Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια αρτοποιείου


d1m1tr1s

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Πελάτης είναι ιδιοκτήτης αγροτεμαχίου εκτός οικισμού με πρόσωπο σε αναγνωρισμένη οδό (υποχρ. απόσταση 15 μ.), το οποίο διαθέτει επιφάνεια 800 τ.μ. και είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση.

Ενδιαφέρεται να εκδώσει άδεια δόμησης αρτοποιείου (αποκλειστικά) , η οποία απ' ότι καταλαβαίνω είναι μία βιοτεχνική χρήση. Επομένως Σ.Δ.  = 0,9 , Σ.Κ. = 30%.

Από την έρευνα που έκανα είδα ότι με τον Ν. 3982/2011 καταργήθηκα όλες οι παρεκκλίσεις στα εκτός σχεδίου γήπεδα, πράγμα το οποίο συνεπάγεται ότι υπάρχει απαίτηση υποχρεωτικής πλάγιας απόστασης 10 μέτρων.

Με τα ανωτέρω δεδομένα, το αγροτεμάχιο του πελάτη δεν δύναται να αξιοποιήσει την δόμηση και την κάλυψη ως περιγράφονται ανωτέρω, καθότι , τηρώντας τις απαιτούμενες αποστάσεις (αν τα λέω καλώς παραπάνω) το γήπεδό του εγγράφει κάτοψη ~55 τ.μ. , δηλαδή δύναται να κατασκευαστεί κτίριο 55 τ.μ. * 3 όροφοι ~ 165 τ.μ.

Υπάρχει κα΄τι που χάνω? 

Θα μπορούσε το αρτοποιείο να ανεγερθεί με άλλη χρήση πλην της βιοτεχνικής? (π.χ. κατάστημα?)

Και κάτι τελευταίο:

Έστω ότι ο πελάτης επιθυμούσε μικτή χρήση κτιρίου (ισόγειο αρτοποιείο - όροφο κατάστημα). Σε αυτή την περίπτωση τι Σ.Δ. θα ίσχυε και ποια θα ήταν η απαιτούμενη πλάγια απόσταση από τα όρια του γηπέδου?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε το αρτοποιείο να ανεγερθεί με άλλη χρήση πλην της βιοτεχνικής? (π.χ. κατάστημα?)

Ναι με την προυπόθεση οτι θα εχει μηχανολογικό εξοπλισμό με κινητήρια κατω των 37 kW και θερμική κάτω των 50kW.

 Να είναι δηλαδή επαγγελματικό εργαστήριο.

 

Διαβασε το νομο 3325/2005

 

Αρθρο 8 παρ 3

 

Τα περισσότερα αρθρα του εχουν καταργηθει, οχι ομως αυτο

 

αυτο ισχυει σημερα. Αυριο δε ξερω τι μπορει να ισχυει.Λογικα δε θα εχεις προβλημα όμως... 

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την προυπόθεση οτι θα εχει μηχανολογικό εξοπλισμό με κινητήρια κατω των 37 kW και θερμική κάτω των 50kW.

 Να είναι δηλαδή επαγγελματικό εργαστήριο.

 

Διαβασε το νομο 3325/2005

 

Αρθρο 8 παρ 3

 

Τα περισσότερα αρθρα του εχουν καταργηθει, οχι ομως αυτο

 

αυτο ισχυει σημερα. Αυριο δε ξερω τι μπορει να ισχυει.Λογικα δε θα εχεις προβλημα όμως... 

 

 

 

Διακρίνω μία σύγχυση στις υπηρεσίες πάντως όσον αφορά την νομολογία.

Η υπηρεσία δόμησης υποστηρίζει ότι ο 3982/2011 καταργεί όλες τις παρεκκλίσεις, ενώ σε σημερινή επικοινωνία με την Δ/νση Ανάπτυξης, μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν ο 3982/2011 που είναι νόμος για την βιομηχανία να καταργεί όλες τις διατάξεις της παρέκκλισης του οικοδομικού κανονισμού.

Τι να πω. Μάλλον πρέπει να συνεννοηθούν λίγο.

Μου είπαν και για μια τροποποίηση στον Ν. 4254/2014, αλλά άκρη δεν βγαίνει ακόμα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση καθώς προσπαθώ να καταλάβω αν μπορούμε να μετατρέψουμε ένα πρατήριο σε φούρνο. Οι επιφάνειες που προβλέπει ο 3526/07 είναι καθαρές?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με το notify παιδιά πως πάμε;;;

 

1) Πως βάζουμε υποδιαστολή στην παραγωγικότητα; Δεν με αφήνει παρά μόνο αριθμούς (χρησιμοποιώ firefox)

2) Παραγωγικότητα πρώτης ύλης παραγωγικότητα παραγόμενου προϊόντος; Το δεύτερο είναι η παραγωγικότητα του κλιβάνου το πρώτο τι βάζετε;

3) Παράβολο θέλει; (Στο ανάπτυξης που πήγα δεν μου είπαν τπτ αλλά ποτέ δεν ξέρεις :)

4) Όταν έχω ισόγειο 0 όταν έχω όροφο 1 όταν έχω υπόγειο; Πάλι 1;

5) Στις λοιπές πληροφορίες ποια είναι απαραίτητα; (και όσα δεν είναι τι κάνετε για να ξεκοκκινήσουν; βάζετε ένα κενό;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορείτε να μου πείτε λίγο κάποια βασικά ? Καταρχάς όταν έχουμε κατάστημα, για να γίνει φούρνος δεν αλλάζει η χρήση σε εργαστήριο ?

 

Εφαρμόζουμε το άρθρο 5 του ΝΟΚ και εξετάζουμε αν χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης φυσικά από εκει και πέρα. Αλλά η χρήση πολεοδομικά αλλάζει, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για άδεια αρτοποιείου πάει πλέον με γνωστοποίηση (ΦΕΚ 1061Β/28-03-2017).

Στο άρθρο 7 παρ.1β αναφέρει για άδεια εγκατάστασης, αν απαιτείται.

Ξέρουμε πότε απαιτείται και τι ισχύει με τις ΠΠΔ;

Link to comment
Share on other sites

για την αδεια εγκαταστασης πας οπως τον 3982. Πανω απο 37 kw κινητηρια και 70 θερμική

αν εχει ππδ καταθετεις ερωτηματολογιο για να στις προσδιορίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.