναι θέμα φορολογικό και ότι δε χρειάζεται καμία επιπλέον άδεια από Ανάπτυξης ή Υγειονομικό. Λίγο περίεργο μου φαίνεται. Παίζει να ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

δεν το ξέρω αυτό, το πρώτο που σκέφτομαι, αφού σου είπαν ότι είναι φορολογικό το θέμα, είναι μήπως πρέπει να κάνει κάποια μετατροπή στην έναρξη επαγγέλματος, στην εφορία. Λόγω χονδρικής.

Επίσης, κοίτα μήπως στη νομοθεσία για τα αρτοποιεία λέει αν επιτρέπουν την χονδρική ή θέλει και άλλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου διατηρεί αρτοποιείο και ενδιαφέρεται να τυποποιεί - συσκευάζει προϊόντα και να τα διαθέτει με χονδρική σε supermarkets. Εκτός από κάποια επέκταση που φαντάζομαι ότι θέλει η άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος που έχει, χρειάζεται κάποια διαδικασία και στο Ανάπτυξης?

 

Η μαγική λέξη συναδέλφισσα είναι να τα διαθέτει

 

Η χοννδρική διάθεση (μέσω μεταφορικών μέσων) γίνεται (συνήθως) απο την Κτηνιατρική Υπηρεσία της Περιφερειας που είναι και αρμόδιος φορέας !

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να έρθεις σε επαφή με την ανωτέρω υπηρεσία για τον απαιτούμενο έλεγχο του/των μεταφορικών μέσων για έγκριση.

 

Συνεπώς ως ελάχιστη εργασία της άδειας που θα αναλάβεις να εκδόσεις (πέραν των άλλων που θα σου ζητηθεί απο την ίδια υπηρεσία), είναι η τεχνική έκθεση όλης τς παραγωγικής διαδικσίας, απο την εισαγωγή των πρώτων υλών, την παραγωγική διαδικασία, την τυποποίηση εώς και την μεταφορά και παράδοση των τελικών προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μιλάμε για προϊόντα αρτοποιείου - κουλουράκια, βουτήματα, παξιμάδια - τα οποία θα συσκευάζονται με μια ετικέτα που θα έχει τα απαραίτητα στοιχεία και θα πωλούνται χονδρικώς σε supermarkets. Με μια ματιά που έριξα στο site της Κτηνιατρικής Υπηρεσίας, αναφέρεται η άδεια καταλληλότητας οχημάτων μεταφοράς, η οποία όμως αφορά ζωικά υποπροϊόντα. Μετατροπή στην έναρξη επαγγέλματος χρειάζεται σίγουρα, το θέμα είναι αν χρειάζεται και κάποια επέκταση στην Άδεια Λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄αυτό έχεις δίκιο που λές οτι αναφέρεταιι σε ζωικά υποπροϊόντα.

 

Όμως πριν 3 χρόνια (και έκτοτε αγνοούνται οι δουλιές :) ) που έκανα αντίστοιχη δουλειά σε φούρνο μου είχαν ζητήσει απο την Κτηνιατρική να περάσουν τα οχήματα απο έλεγχο.

 

Αναφέρομαι στην τότε Κτηνιατρική της Αν. Αττικής η οποια αργότερα καταργήθηκε και ενσωματώθηκε στη Κτηνιατρική Κεντρικού Τομέα Αθηνών...  ίσως απο τότε να έχουν αλλάξει διαδικασία και δεν το γνωρίζω.

 

Σε κάθε περίπτωση επικοινωνησε και με την Κτηνιατρική για να βεβαιιωθείς οτι δεν εμπλέκεται στην όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.