Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας Βόλου - Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Επειδή επρόκειτο σε λίγο καιρό να καταθέσω μηχανογραφικό ως απόφοιτος Γενικού Λυκείου και γνωρίζοντας πως οι βάσεις θα ανέβουν από λίγο ως πολύ θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση των πολεοδόμων-χωροτακτών μηχανικών .Βρίσκουν δουλειά πιο εύκολα απ'τους τοπογράφους?

Link to comment
Share on other sites

από εδώ

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης ορίζονται ως Διπλωματούχοι "Μηχανικοί Χωροτάκτες και Περιφερειολόγοι", έχουν τη δυνατότητα ενασχόλησης στις εξής ιδίως δραστηριότητες, σύμφωνα με το Π.Δ. 240 (30/8/1994):

 

1. Εκπόνηση χωροταξικών, πολεοδομικών, ρυθμιστικών και συγκοινωνιακών μελετών.

2. Μελετών χωροθέτησης επιχειρήσεων και παραγωγικών μονάδων.

3. Δομή και χωρική οργάνωση δικτύων υποδομής, μεταφορών και υπηρεσιών.

4. Χρονικός και τεχνικοοικονομικός προγραμματισμός έργων.

5. Εκπόνηση μελετών τοπικής και περιφερειακής ανάπτυξης.

6. Διαχείριση και αξιολόγηση αναπτυξιακών προγραμμάτων.

7. Τεχνικοοικονομικές μελέτες σκοπιμότητας.

8. Μελέτες περιβαλλοντικών επιπτώσεων, ειδικές περιβαλλοντικές μελέτες και μελέτες διαχείρισης φυσικών πόρων και περιβαλλοντικής προστασίας

9. Οργάνωση και διαχείριση γεωγραφικών πληροφοριών και εφαρμογή μεθόδων τηλεπισκόπησης και γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών.

10. Πάσης φύσεως κοινωνικοοικονομικές μελέτες και έρευνες αστικής γεωγραφίας και περιφερειακής ανάλυσης.

 

 

μετά από αναζήτηση στην google από εδώ:

 

Ο αγρονόμος-τοπογράφος μηχανικός ως μελετητής δημοσίων έργων έχει δικαίωμα να επιλέξει 2 από τις εξής κατηγορίες μελετών:

 

1) Χωροταξικές-Ρυθμιστικές

2) Πολεοδομικές-Ρυμοτομικές

3) Μελέτες συγκοινωνιακών έργων

4) Μελέτες υδραυλικών έργων

5) Μελέτες τοπογραφίας

6) Περιβαλλοντικές μελέτες

 

Ο αγρονόμος-τοπογράφος μηχανικός ως εργολήπτης δημοσίων έργων έχει δικαίωμα να εγγραφεί στις εξής κατηγορίες έργων:

 

1) Οδοποιίας

2) Οικοδομικά

3) Υδραυλικά

4) Λιμενικά

 

Οι αγρονόμοι-τοππογράφοι όπως και όλοι οι διπλωματούχοι μηχανικοί εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ έχουν δικαίωμα εκπόνησης απλών ηλεκτρομηχανολογικών-ηλεκτρονικών μελετών και επίβλεψης απλών ηλεκτρομηχανολογικών-ηλεκτρονικών εργασιών εκτός από τους μηχανολόγους μηχανικούς,ναυπηγούς μηχανολόγους μηχανικούς, ηλεκτρολόγους και ηλεκτρονικούς μηχανικούς οι οποίοι έχουν απεριόριστο δικαίωμα σύνταξης μελετών και επίβλεψης εργασιών ηλεκτρομηχανολογικών-ηλεκτρονικών έργων.

 

Τμήματα αγρονόμων-τοπογράφων μηχανικών υπάρχουν 2 στην Ελλάδα: ΕΜΠ και ΑΠΘ.

 

 

Για να είσαι σίγουρος κάτσε διάβασε και από την σελίδα του ΤΕΕ αναλυτικά τα φεκ για αγρονόμους τοπογράφους και εδώ για Μηχ. Χωρ/ξιας-Πολ/μιας & Περιφ. Αναπτυξης .

 

 

Να πω πάντως ότι το θέμα με τις κοινωνικοοικονομικές μου φένεται λίγο περίεργο...

