Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια αρτοποιείου


d1m1tr1s

Recommended Posts

Παιδιά συγνώμη που σας πρήζω αλλα ο ιδιοκτήτης μου άλλαξε κάποια δεδομένα.

Ο φούρνος θα λειτουργεί με πετρέλαιο και όχι με ρεύμα.

 

Συνολική ισχύ φούρνου 6 kW περίπου

Συνολική ισχύ εγκατάστασης 13 kW.

 

 

θα χρειαστεί πιστοποιητικό πυρασφάλειας;

Από την διεύθυνση ανάπτυξης μου είπαν πως δεν χρειάζεται αλλά πιστοποιητικό αλλά τότε μιλούσαμε γθια ηλεκτρικό φούρνο.

 

Επίσης η δεξαμενή που θα τοποθετηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι στην κατηγορια Αα οποτε θα σου πουν αυτοι τα μετρα που πρεπει να λαβεις (2 πυροσβεστηρες, ΕΧΙΤ και μια πυροσβεστικη φωλια)

 

Για τη δεξαμενη αν ειναι μεχρι 5 κυβικα απαιτείται μόνο λεκάνη ασφαλείας. (μπορει να μη στο ζητησουν καν).

 

Για την τοποθετηση μπορεις και σε εξωτερικο και σε εσωτερικό χωρο... (σιγουρο αυτο, αλλα καλου κακου πριν την εγκαταστησεις επιβεβαιωσε το στη Δ/νση αναπτυξης)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι συνοψίζω τα δικαιολογητικά που θα χρειαστεί να καταθέσω στην διεύθυνση ανάπτυξης και στο τμήμα περιβάλλοντος για την άδεια εγκατάστασης.

Βασικά με ενδιαφέρει να πάρει ο πελάτης βεβαίωση κατάθεσης των δικαιολογητικών προκειμένου να κάνει έναρξη στην εφορία.

 

Υπενθιμίζω (αν και με τόσο πρήξιμο ποιος δεν θα το θυμάται) πως παίρνει απαλακτικό ο πελάτης.

Για την διεύθυνση ανάπτυξης θέλει.

 

1. Μελέτη εγκατάστασης σύμφωνα με το Β.Δ. 15/21-10-22

2. Έγκριση περιβαλλοντικών όρων

3. Σχεδιαγράμματα (0=κάτοψη - τομή τοπογραφικό- εμβαδομετρικό (φαντάζομαι στην κάτοψη θα φαίνεται) και αξία μηχανολογικού εξοπλισμού)

4. δικαιολογητικά του Ν. 3526 που αφορά την αρτοποιητική νομοθεσία.

5. Χρήσης γης & υπεύθυνη δήλωση μηχανικού αφού είναι υφιστάμενο

 

 

Για την έγκριση περιβαλλοντικών όρων θέλει

 

1.Μελέτη (Έκθεση) περιβαλλοντικών επιπτώσεων. Φαντάζομαι θέλει ερωτηματολόγιο και 2-3 λόγια + "μελέτη βόθρου)

 

2.Τοπογραφικό

 

3.Οικοδομική άδεια

 

4.Χρήσης γης

 

Εγώ έχω έτοιμο.

 

Για την Δ.Α.

 

Κάτοψη (που είναι φαντάζομαι και εμβαδομετρικό όπου φαίνονται μηχανήματα και λεπτομέρειες) Τομή τοπογραφικό

Χρήσης γης + Υπεύθυνη δήλωση.

-Για το περιβάλλοντος νομίζω πως είμαι οκ.

-Ετοιμάζω και την υπεύθυνη δήλωση για τον υπολογισμό της παραγωγικότητας του φούρνου και ρωτώ + τεχνικό υπόμνημα - προϋπολογισμός παράρτημα ΙΙΙ υποθέτω και ρωτώ.

-Η μελέτη εγκατάστασης τι μπορεί να θέλει σύμφωνα με το Β.Δ. τι μπορεί να θέλει;

-Επίσης για τα δικαιολογητικά του Ν. 3526 που αφορά την αρτοποιητική νομοθεσία μόνο για την ίδρυση και όχι για τη λειτουργία ακόμα τι άλλο μπορεί να θέλει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θες επισης βεβαιωση χρήσης γης απο πολεοδομία

 

Την υπευθυνη δήλωση για τον υπευθυνο αρτοποιιας και τα ενσημα του (η βεβαιωση ασφαλιστικου φορεα). Και τελος τα παραβολα.

 

Παντως για βεβαιωση για τη ΔΟΥ το μονο που χρειαζεται να καταθεσεις ειναι την ειδικη δηλωση για απαλλαγη. Τιποτα αλλο. Τα υπολοιπα είναι για να παρεις την αδεια (θεωρηση της ειδικης δηλωσης).

 

Δηλαδη για τη βεβαιωση για τη ΔΟΥ ειναι οτι πιο απλο υπαρχει.

