Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια αρτοποιείου


d1m1tr1s

Recommended Posts

Μπορείς να βρεις ότι ζητάς στον Νόμο 3526_ΦΕΚ Α_24/9.2.2007 Παταγωγή και διάθεση προϊόντων αρτοποιίας και συναφείς διατάξεις

 

 

Θέλω να κάνω κάποειες ερωτήσεις για την έκδοση αδείας αρτοποιείου.

 

1) Απάιτούνται συγκεκριμένα τετραγωνικά για τον χώρο πώλησης, το εργαστήριο, τα αποδυτήρια κ.τ.λ.;

 

2) Αν απαιτούνται αυτό έχει σχέση με την παραγωγή του αρτοποιείου, δηλ. αν π.χ. έχει παραγωγή 1000κιλά ψωμί τη μέρα;

 

3) Ποιοι χώροι απαιτούνται να υπάρχουν (εργαστήριο, χώρος πώλησης, φούρνος, αποδυτήρια κ.τ.λ);

 

Ελπίζω κάποιος να μπορεί να απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να βρω τα παλια ελαχιστα εμβαδα οχι του Ν.3526/07 για αρτοποιειο?

 

 

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις την Δ/νση αναπτυξης γιατι αυτα αλλαζαν συνεχεια. Να τους πεις ημερομηνια που σε ενδιαφερει...

 

Μερικα είναι προεδρικό διάταγμα 25 Αυγ. 1934

Νόμος 726 ΦΕΚ 316 του 1977 (αποδυτηρια απο 9 σε 12 τμ) και οκαδες γινονται κιλα

ΦΕΚ 186 Α του 1992

ΒΔ 3-8 1950 αναλογα τον πληθυσμο πανε και τα τετραγωνικα

 

Επειδη εχεις να κανεις με το ποτε αδειοδοτηθηκε, με το τι πληθυσμο είχε η περιοχη τοτε και χιλια δυο αλλα που δυσκολα θα βγαλεις ακρη... καλυτερα ρωτα οπως σου εγραψα παραπανω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα, να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα επί του θέματος, μιας και πρώτη φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο και έχω κάποιες απορίες.

Θέλω άδεια λειτουργίας για ένα φούρνο ο οποίος απλά άλλαξε ιδιοκτήτη και θέλει άδεια ο καινούριος και λίγο πολύ όλα είναι έτοιμα, δεν αλλάξαν πολλά πράγματα στο χώρο. Έχω τελειώσει με τους περιβαλλοντικούς όρους κλπ, και στη φάση που βρίσκομαι τώρα, η υπάλληλος του τμήματος Ανάπτυξης μου ζήτησε να της πάω τα δικαιολογητικά που αναγράφονται στο άρθρο 5 του ΦΕΚ 1519-1 Αυγούστου 2008. Για την ακρίβεια:

 

1) α) Για καινούριο κλίβανο βεβαίωση του κατασκευαστή του κλιβάνου με κατηγορία και τύπο κλιβάνου και διαστάσεις κλιβάνου. (δεν ανήκω εδώ μιας και ο κλίβανος δεν είναι καινούριος).

β) Για μεταχειρισμένο κλίβανο που δεν είναι εφικτή η προσκόμιση της παραπάνω βεβαίωσης (εδώ ανήκω) θα προσκομίζεται η αντίστοιχη υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 της αιτούσης επιχείρησης.

2) Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 αποδοχής των καθηκότων υπευθύνου αρτοποιίας ή εγκατάστασης περάτωσης έψησηςυπογεγραμμένη από τον υπεύθυνο αρτοποιίας, στην οποία θα δηλώνεται η ανάληψη των καθηκόντων που ορίζονται στο άρθρο 3 του ν. 3526/2007 και ότι αναπτύσσουν την εν λόγω δραστηριότητα μόνο στη συγκεκριμένη εγκατάσταση αρτοποιίας.

3) Το δίπλωμα του αρτοποιού κλπ (εξηγεί σαφώς τι ακριβώς απαιτείται, οκ εδώ.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει για το 1β και το 2 τι λένε οι πεύθυνες δηλώσεις; Φαντάζομαι για το 2 αυτό που λέει η πρόταση. Το 1β όμως;

 

 

Επίσης μου έδωσε η υπάλληλος μία ειδική δήλωση για την απαλλαγή από την υποχρέωση εφοδιασμού με άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας σύμφωνα με το άρθρο 5 του ν.3325/2005 (ΦΕΚ68 Α’). Τι ρόλο έχει αυτή ή δήλωση; Υπάρχει καμία πρότυπη τέτοια δήλωση να δω κάποια πράγματα για να με γλιτώσετε από ένα επιπλέον δρομολόγιο στο τμήμα ανάπτυξης;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η δηλωση που σου εδωσε η υπάλληλος είναι η αδεια που θα θεωρηθεί στο τελος...

Το βασικό είναι να γραψεις τα μηχανηματα που εχεις... και τα στοιχεια του ιδιοκτητη στη πρωτη σελιδα...

