Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας Βόλου - Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα ,πχ η πρόσβαση στην κατηγορία μελετών 27 ΔΕΝ είναι επαγγελματικό δικαίωμα όλων των μηχανικών ,ΔΕΝ είναι πουθενά κατοχυρωμένο , το οτι η αντίστοιχη επιτροπή του ΥΠ.Ε.Χ.Ω.Δ.Ε -Μ.Ε.Λ δεν κάνει καλά την δουλειά της και το χορηγεί παντού χωρίς κριτήρια δεν πρέπει να το συγχέεις. Σε περίπτωση πχ που αλλάξει η επιτροπή μπορεί να μην το χορηγούν και ΔΕΝ καλύπτεσαι νομικά

 

Οι απλές Η/Μ είναι επειδή αναφέρονται σε ένα Β/Δ του 34'

 

Σε άρνηση χορήγησης πτυχίου Μ.Ε.Λ (υποθέτω και ΜΕΚ) μετά την απόρριψη και της ένστασης μπορείς να προσφύγεις στο συμβούλιο της επικρατείας (και να περιμένεις καμια δεκαπενταριά χρόνια την εκδίκαση...)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε να ξέρεις πως η σχολή Χωροταξίας δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ επαγγελματικό δικαίωμα.Γνωρίζω 4-5 άτομα που την τελείωσαν και όλοι τους το έχουν ματανιώσει.Γνώμη μου είναι να ΜΗΝ την δηλώσεις.Δεν αξίζει τον κόπο

φίλε g-volos μού δίνεις την εντύπωση ότι έχεις κάποιο κόμπλεξ με την ειδικότητα του χωροτάκτη μηχανικού και ειλικρινά δε βρίσκω κάποιο λόγο. πρώτη φορά συνταντώ κάποιον απόφοιτο τεχνολογικού ιδρύματος να αμφισβητεί τόσο επίμονα έναν απόφοιτο πολυτεχνικού τμήματος. επίσης δεν μπορώ να καταλάβω από πότε όλοι αποκτήσαμε άποψη για όλα. τέλος πάντων...

να ξέρεις όμως ότι δεν είναι πρέπον να προσπαθείς να καλύψεις αστοχίες της δικιάς σου ειδικότητας (επαγγελματικά δικαιώματα) ψάχνοντας για ανύπαρκτες άλλων ειδικοτήτων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σαν τελευταίο θα ήθελα να προσθέσω ότι είναι γελοιότητα να μιλάμε για το άν έχουν ή όχι οι Μηχανικόι Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης επαγγελματικά δικαιώματα, διότι πολύ απλά αν επισκευτούμε την σελίδα http://www.ypex-mele.gr όπου υπάρχουν τα μητρώα των μελετητών θα δούμε στη κατηγορία 63.Μηχανικόι Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης δεκάδες συναδέλφους πολεοδόμους..

 

Μπορεί πολύ εύκολα να το τσεκάρει και ο φίλος g-volos και να το δείξει και στους φίλους του..

Link to comment
Share on other sites

XΩΡΟΑΤΑΚΤΟΣ την γνώμη μου την απέκτησα μετά από περίπου 13 χρόνια στην ''πιάτσα''και συναναστρεφόμενος κάθε μέρα με μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων και τεχνικές εταιρείες σε όλη την χώρα.....και δεν προσπαθώ να καλύψω ''αστοχίες'' της δικής μου ειδικότητας.Πάρε πρώτα το πτυχίο σου και μετά τα λέμε.Διαβάζω,εργάζομαι και ενημερώνομαι κάθε μέρα για το αντικείμενό μου ξέροντας για την ανυπαρξία των επαγγελματικών μου δικαιωμάτων σε αντίθεση με κάποιους άλλους.....

