Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαιρέσεις εσωτερικών τοίχων σε διαμέρισμα κατασκευής του 1972


 
iromich

Recommended Posts

Αγαπητε iromich.

Αν ξαναδιαβασεις ολες τις απαντησεις με προσοχη θα δεις οτι ολες σου οι αποριες εχουν απαντηθει.

Ερωτησεις βεβαια του τυπου "πως αντικαταστω την στατικη ισσοροπια " δεν μπορουν να απαντηθουν ετσι απλα αφου η απαντηση ειναι ενας ολοκληρος τομεας του Πολιτικου Μηχανικου.

Αν λοιπον κατα την γνωμη σου δεν εχεις απαντησεις σε συγκεκριμμενα ερωτηματα, που να δεχονται απαντησεις μεσω ενος φορουμ ,τοτε καντα και παλι με αριθμηση .1,2,3 ...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2023 at 7:35 ΜΜ, tetris said:

Και μιας κι έχουμε πολυκατοικία, αρκεί ο έλεγχος ενός διαμερίσματος ή πρέπει να ελεγχθεί όλο το κτίριο?

Επανέρχομαι σε αυτό, προκειμένου να επισημάνω το άτοπο της ΥΑ. 

Αν μιλάμε για σοβαρό έλεγχο, θα πρέπει να ελεγχθεί όλο το κτίριο, όχι μόνον σε ό,τι αφορά στις αλλαγές της διαρρύθμισης, αλλά και ως προς τη φέρουσα ικανότητα του φορέα. 

Αλλιώς, τι νόημα έχει ο "έλεγχος"?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η παρ. 2.2 του ΦΕΚ 350Β/2016 μνημονεύει και την αλλαγή τοιχοπληρώσεων, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί να μας απασχολήσει δεδομένου ότι και σε μια αρχική μελέτη δεν προσομοιώνουμε τοιχοποιία.

Τι άποψη έχετε;

Θα μου πείτε ορθώς αν δεν το εξετάσουμε δεν θα αποφανθούμε, οκ σωστά.

 

ΥΓ θεωρώ δεδομένο ότι δεν αναφερόμαστε στην τόσο ολοκληρωτική καθαίρεση που θα μπορούσαμε να έχουμε δημιουργία μαλακού ορόφου βάσει προβλεψεων Ε.Α.Κ. 4.1.7.1 [4]

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Λόγος/αντίλογος

Ναι μεν δεν έχει προσομοιωθεί η τοιχοποιίαστην αρχική μελέτη, αλλά υφίσταται, κι έχει προσθέσει (εκ των πραγμάτων) μη υπολογισθείσα δυσκαμψία.

Θωρητικά, η οποιαδήποτε μεταβολή της υφιστάμενης κατάστασης, επιφέρει μεταβολή στη λειτουργία του φορέα. 

Για να μπορέσουμε να αποφανθούμε, με πολύ καλές πιθανότητες (μιας και η "επιστήμη" μας βασίζεται σε αυτές) θα πρέπει, κατά τον όποιο υπολογισμό, να έχουμε κάνει πολύ καλή αποτύπωση και όσο το δυνατόν(?) καλύτερη προσομοίωση. Και, φυσικά, να έχουμε πλήρη γνώση της κατάστασης του φ.ο..

Όπερ οδηγεί σε αδιέξοδο. Οπότε, μιας και το κεφάλι μας είναι μονίμως κάτω από μια γκιλοτίνα, στη συγκεκριμένη περίπτωση αποφασίζουμε σύμφωνα με την εμπειρία μας.

Η άποψή μου, βάσει εμπειρίας από σεισμικές συμπεριφορές, εκφράστηκε στην αρχή.

Και μην ξεχνάμε ότι οι κανονισμοί, συνήθως, συντάσσονται από άτομα με πολύ καλή θεωρητική κατάρτιση, αλλά με ελάχιστη εμπειρία σε πραγματικές καταστάσεις. Συν το γεγονός ότι η λογική του κράτους, κατά τη θέσπιση κανονισμών, είναι η ελαχιστοποίηση της ζημιάς του λόγω καταβολής αποζημιώσεων

Link to comment
Share on other sites

Η απαίτηση ελέγχου τοιχοποιας έρχεται σε αντίθεση με τον τρόπο μελέτης μας που δεν περιλαμβάνει τοιχοποια.

Ακομα και πρόσθετη δυσκαμψία να έχει επιφέρει η ύπαρξη της, τι μας ενδιαφέρει αφού ο φέρων οργανισμός μελετήθηκε χωρίς καθόλου τοιχοποια. 

Εξαιρείται βέβαια η μέριμνα ύπαρξης-δημιουργίας μαλακού ορόφου. 

 

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ilias said:

Πράγματι η παρ. 2.2 του ΦΕΚ 350Β/2016 μνημονεύει και την αλλαγή τοιχοπληρώσεων, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί να μας απασχολήσει δεδομένου ότι και σε μια αρχική μελέτη δεν προσομοιώνουμε τοιχοποιία.

Τι άποψη έχετε;

Θα μου πείτε ορθώς αν δεν το εξετάσουμε δεν θα αποφανθούμε, οκ σωστά.

 

ΥΓ θεωρώ δεδομένο ότι δεν αναφερόμαστε στην τόσο ολοκληρωτική καθαίρεση που θα μπορούσαμε να έχουμε δημιουργία μαλακού ορόφου βάσει προβλεψεων Ε.Α.Κ. 4.1.7.1 [4]

Κατα την γνωμη μου η εν λογω παραγραφος του ΦΕΚ 350 μπηκε για να συμβαδιζει με την &2.1.4.2 του ΚΑΝΕΠΕ .

Παντως αυτα ισχυουν .

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη τους ειναι ενταγμενη σε ολη την λογικη του ΚΑΝΕΠΕ.

Απο την στιγμη που αποφασιστηκε η εφαρμογη του ΚΑΝΕΠΕ θα πρεπει να εφαρμοζονται και ολες οι επιστημονικες τεκμηριωσεις που αφορουν αυτα τα θεματα (οπως το συγκεκριμμενο περι ακανονικοτητων λογω τοιχοποιιων)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.