 

Για την αγορά εργασίας θα σε κατατοπίσει καλύτερα κάποιος συνάδελφος ωστόσο σε γενικέ γραμμές οι "παραδοσιακές" ειδικότητες είναι σε καλύτερη μοίρα. Συχνά η καλύτερη περίπτωση είναι να είναι στο ίδιο επίπεδο η προτίμηση ακόμα και αν σε αγγελίες πχ δεν ζητάνε την ειδικότητα κατ' όνομα δηλ. αν σε μια αγγελία για αγρονόμους τοπογράφους πας και δηλώσεις μπορεί να σε πάρουν παρ' όλο που εσύ δεν είσαι αγρονόμος τοπογράφος.

Δεν είμαι σίγουρος βέβαια αλλά είναι κλασικό θέμα με την ειδικότητά μου και οτυ συναδέλφους μεταλειολόγους.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Ειλικρινά θα σου πρότεινα να δεις με τι ασχολείται το κάθε αντικείμενο πρώτα. Τι είναι δηλαδή αυτό που σε ενδιαφέρει να κάνεις. Είναι δύο τελείως διαφορετικά αντικείμενα, αυτά των πολεοδόμων-χωροτακτών και των τοπογράφων.

 

Γνώμη μου είναι πως οι καλοί μηχανικοί και αυτοί που έχουν όρεξη για δουλειά δε χάνονται. Είναι αποκλειστικά στο χέρι σου να εκμεταλλευτείς τις ευκαιρίες που θα παρουσιαστούν.

 

Επειδή είμαι νέος στην αγορά εργασίας μπορώ να σου πω για τους χωροτάκτες ότι υπάρχει ζήτηση αλλά κυρίως σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσ/νίκη κυρίως). Αν ζεις σε μία μικρή επαρχιακή πόλη θα δυσκολευτείς πολύ σε βαθμό που η μόνη επιλογή που θα έχεις θα είναι το δημόσιο. Τώρα τελευταία δε βλέπω πως οι ΟΤΑ αρχίζουν αν επανδρώνονται με μηχανικούς αυτής της ειδικότητας.

 

Αν σε ενδιαφέρει πάντως, το επίπεδο σπουδών και οι υποδομές του συγκεκριμένου τμήματος στο Βόλο είναι αρκετά ικανοποιητικές. Οτιδήποτε χρειαστείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε. Σε όποιο τμήμα και να εισαχθείς να ξέρεις πως η δουλειά αργά η γρήγορα ανταμείβεται. Καλός ακαδημαϊκός πολίτης

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που αναφέρει ο koifadop κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σημαντικά. Είναι σημαντικό να καταφέρεις να βρεις μια δουλειά που να σου ταιριάζει. Συνήθως δεν είναι καθόλου εύκολο καθώς δεν μπορείς να ξέρεις την καθημερινότητα κανενός επαγγέλματος...

 

Τα επαγγελματικά δικαιώματα θίχτηκαν από τον mred-akias ενώ η επαγγελματική αποκατάσταση από τον koifadop. Ως προς το τελευταίο, κατά πάσα πιθανότητα οι τοπογράφοι είναι καλύτερα από τους χωροτάκτες. Αυτό από πολλές απόψεις και για πολλούς λόγους.

 

Πάντως εγώ θα ήθελα να σου βάλω μια ακόμα παράμετρο. Ίσως θα πρέπει να αποφασίσεις τι σπουδές θέλεις να κάνεις, το οποίο είναι συνάρτηση του τι άνθρωπος είσαι. Αν και δεν έχω σπουδάσει τίποτα από τα δύο, έχω την αίσθηση ότι υπάρχει μια πολύ σημαντική διαφορά μεταξύ των δύο ειδικοτήτων. Η μία είναι μια από τις κλασσικές σχολές του Πολυτεχνείου και με αυτό εννοώ ότι αυτό που θα σου δώσει είναι ο ορθολογισμός/τεχνοκρατισμός. Αυτό είναι κάτι που θα σου ταιριάξει σε μεγάλο βαθμό αν είσαι αυτό που ονομάζουμε θετικό μυαλό. Το ίδιο ισχύει άλλωστε και για τις υπόλοιπες κλασσικές σχολές του Πολυτεχνείου. Κατ' ουσιάν, όσο και αν αλλάζει το αντικείμενο, όλες ίδιες είναι. Από την άλλη όμως η Πολεοδομία/Χωροταξία, όντας άλλωστε και υπερσύνολο της Αρχιτεκτονικής, είναι μια επιστήμη η οποία κατά βάση έχει ως αντικείμενο μελέτης τον άνθρωπο και συγκεκριμένα το πως αυτός δομεί το αστικό (και όχι μόνο) περιβάλλον. Στην ουσία τους, οι σπουδές πάνω στην Πολεοδομία/Χωροταξία είναι ανθρωπιστικές σπουδές άρα, και κατ΄επέκταση, άρρηκτα συνδεδεμένες τόσο με την κοινωνία όσο και με την πολιτική. Οι σπουδές αυτές είναι κάτι που πιθανότατα σε μεγάλο βαθμό θα αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεσαι τόσο τον άνθρωπο όσο και την κοινωνί. Το αν αυτό είναι κάτι το οποίο σε ενδιαφέρει να μελετήσεις είναι κάτι που εξαρτάται καθαρά από εσένα.