 

Η μελετη εγκαταστασης και ο προυπολογισμός που ζητηθηκε νομιζω οτι δεν απαιτειται. Ο προυπολογισμος απλα αναφερεται στην ειδικη δηλωση σαν αξια εξοπλισμου . Απλα ενα νουμερο. Η μελετη εγκαταστασης ειναι μονο για τις μεγαλες μοναδες πανω απο 22 kw που παιρνεις αδεια εγκαταστασης. Τωρα αφου στη ζητησαν ... κανε τη. Δε ξερω τι πρεπει να γραψεις ομως... :roll:

 

ΥΓ ειδα οτι ειχες συμπεριλαβει χρηση γης... Συγνωμη

Επισης ξεχασα τη βεβαιωση στατικής επαρκειας αν ειναι παλιο το κτηριο. Ισως να μη στη ζητησουν αν καταθεσεις την οικοδομική αδεια. Κανονικα ομως χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα,

ασχολουμε με την εκδοση υδρυσης και λειτουργειας αρτοζαχαροπλαστειου... ο χωροσ που μου εχει υποδειξει ο πελατης ειναι μεγαλος και θελει να εχει και εχει : το αρτοζαχαροπλαστειο, τα πρατηρια πώλησης , και καποια καθισματα.. το βιομηχανιας μου λεει οτι δεν επιτρεπετε με την αδεια του αρτοζαχαροπλαστειου να εχω καθισματα και θα πρεπει να βγει διαφορετικη αδεια απο το δημο (για τα καθισματα), ισχυει? ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω? ευχαριστω

 

επισης στην περιβαλλοντικη μελετη , που χαρης εσας βρηκα, μιλαει απο τα βιομηχανικα αποβλητα, εμεις εχουμε δικτυο αποχετευσης,τι πρεπει να κανω?σας παραθετω το αποσπασμα απο την μελετη:

''Συγκεκριμένα τα βιομηχανικά απόβλητα θα διοχετεύονται μέσω λιποσυλλέκτη, χωρητικότητας 1 μ3 σε ορθογωνική σηπτική δεξαμενή 6 μ3 και στη συνέχεια σε απορροφητικούς βόθρους συνολικής χωρητικότητας 30 μ3.''

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ισχυει

Δεν μπορεις να εχεις καθισματα σε αρτοποιείο.

Χωρησε τον χωρο στα δυο και κανε αρτοποιείο με πρατηριο αρτου στο ενα και στο δευτερο απο το δημο καταστημα με τα τραπεζακια κλπ...

 

Για την περιβαλλοντική γραψε αυτα που ισχυουν ακριβως. Εγω σε αρτοποιεία γραφω τα παρακατω... κάνε Copy paste... :mrgreen:

 

Αέρια Απόβλητα

H ενέργεια που απαιτείται για την λειτουργία του παρέχεται από τη καύση πετρελαίου μέσω καυστήρα. Τα παραγόμενα καυσαέρια οδηγούνται στο περιβάλλον μέσω κατάλληλης διάστασης αεροεξαγωγού και καμινάδας. Η καμινάδα θα εκτίνεται μέχρι το δώμα της πολυκατοικίας ώστε το ύψος της να είναι 1 μέτρο πάνω απο τα γειτονικά ανοιγμάτα σε ακτίνα 10 μέτρων .

Ο κλίβανος θα ελέγχεται και θα συντηρείται κάθε 6 μήνες τουλάχιστον, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην Υπουργική Απόφαση 57520/4535 (ΦΕΚ B 597/13-9-1990), για την σωστή ρύθμιση καυστήρα-καπνοδόχου. Η συντήρηση-ρύθμιση θα γίνεται από τεχνικούς που έχουν σχετική άδεια σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία. Επιπλέον θα κρατείται αρχείο των φύλλων συντήρησης και ρύθμισης του καυστήρα. Σκοπός θα είναι να τηρούνται η ανώτατη επιτρεπόμενη τιμή δείκτη αιθάλης, 2 της κλίμακας Bacharach και η ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή περιεκτικότητας των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα, 8% κατʼ όγκον.

Η εκπομπή οσμών είναι μικρή και δεν προβλέπεται ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα στην περιοχή.

 

 

Υγρά Απόβλητα

Τα υγρά απόβλητα της δραστηριότητας, που υπολογίζονται στα 80lt ημερησίως, προέρχονται από την πλύση των σκευών. Τα νερά πλύσης θεωρείται οτι δεν έχουν ρυπαντικο φορτίο και καταλήγουν στο αποχετευτικό δίκτυο της πόλης.

Όπως προκύπτει και από την περιγραφή της δραστηριότητας δεν θα παράγονται υγρά βιομηχανικά απόβλητα από την παραγωγική διαδικασία.

 

Στερεά Απόβλητα

Δεν υπάρχουν σημαντικά στερεά απόβλητα πέρα από τα συνήθη απορρίμματα (υλικά συσκευασίας πρώτων υλών, χαρτοσακούλες κτλ) που συγκεντρώνονται σε ειδικούς κάδους του αρτοποιείου και από εκεί στο κάδο απορριμμάτων του δήμου για αποκομιδή.

 

Ηχορύπανση

Το αρτοποιείο κατά την λειτουργία του δεν δημιουργεί προβλήματα ηχορύπανσης, δεδομένου ότι η παραγωγική διαδικασία γίνεται σε στεγασμένο κλειστό χώρο και ο χρησιμοποιούμενος εξοπλισμός σύγχρονης τεχνολογίας δεν παράγει θορύβους ή κραδασμούς.

Σε κάθε περίπτωση ο θόρυβος θα είναι εντός των ορίων που θεσπίζει το Π.Δ. 1180/81.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σε δημο δυο φορες εχω παει ολες και ολες...

Οποτε καλυτερα να σε ενημερωσει καποιος αλλος :(

Δε θυμαμαι καθολου

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για δικαιολογητικά σε δήμους, σαν οδηγό, μπορείς να δεις εδώ. Από τη σελ. 169 και μετά.

 

Είναι ο Οδηγός Πολίτη του Δ. Ηρακλείου. Από δήμο σε δήμο μπορεί να διαφέρουν λίγο τα δικαιολογητικά, αλλά θα πάρεις μία εικόνα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.