 

 

Υ.Σ.Επειδή μάλλον έχουν παρεξηγηθεί όσα έχω πει θέλω να ξέρετε πως δεν έχω τίποτα εναντίον κάποιων συναδέρφων. Ξέροντας για την ανυπαρξία των επαγγελματικών δικαιωμάτων της ειδικότητάς μου και έχοντας πλέον συμφιλιωθεί με αυτό, έτσι εξέφρασα και την άποψη μου και για τις άλλες ειδικότητες. Πιστεύω όμως πως δεν πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας (ΧΩΡΟΑΤΑΚΤΟΣ).Υπάρχουν πολλές ειδικότητες διπλωματούχων μηχανικών που δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα όσο και αν στεναχωρεί κάποιους αυτό και αισθάνονται αδικημένοι….και δεν εννοώ επαγγελματικό δικαίωμα το να πάρεις μελετητικό στην κατηγορία 27 ή 9.Επαγγελματικό δικαίωμα εννοώ να μπορείς να υπογράψεις κυρίως ιδιωτικά έργα. Αρχιτεκτονικά-στατικά-Η/Μ-τοπογραφικά κ.τ.λ. Γιατί νομίζετε πως οι μηχανικοί διοίκησης και οικονομίας του πολυτεχνείου Κρήτης έδωσαν μάχη (με το πρόσχημα πως είναι κλάδος των μηχανολόγων) για να γράφονται στα μητρώα των μηχανολόγων? Για να μπορούν να υπογράφουν τις μελέτες που έχουν το ‘’ζουμί’’ όπως αέριο-θέρμανση-ηλ/κα κ.τ.λ. Το να μπορεί να υπογράφει κάποιος μηχανικός μελέτες πυρηνικού εργοστασίου καλό είναι αλλά τι να το κάνεις αν δεν υπάρχουν πυρηνικά εργοστάσια? Εξίσου και οι χημικοί μηχανικοί προσπαθούν να πάρουν το δικαίωμα να υπογράφουν μελέτες αερίου….έτσι λοιπόν και εσύ ΧΩΡΟΑΤΑΚΤΟΣ μπορεί να έχεις κάποια ‘επαγγελματικά δικαιώματα’ αλλά όταν βγεις στην ΄΄πιάτσια΄΄ και διαπιστώσεις πως τα δικαιώματα που έχεις είναι ουσιαστικά ανύπαρκτα στην Ελλάδα και ότι υπογράφεις εσύ το υπογράφουν και άλλες 10 ειδικότητες μηχανικών θα καταλάβεις πόσο ‘’θεωρητικά και όμορφα’’ είναι αυτά που λές….και τέλος να πω πως συμφωνώ με τον Ζaxous. Νομίζω πως είναι από τους λίγους που ξέρουν κάποια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Tο είχα αναφέρει και προηγουμένως, συμφωνώντας με τον Zaxous όσον αφορά, για το τι γίνεται με τα επ. δικαιώματα των διαφόρων ειδικοτήτων.

Οι ειδικότητες έχουν πολλαπλασιαστεί, έχουν γίνει πιο εξειδικευμένα τα πτυχία, επομένως θα πρέπει να επαναδιατυπωθούν οι προϋποθέσεις απόκτησης διακιωμάτων.

Θα πρέπει να αφαιρεθούν δικαιώματα από ειδικότητες, να μοιραστούν οι κατηγορίες, να αποκτήσουν δικαίωμα στην αγορά απόφοιτοι που σπούδασαν το επάγγελμά τους

Εχουν μείνει πολύ πίσω, στην προπολεμική περίοδο οι κατηγορίες.

Με το να προσθέτεις ειδικότητες στις κατηγορίες δεν βοηθάς την κατάσταση, αντίθετα δημιουργείς προστριβές μεταξύ τους.

Θα πρέπει να αφαιρείς κιόλας. Να έχουν όλοι δουλειά, Μια ολοκληρωμένη μελέτη, θα πρέπει να έχει 3 και περισσότερες υπογραφές, όχι μία μόνο.

Δεν μπορεί μια ειδικότητα να έχει γνώσεις επί παντός επιστήμης.