 

Αν θέλεις μια ξεκάθαρα ορθολογική συμβουλή, ξαναδώσε για πολιτικός...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε να ξέρεις πως η σχολή Χωροταξίας δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ επαγγελματικό δικαίωμα.Γνωρίζω 4-5 άτομα που την τελείωσαν και όλοι τους το έχουν ματανιώσει.Γνώμη μου είναι να ΜΗΝ την δηλώσεις.Δεν αξίζει τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω g-volos πως εννοείς ότι δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα όσον αφορά τα κλασσικά και ευρέως γνωστά διακιώματα του μηχανικού στην Ελλάδα. Χωρίς να θέλω να το παίξω υπερασπιστής της συγκεκριμένης σχολής και έχοντας και εγώ το άγχος της επαγγελματικής σταδιοδρομίας θα πω ότι έχουν επαγγελματικά δικαιώματα και αναφέρθηκαν παραπάνω. Το ανέφερα και εγώ και μάλλον οι γνωστοί σου ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία, ότι είναι δύσκολο να σταδιοδρομήσεις σε μία μικρή πόλη στη οποία οι μελέτες που μπορούν να δουλέψουν οι πολεοδόμοι είναι ελάχιστες και κυρίως ελάχιστα ως ανύπαρκτα είναι τα ιδιωτικά έργα στα οποία μπορούν να απασχοληθούν.

 

Πίστεψέ με γιατί το βιώνω σε όλο του το μεγαλείο, οι διέξοδοι υπάρχουν καθώς και οι ευκαιρίες. Σημασία έχει εκ των προτέρων να είσαι προετοιμασμένος ότι θα κοπιάσεις σε ένα πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον. Το τι σου ταιριάζει και τι θέλεις να κάνεις επαγγελματικά το καταλαβαίνεις δυστυχώς μετά τις σπουδές σου και η επιλογή σου σε κάθε περίπτωση στο μηχανογραφικό εμπεριέχει και τον παράγοντα της τύχης σε μεγάλο βαθμό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Συνάδερφε να ξέρεις πως η σχολή Χωροταξίας δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ επαγγελματικό δικαίωμα.Γνωρίζω 4-5 άτομα που την τελείωσαν και όλοι τους το έχουν ματανιώσει.Γνώμη μου είναι να ΜΗΝ την δηλώσεις.Δεν αξίζει τον κόπο

 

Συνεπώς....κατά τη μη τεκμηριωμένη γνώμη σου.....δημιουργήθηκε μια σχολή...που αποδεδειγμένα λειτουργεί (σημειώνω:σε πολύ καλό επίπεδο) πάνω από 15 χρόνια....που αποδεδειγμένα έχει βγάλει αποφοίτους οι οποίοι σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό εργάζονται (και μπορώ να μιλήσω και με στοιχεία από έρευνες αλλά και από εμπειρία) αλλά.....που δεν έχουν........ΚΑΝΕΝΑ επαγγελματικό δικαίωμα;;;;;;;; Μήπως...κάπου έχουμε χαθεί;;;

 

Και αν δεχτούμε αυτά που λες....και οι χωροτάκτες μηχανικοί εργάζονται χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα (με έχουν πιάσει τα γέλια...) ή οι περισσότεροι δεν δουλεύουν καν...τότε...για ποιόν ακριβώς λόγω δημιουργήθηκε και το νέο αντιστοιχο Τμήμα στη Βέροια;;; Για να πληθύνουν οι άνεργοι της χώρας;;; Δηλαδή....δημιουργείται μια νέα πολυτεχνική σχολή ΑΕΙ...χωρίς να υπάρχει λόγος;;; Δεν γίνονται έτσι απλά αυτά.....

