Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

για το αρτοποιείο το βιομηχανίας δεν μου ζήτησε μελέτη haccp, απλά το χαρτί καταλληλότητας από το υγειονομικό...το υγειονομικό μου είπε όχι μελέτη haccp αλλά μελέτη κρίσιμων σημείων...αναρωτιέμαι αν είναι επιβεβλημένο από τον νόμο αυτό και πότε χρειάζεται απαραίτητα μελέτη haccp γιατί μου φαίνεται δύσκολο να κάνω μελέτη κρίσιμων σημείων χωρίς την ανάλογη εμπειρία (θερμοκρασίες παραλαβής προϊόντων ,έλεγχος θερμοκρασιών φούρνου και ψυγείου κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα κατάστημα που είναι λιανικής διάθεσης προϊόντων σφολιάτας και αρτοσκευασμάτων με παρασκευαστήριο που παράγει αρτοσκευάσματα και σφολιατοειδή (πενιρλί, κουλούρια, σφολιατοειδή, πίτσες, σάντουιτς κτλ.), αλλά όχι ψωμί.

Τι άδεια λειτουργίας θέλει;

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν φτιάχνει ψωμί πάει στα επαγγελματικά εργαστήρια. Μπορεί και με απαλλαγή από έκδοση άδειας. Στη διεύθυνση ανάπτυξης θα ρωτήσεις.

 

Είχα κάνει ένα εργαστήριο ζαχαροπλαστικής που θα έφτιαχνε/πουλούσε και καφέ και προϊόντα λιανικής και μου είπαν να πάω και στο δήμο για το κομμάτι της λιανικής και του καφέ. Μετά έμαθα ότι μπορεί να τα καλύψεις όλα από τη διεύθυνση ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Λιανική πώληση παει στο Δήμο.

Χονδρική πώληση σε Δ/νση Αναπτυξης

 

Το ιδιο ισχύει και για τα εργαστηρια ζαχαροπλαστικής. Αν εβγαλες αδεια απο αναπτυξης τοτε θα είχες χονδρική πωληση.

Τον καφε πλέον τον αδειοδοτεί ο δήμος. Παλια οντως μπορουσε η Δ/νση αναπτυξης μεσα σε αρτοποιεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

 

Άλλαξε κάτι για τα αρτοποιεία ως προς την απαίτηση πιστοποιητικού πυρασφάλειας;

 

Πιο συγκεκριμένα όσα αρτοποιεία έχω κάνει ήταν με δεξαμενή πετρελαίου και δεν χρειαζόταν πιστοποιητικό πυρασφάλειας.

 

Τώρα έχω ένα αρτοποιείο  με φούρνο φυσικού  αερίου και αυτός που έκανε αναγόμωση τους πυροσβεστήρες του είπε πως θέλει πιστοποιητικό. (στο ανάπτυξης δεν ζήτησαν τπτ)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει μπροστά λιανική διάθεση τραπεζοκαθίσματα ==> άρα χώρος συνάθροισης κοινού? Αν όχι τότε λογικά μόνο τα μέτρα να λαμβάνει , ούτε καν μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

όχι κλασικό αρτοποιείο είναι λογικά ράδιο αρβύλα αυτού που κάνει αναγόμωση πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Άλλαξε κάτι για τα αρτοποιεία ως προς την απαίτηση πιστοποιητικού πυρασφάλειας;

 

Πιο συγκεκριμένα όσα αρτοποιεία έχω κάνει ήταν με δεξαμενή πετρελαίου και δεν χρειαζόταν πιστοποιητικό πυρασφάλειας.

 

Τώρα έχω ένα αρτοποιείο  με φούρνο φυσικού  αερίου και αυτός που έκανε αναγόμωση τους πυροσβεστήρες του είπε πως θέλει πιστοποιητικό. (στο ανάπτυξης δεν ζήτησαν τπτ)

Επειδή δεν έχει τύχει να ασχοληθώ ποτέ με αρτοποιεία, ομολογώ μου έκανε εντύπωση.... Δεν θέλουν πιστοποιητικό πυρασφάλειας; Δηλαδή απλά εγκρίνεται η μελέτη, κατόψεις,κτλ;

 

Για πετρέλαιο να το καταλάβω, έστω. Αλλά με φυσικό αέριο φούρνος και όχι πυρασφάλεια;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατηγορία Αα και δεν απαιτείται να πας καθόλου στην πυροσβεστική αλλά πρέπει να τηρείς τα μέτρα (πυροσβεστήρες φωλιά κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Τα αρτοποιεία είναι Αα . Δε θελουν πιστοποιητικο.

Νομιζω οτι η εταιρία του φυσικου αεριου το ζηταει. Δεν μου εχει τυχει. Ετσι εχω ακουσει.

Το σιγουρο είναι οτι δεν το ζηταει η αναπτυξης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.