Τα υπολοιπα γραψε οτι σου κατεβει... (πρωτες υλες πχ αλευρι νερο αλατι κλπ) και διαδικασια παραγωγης (πχ ζυμωμα, εψηση πωληση σε δυο σειρες, δηλαδη ζυμωνω το αλευρι , το κανω το δειχνω... )

 

Αξια μηχανολογικου εξοπλισμου ρωτα τον ιδιοτητη (δεν εχει σημασια καμια)

Καυσιμο κλιβανο κλπ τα ξερεις...

 

Για τη βεβαιωση του κλιβανου γραψε

Ο κλιβανος μαρκας ταδε και μοντελου ταδε με παραγωγικες διαστασεις (των ταψιων ειναι αυτες) 1,80 Χ 2 (σε μετρα ειναι) εχει παραγωγιοτητα

1,8 Χ2 Χ 4 (αριθμος ταψιων) Χ 220 (μια σταθερα) = 2800 (πχ) κιλα/24ωρο

Ο κλιβανος εχει κινητηρια ισχυ 2 Κw (περιπου τοσο εχουν, δες ταμπελακι) και θερμικη (μονο αν ειναι ηλεκτρικος θα το γραψεις) 40 (παλι απο τεμπελακι το βλεπεις... )

 

Αν συμπληρωσεις τη δηλωση στειλε τη μου να τη δω αν θελεις... δεν εχω καποια να σου στειλω τωρα

Edited by ggeorge
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

διάβασε την νομοθεσία που είναι για τα αρτοποιεία χωρίζει τους κλιβάνους σε δύο (ή τρεις κατηγορίες) και εξηγεί πως τους μετράμε. Ε μετά μετράς το φούρνο και βγάζεις παραγωγηκότητα.

 

Ως νόμιμος εκπρόσωπος του αρτοποιείου επί της οδού , εγκαταστάθηκε μεταχειρισμένος αρτοκλίβανος επιφανείας κυκλοθερμικός. Οι διαστάσεις του αρτοκλίβανου είναι α x β (μήκος x πλάτος πλάκας έψησης) 1,80m x 2,00m και διαθέτει v = 4 ορόφους. Ο συντελεστής παραγωγικής δυναμικότητας καθορίζεται απο το ΦΕΚ 1519 Β 2008 Σ.Δ.Π.=220 κιλά/τ.μ./24ώρο. Η παραγωγικότητα του φούρνου προκύπτείση με 1,80 x 2,00 x 4 x 220 = 3.168 κιλά/24ωρο

Edited by deathlok
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα ,

Στο 3526/07 η μικρότερη κατηγορία βάση παραγωγής είναι <3.000kg/24h ,

Ταυτόχρονα στον 3853/2010 κάνει λόγο και για κλίβανους παραγωγής κάτω και από 3.000kg/24h.

Για των υπολογισμό των επιφανειών υπάρχει και κατηγορία μικρότερη των 3.000kg ή από εκεί και κάτω όλα ίδια ανεξαρτήτως δυναμικότητας κλιβάνου ?

Edited by manost
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μολις είδα την ερωτηση. Προφανως θα εχεις μαθει τι ισχυει πλεον. Αλλα ας γραψω την απαντηση

Για αρτοποιεία είναι η μικρότερη κατηγορία. 0-3000 κιλα ανα 24 ωρο

Υπαρχουν διαφορες ομως κατηγορίες μεταξυ των 0 και 3000 κιλών για εργαστηρια περατωσης εψησης. (εργαστηρια που παιρνουν μισοψημενη ή κατεψυγμενη ζύμη και ολοκληρωνουν την εψηση)

Edited by ggeorge
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και χρόνια πόλλα!

Ήθελα να ρωτήσω αν τελικά ένα εργαστήριο παραδοσιακών ζυμαρικών (τραχανάς, χυλοπίτες κτλ) θεωρείται εργαστήριο παραδοσιακών προϊόντων; (2 μηχανήματα θα έχει) και αν τελικά χρειαστεί βεβαίωση καταλληλότητας από τη Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης και όχι από το Υγειονομικό πρέπει να τηρηθούν τα απαιτούμενα τετραγωνικά;

Link to comment
Share on other sites

κανω edit γιατί εγραψα πράγματα που ήταν λάθος. Απο αγροτικής ανάπτυξης παίρνεις βεβαίωση καταλληλότητας Εχω μια εγκυκλιο της Δ/νσης Αναπτυξης που λεει ξεκαθαρα οτι παραγωγη μακαρονιων (Στακοδ 158,5 που εχει μεσα και τα υπολοιπα, τραχανας χυλοπιτες) δεν παει με το αρθρο 52. της υγειονομικής διάταξης. Επομενως νομιζω οτι δε θα ασχοληθουν με τα τετραγωνικά...

 

Καλό θα είναι βεβαια να ρωτησεις πριν ξεκινησεις τη Δ/νση αγροτικής ανάπτυξης που θα δωσει τη βεβαίωση.

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.