Αν υπάρχει θα πρέπει να την βαλσαμώσουμε, για έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

 

....Υπάρχουν πολλές ειδικότητες διπλωματούχων μηχανικών που δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα όσο και αν στεναχωρεί κάποιους αυτό και αισθάνονται αδικημένοι….και δεν εννοώ επαγγελματικό δικαίωμα το να πάρεις μελετητικό στην κατηγορία 27 ή 9.Επαγγελματικό δικαίωμα εννοώ να μπορείς να υπογράψεις κυρίως ιδιωτικά έργα. Αρχιτεκτονικά-στατικά-Η/Μ-τοπογραφικά κ.τ.λ.

 

 

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τη παραπάνω λογική..Δηλαδή όλος ο κόσμος είναι must ότι πρέπει να υπογραφει αρχιτεκτονικά-στατικά-τοπογραφικά-Η/Μ, για να θεωρείται ότι έχει επαγγελματικά δικαιώματα??? Απο πού και ως πού ένας μηχανικός χωροταξίας π.χ. να διεκδικήσει δικαιώματα για στατικά ή Η/Μ λόγου χάρη?..Μέχρι τώρα νόμιζα ότι καθένας πρέπει να υπογράφει αυτά που σπουδάζει..Αν θα πρέπει να υπογράφει π.χ. και τοπογραφικά δε το ξέρω διότι δεν έχω δεί το πρόγραμμα σπουδών τους άλλα αν θα έπρεπε μπορούν κάλλιστα να το διεκδικήσουν..Αλλα αυτό νομίζω πρέπει να το θίξουν εκείνοι και όχι μία άλλη ειδικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ η συζήτηση να μην συνεχιστεί γενικά για τον κλάδο των μηχανικών αλλά για τα δικαιώματα των Χωροτακτών-πολεοδόμων μηχανικών

Link to comment
Share on other sites

Απαντήθηκε από τον argyriss, δικαιώματα που πηγάζουν από το πρόγραμμα σπουδών.

Δεν υπάρχει πιο απλή διαδικασία.

Τι σπούδασες παληκάρι μου, αυτό θα κάνεις

Αλλά βλέπετε, υπάρχουν νομοθεσίες που έχει μπει η υπογραφή του βασιλιά, και δεν αλλάζουν με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το γεγονός πως απαντάω με χρονοκαθυστέρηση αλλά υπηρετώ όπως είπα τη μαμά πατρίδα. Πέρα από την προσφυγή στο ΣτΕ που ανέφερε ο συνάδελφος ZaXoYs καλό είναι να αναφερθεί ότι το ΤΕΕ, το οποίο και αποδίδει τις ειδικότητες στα μέλη του και τα επαγγελματικά δικαιώματα έχει καταδικαστεί στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για σειρά αυθαιρεσιών τις οποίες όλοι γνωρίζουμε σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων μηχανικών. Επομένως και σύμφωνα με το κοινοτικό δίκαιο δεν είναι αναγκαία η προσφυγή στα εθνικά δικαστήρια αλλά και μπορεί να πραγματοποιηθεί προσφυγή απευθείας στα κοινοτικά. Αυτό είναι βέβαιο καθώς το έχω ψάξει. Συγνώμη που δεν μπορώ να δώσω αυτή τη στιγμη περισσότερα και πληρέστερα στοιχεία αλλά θα προσπαθήσω να το κάνω.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει π.μ. και να προσπαθήσω να τον βοηθήσω, στο μέτρο του δυνατού, εξαιτίας του λόγου που προανέφερα

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να αναφερθεί ότι το ΤΕΕ, το οποίο και αποδίδει τις ειδικότητες στα μέλη του και τα επαγγελματικά δικαιώματα έχει καταδικαστεί στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για σειρά αυθαιρεσιών τις οποίες όλοι γνωρίζουμε σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων μηχανικών. Επομένως και σύμφωνα με το κοινοτικό δίκαιο δεν είναι αναγκαία η προσφυγή στα εθνικά δικαστήρια αλλά και μπορεί να πραγματοποιηθεί προσφυγή απευθείας στα κοινοτικά.

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.