Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας Βόλου - Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

ok ότι πεις.Ο cv95602 δηλαδή είναι βλάκας που πήγε μετά πολιτικός μηχανικός στο ΕΜΠ.....τα ίδια τα γεγονότα σε διαψεύδουν

 

Υ.Σ.Οι ίδιοι οι καθηγητές της σχολής σας το λένε πως δεν έχετε επαγγελματικά δικαιώματα.Έχω συγγενή που ήταν καθηγητής στην σχολή σου

Link to comment
Share on other sites

Μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν έχω πει. Βλάκας δεν είναι κανένας που προσπαθεί και επιτυγχάνει στη ζωή του και πόσο μάλλον ο συνάδελφος που έχει δύο διπλώματα! Μην προσπαθείς να στηρίξεις το συλλογισμό σου για τα επαγγελματικά δικαιώματα σε επιλογές άλλων που σχετίζονται με την ευκολία ή όχι εύρεσης εργασίας ή με άλλους προσωπικούς λόγους. Είναι δύο πράγματα συνδεδεμένα μεν, που επηρεάζονται ΚΑΙ από άλλους παράγοντες δε.

Κατά τα άλλα σου έχω απαντήσει (και ερωτήσει)...με γεγονότα. Το να πω ότι γνωρίζω άπειρους συναδέλφους μου που εργάζονται...(ακόμα μάλιστα και από τη γενιά του συναδέλφου που προτίμησε να συνεχίσει τις σπουδές του στο ΕΜΠ και καλά έκανε) δεν αποτελεί για μένα στοιχείο...γι αυτό και δεν το έκανα μέχρι τώρα. Μου θυμίζει κάτι παιδιάστικες συζητήσεις του στυλ..:Εγώ έχω έναν θείο...έναν ξάδερφο...έναν μπάρμπα από την Κορώνη...κοκ...οπότε....και σχετικά με το υστερόγραφό σου....ας μη γελοιοποιούμε άλλο αυτό το θέμα...ας μπει μια τελεία...

Και ο νοών νοείτω.

Link to comment
Share on other sites

συναδέλφισσα ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

είχαμε την προηγούμενη εβδομάδα μιά παρόμοια ανταλλαγή μηνυμάτων και απόψεων

πρέπει να καταλάβεις ότι μερικά πράγματα σοβαρά κυρίως επαγγελματικών δικαιωμάτων δεν διεκδικούνται μεσω του φόρουμ, όπου ο τρόπος που αντιλαμβάνεται ο καθένας τα πράγματα διαφέρει και συχνά υπάρχουν η δημιουργούνται προστριβές

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή....δημιουργείται μια νέα πολυτεχνική σχολή ΑΕΙ...χωρίς να υπάρχει λόγος;;;

 

 

Ν Α Ι

 

δεν παίρνω θέση στη συζήτηση αυτή ξεκάθαρα επειδή βαρέθηκα τα this and that του καθενός ριγμένου (me included) αλλά ρε συ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, η ερώτησή σου αυτή νομίζω ότι μόνο ως ρητορική μπορεί να σταθεί.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τελειώνω τη συζήτηση εδώ....(νομίζω έχει ξεφύγει του σκοπού της και δεν έχει κανένα νόημα πλέον) με μία μόνο σημείωση: DOOM επέτρεψέ μου απλά να έχω άλλη και εντελώς διαφορετική άποψη...και ΘΕΟΧΑΡΗΣ: δεν διεκδίκησα κανένα δικαίωμα μέσω φόρουμ.....την άποψή μου είπα και εξέθεσα ορισμένα γεγονότα.

Αυτά λοιπόν και τα ξαναλέμε ελπίζω σε πιο κόσμια συζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πέρα από τους συναδέλφους Μη.Περ. ( οι οποίοι έχουν λογικά πρόσβαση στις περιβαντολογικές αλλά και στις απλές Η/Μ όπως κάθε μηχανικός) γνωρίζετε κάποια άλλη ειδικότητα που να μην έχει κατοχυρωμένα επ. δικαώματα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μηχανικοί Η/Υ (Πάτρα) ,γι αυτό και οι μηχανικοί τηλεπικοινωνιών (Βόλος) και η ηλεκτρονικοί μηχανικοι (Χανιά) αλλάζουν όνομα σε ΗΜΜΥ

Είναι υποκριτικό αλλά με 2 μαθήματα επιπλέον και αλλαγή στο όνομα αποκτούν τα δικαιώματα τωην ηλεκτρολόγων (και μηχανολόγων στην ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

είναι ευχάριστο που καταλαβαίνετε, πόσο άνετα μοιράζουν δικαιώματα, όπου θέλουν.

Ασχετα εάν υπάρχει γνωστικό αντικείμενο σπουδών

Υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Αν και λόγω στρατιωτικής θητείας λείπω αρκετά και δεν έχω την επαφή που θα ήθελα, γυρίζω και βλέπω τα ίδια ακριβώς πράγματα να συμβαίνουν.

Πραγματικά πιστεύει κανείς πως τα επαγγελματικά δικαιώματα αντιστοιχούν σε επαγγελματική κατάρτιση στην Ελλάδα;

Γιατί σε σχολές που αντιμετωπίζουν πραγματικό πρόβλημα με τα εν λόγω διακαιώματα δεν έχει ακολουθηθεί η προβλεπόμενη και νόμιμη διαδικασία για να προσβληθεί ο τρόπος διανομής αυτών;(δικάστική οδός και μάλιστα απ' ευθειας σε ευρωπαϊκό δικαστηριο μια και το ΤΕΕ είναι υπότροπο;)

Μόνοι μας υποβαθμίζουμε το επάγγελμά μας. Αφού καθόμαστε και συζητάμε ακόμα ποια σχολή είναι καλύτερη. (αλήθεια ως παιδιά δεν κάναμε κάτι παρόμοιο)

Τέλος, θα συμφωνήσω με τη Νατάσα ως προς τη σχολή απο την οποία αποφοιτήσαμε. Δικαιώματα αποδίδονται. Η άσκηση αυτών είναι δύσκολη και θέλει στομάχι.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, θα συμφωνήσω με τη Νατάσα ως προς τη σχολή απο την οποία αποφοιτήσαμε. Δικαιώματα αποδίδονται. Η άσκηση αυτών είναι δύσκολη και θέλει στομάχι.

 

Προσωπικά τουλάχιστον δεν διαφωνώ συνάδελφε, ωστόσο δεν θεωρείς ότι αν έχεις τις γνώσεις για την σύνταξη ενός τοπογραφικού λχ δεν θα έπρεπε να έχεις και το ανάλογο επαγγελματικό δικαίωμα ώστε να το υπογράψεις? Γενικά πάντως όλες οι ειδικότητες μηχανικού έχουν κάποια επαγγελματικά δικαιώματα έστω και αν είναι η πρόσβαση στην 27 και τις απλές Η/Μ. Αυτό προφανώς δεν αναιρεί το υπάρχων πρόβλημα.

 

Πάντως την δικαστική όδο δεν την γνώριζα (και υποθέτω αρκετός κόσμος). Μπορείς να παραθέσεις κάποιες παραπομπές ως πήγες για αυτό? Φαντάζομαι ότι σε κάποιους συναδέλφους θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο, ιδίως για τους φοιτητές σχολών που έχουν σοβαρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.