 

Οι απόφοιτοι απογοητεύονται από τη δυσκολία εύρεσης εργασίας. Άλλοι βολεύονται στο να περιμένουν το δημόσιο...Όλοι οι υπόλοιποι πραγματικά μπορούν να εργαστούν....θέλει υπομονή και κουράγιο όπως ακριβώς συμβαίνει και με άλλες ειδικότητες μηχανικών....!!!

 

Εϊναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο να μην γνωρίζει ο κόσμος το τι μπορούν και τι δικαιούνται να κάνουν οι "νέες" ειδικότητες...Αλλά από άτομα του χώρου (ΠΕ και ΤΕ).....περίμενα αυτοί τουλάχιστον να είναι πιο ενημερωμένοι.....

Link to comment
Share on other sites

Αφου λοιπόν εσύ είσαι ενημερωμένη και έχεις τελειώσει και το συγκεκριμένο τμήμα για πες μας τι ακριβώς υπογράφεται? Ποια είναι τα επαγγελματικά σας δικαιώματα?....και δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά στο Ελλαδιστάν υπάρχουν πολλές πολυτεχνικές σχολές χωρίς κανένα επαγγελματικό δικαίωμα οι οποίες έχουν δημιουργηθεί για συγκεκριμένους λόγους. Μην παραπλανείς τον κόσμο μόνο και μόνο με γνώμονα τον εγωισμό σου.Ούτε ένα απλό τοπογραφικό δεν έχετε το δικαίωμα να υπογράψετε..όσο για το πόσο ενημερωμένοι είμαστε αυτό είναι άλλο θέμα.Μάθε πρωτα τι έχεις σπουδάσει και μετά τα λέμε…(οι 2 γνωστοί μου που τα παράτησαν στο 2ο έτος και πήγαν σε ΤΕΙ για να έχουν έστω και τα λίγα επαγγελματικά δικαιώματα δεν νομίζω να ήταν βλάκες…)

Link to comment
Share on other sites

1. Για το τι υπογράφουμε check παραπάνω..και αν τόσο σε ενδιαφέρει, ψάξε στη νομοθεσία..λίγο διάβασμα δεν κάνει κακό....ιδιαίτερα αν θέλουμε να μας παίρνουν στα σοβαρά όταν εκφράζουμε την άποψή μας...

 

2. Θα ήθελα να μάθω ποιές είναι οι πολυτεχνικές σχολές που δεν έχουν κανένα δικαίωμα. Μήπως μπερδεύεσαι με ορισμένα ΤΕΙ που είναι έτοιμα να κλείσουν και υπολειτουργούν;

 

3. Μην αναφέρεσαι στον εγωισμό μου, δεν νομίζω να έβγαλα τα επαγγελματικά δικαιώματα από το μυαλό μου....ή να δημιούργησα εγώ το νέο πολυτεχνικό τμήμα στη Βέροια από τη φαντασία μου.....(είναι γεγονότα).

 

4. Σχετικά με τους φίλους σου, απλά...no comments...(ή μήπως θέλεις να μπούμε στο τρυπάκι του πόσοι φεύγουν από ΤΕΙ για να μπουν στα Πολυτεχνεία;;)

 

5. Όλοι είμαστε οι επιλογές μας....αλλά είμαστε και κάτι άλλο επίσης...πιο σημαντικό: Ο τρόπος που εκφραζόμαστε! Οπότε με το συγκεκριμένο ύφος σου, καλύτερα να απευθύνσαι σε όσους σε αδικούν πραγματικά και όχι σε εμένα. Αν έχεις να πεις κάτι που να τεκμηριωνεται από στοιχεία και όχι από τον γνωστό του γνωστού και το φίλο του φίλου, εδώ είμαι και τα ξαναλέμε..Ειδάλως, σε παρακαλώ μην κάνεις καν τον κόπο να αναφερθείς ξανά σε εμένα προσωπικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.