Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αρτοποιείου


d1m1tr1s

Recommended Posts

Από την Περιφέρεια μου είπαν ότι όταν δεν απαιτείται άδεια εγκατάστασης (<37 KW κτλ),

δεν απαιτούνται ΠΠΔ

Edited by spapako
Link to comment
Share on other sites

σωστο ειναι αυτο. Τα αρτοποιεία είναι κατηγορία Β αλλα εξαιρουνται τα επαγγελματικα εργαστηρια απο ΠΠΔ

Link to comment
Share on other sites

deathlok έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες με εσένα...


 


Μήπως υπάρχει κάποιος που το έχει ψάξει;


 


Ιδιαίτερα τα ερωτήματα:


1) Πως βάζουμε υποδιαστολή στην παραγωγικότητα;


2) Παραγωγικότητα πρώτης ύλης παραγωγικότητα παραγόμενου προϊόντος; Το δεύτερο είναι η παραγωγικότητα του κλιβάνου το πρώτο τι βάζετε;


3) Παράβολο θέλει; 


 


Μάλιστα τώρα με την πλατφόρμα του notify δεν έχω απαντήσεις σχετικά με αυτά από την οικεία Διεύθυνση.


 


Και μιας και γράφω ερωτήματα : τώρα πλέον με το άρθρο 11 του ΦΕΚ Β/1723/18.5.2017 "περί απλούστευσης διαδικασιών" (ΚΥΑ 16228/17.5.2017), όπου επιτρέπει την πώληση καφέ πάσης φύσεως σε διερχόμενους πελάτες σε αρτοποιεία & πρατήρια άρτου, η γνωστοποίηση θα πρέπει να γίνει σε δύο φάσεις;


Δηλαδή 1η φάση : Γνωστοποίηση της υφιστάμενης άδειας στις Μεταποιητικές  δραστηριότητες τροφίμων και ποτών


και 2η φάση: Γνωστοποίηση του Καταστήματος Υγειονομικού Ενδιαφέροντος κατά το άρθρο 10,11, 12 της ΚΥΑ 16228/17.5.2017?????

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν βάζουμε....

2)Κανένα δεν είναι παραγωγικότητα του κλιβάνου. Ρωτάς τον αρτοποιό πόσο αλεύρι καταναλώνει το χρόνο και βάζεις κάτι λιγότερο από το διπλάσιο για τελικό προϊόν (επειδή μπαίνουν και άλλα υλικά εκτός από αλεύρι).

3) Αν είναι νέο αρτοποιείο εντελώς θέλει 100ευρώ αν είναι παλιό επειδή μπαίνει πρώτη φορά στο notify οι περισσότερες νομαρχίες ζητάνε άλλα όχι όλες.

Link to comment
Share on other sites

deathlok, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

 

Τελικά μετά από πολλές δοκιμές κατάλαβα ότι στο ερώτημα 1) δεν βάζουμε υποδιαστολές. Πάμε με την γνωστή μέθοδο της στρογγυλοποίησης.

 

Όσον αφορά το ερώτημα 2) και 3) ακολούθησα την συμβουλή σου. Μάλιστα για το θέμα του παραβόλου σήμερα πήγα στην οικεία νομαρχία και στην περίπτωση παλιού - υφιστάμενου (που με απασχολούσε) τελικά δεν μου ζήτησαν παράβολο για την δήλωση της επιχείρησης στο notify business.

 

(Υ.Γ: Το πρόβλημα μου όμως σχεδόν παραμένει στο ερώτημα 3) που αφορά "Γνωστοποίηση του Καταστήματος Υγειονομικού Ενδιαφέροντος κατά το άρθρο 10,11, 12 της ΚΥΑ 16228/17.5.2017".  Ο οικείος Δήμος (Τμήμα Αδειών), που κοινοποιεί τις γνωστοποιήσεις στις αρμόδιες υπηρεσίες, θεωρεί ότι έπρεπε να δηλωθεί το αρτοποιείο ως Κ.Υ.Ε. στην πλατφόρμα του notify business. Άντε τώρα να ξεκινήσεις να εξηγήσεις εκ βάθρων στον αρμόδιο υπάλληλο (μη μηχανικό) ότι το αρτοποιείο δεν είναι Κ.Υ.Ε. αλλά επιχείρηση με δραστηριότητα μεταποίησης στο τομέα τροφίμων. Δίνουμε καθημερινά μάχη για το αυτονόητο...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι , στα δικαιολογητικά γνωστοποίησης (για αρτοποιείο) είδα ότι απαιτείται Μηχανολογική μελέτη με κάτοψη μηχανημάτων .

Υποθέτω ότι χρειάζεται μία κάτοψη με τη θέση των μηχανημάτων με τα χαρακτηριστικά τους ;

Χρειάζεται να αναφερθούμε και στις εγκαταστάσεις του χώρου (πχ. ηλεκτρική , υδραυλική κλπ) ή απλά στα μηχανήματα ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει διαβάσει κανείς το ΦΕΚ 60Β/18-01-2018; Αναφέρει για γνωστοποίηση εγκατάστασης.

Ρώτησα Περιφέρεια που με ενδιαφέρει και δεν ξέρουν ακόμα πως εφαρμόζεται.

Δηλ για αρτοποιείο πελάτη με <37KW κινητήρια και <70KW θερμική χαμηλής όχλησης, σύμφωνα με το νέο ΦΕΚ απαιτείται:

1) Γνωστοποίηση εγκατάτασης

2) Υπεύθυνη δήλωση για λειτουργία

 

Και με το ΦΕΚ 1061Β/28-03-17 που λέει για γνωστοποίηση λειτουργίας τι γίνεται;

 

Επίσης μήπως επειδή είμαι και <10KW κινητήρια, μπορεί να πάρει απαλλαγή από Ν.3982/2011 για μεταποιητικές;

 

Έχω μπερδευτεί :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.Συγνώμη αν γράφω σε άσχετο post αλλά είμαι καινούριο μεΛος. Έχουμε αρτοποιειο με τον αδελφό μου και θέλει να ανοίξει κάποιος άλλος δύο τετράγωνα πιο κάτω στον ίδιο δρόμο αρτοποιειο ή πρατήριο και θέλω να μου πείτε αν ισχυει κάποια παλιά νομοθεσία που δεν γινόταν να ανοιξουν δύο παρομοια καταστήματα με κάποια μέτρα απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Συγνώμη αν γράφω σε άσχετο post αλλά είμαι καινούριο μεΛος. Έχουμε αρτοποιειο με τον αδελφό μου και θέλει να ανοίξει κάποιος άλλος δύο τετράγωνα πιο κάτω στον ίδιο δρόμο αρτοποιειο ή πρατήριο και θέλω να μου πείτε αν ισχυει κάποια παλιά νομοθεσία που δεν γινόταν να ανοιξουν δύο παρομοια καταστήματα με κάποια μέτρα απόσταση.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.