Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάβρωση οπλισμού υποστυλωματος


carman

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, kostassid said:

Αφού τα έχεις όλα, κάνε μία εκτίμηση τι σου προσφέρει ο καθένας και σε συνάρτηση με κόστος επιλέγεις

Τον ένα μηχανικό το έχω προσωπικά δει επί το έργον σε δουλειά που του ανεθεσα και έμεινα ικανοποιημένος απλά η τιμή της προσφοράς τού σε σχέση με τις άλλες δύο είναι η μέρα με την νύχτα. Δηλαδή το διπλάσιο, και εκεί αρχίζει το πρόβλημα με τους άλλους ιδιοκτήτες, διαμαρτύρονται ότι είναι πολλά τα λεφτά και διάφορα άλλα μέχρι και σοβατζη είπαν να φέρουν!. Δυστυχώς δεν αντιλαμβάνονται το πρόβλημα ούτε καταλαβαίνουν τις ουσιαστικές διαφορές στις προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχει η πολυκατοικία, τι να κάνουμε.

 

Προσωπικά έχω φαει μήνυση από ιδιοκτήτη πολυκατοικίας για παρόμοια εργασία που έκανα και δεν συμφωνούσε αλλά δεν είχε πλειοψηφία, έχω ανταγωνιστεί συνεργείο κουφωματων που ήθελε να ντύσει τα υποστυλώματα πυλωτής με  φύλλα αλουμινίου και προσπαθω στην πολυκατοικία που μένω να πείσω για επεμβάσεις και υγρομόνωση αλλα δεν τα εχω καταφερει

Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο που σας απασχολεί είναι ιδιαίτερα δύσκολο τόσο στην μελέτη  όσο και στην αποκατάσταση. Πολύ δυσκολότερο  από μια νέα κατασκευή.

Ιδίως αν το πρόβλημα είναι εκτεταμένο. 

Να βρείτε ένα τεχνικό γραφείο που να έχει ξανασχοληθεί με τέτοια ζητήματα αλλά σε βάθος και με αξιοπιστία και όχι με επαλείψεις.

Αν δεν το αντιμετωπίσετε σε όλο το φάσμα τότε απλά θα κρύψετε το πρόβλημα και σύντομα θα το ξαναδείτε μπροστά σας.

 

kf

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως καλέ μου φίλε, το "κλάφτα Χαράλαμπε" αντικατοπτρίζει απολύτως μια σοβαρή άποψη επαγγελματία μηχανικού ως θέση από 3-4 φωτογραφίες και μην έχοντας αλλά δεδομένα για το ακίνητο! Δείχνει τη σοβαρότητα της κατάστασης, που προκύπτει μέσα από τις φωτογραφίες...

Π.χ. το ακίνητο έχει άδεια, κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου ή διαδοχικά, πότε εκδόθηκε η άδεια, πότε κατασκευάστηκε, σε ποιά περιοχή βρίσκεται, πόσους ορόφους έχει, εκτός από το ισόγειο αλλού παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα, το δώμα σε τι κατάσταση βρίσκεται, το υπόγειο, υπάρχουν "εμφανείς - διαβρωμενοι" οπλισμοί σε αλλά σημεία κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Χωρίς την μελέτη των παραπάνω και με εξονυχιστική αυτοψία, δεν πρόκειται να υπάρξει σοβαρή αντιμετώπιση του προβλήματος...

Ευχόμενος καλή τύχη, θυμιζω ότι, "ο ορθός προσδιορισμός του προβλήματος αποτελεί τη μισή λύση"...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kostassid said:

Αυτά έχει η πολυκατοικία, τι να κάνουμε.

 

Προσωπικά έχω φαει μήνυση από ιδιοκτήτη πολυκατοικίας για παρόμοια εργασία που έκανα και δεν συμφωνούσε αλλά δεν είχε πλειοψηφία, έχω ανταγωνιστεί συνεργείο κουφωματων που ήθελε να ντύσει τα υποστυλώματα πυλωτής με  φύλλα αλουμινίου και προσπαθω στην πολυκατοικία που μένω να πείσω για επεμβάσεις και υγρομόνωση αλλα δεν τα εχω καταφερει

Το πρόβλημα είναι ότι οι άσχετοι έχουν γνώμη και οι ξερολες, επιρεαζουν τα πρόβατα, ναι πρόβατα γιατί δεν ψάχνουν δεν ρωτάνε και απλά δέχονται ότι τους πει ο ξερολας, αυτό αντιμετωπίζουμε στην πολυκατοικία. Σκέψου τώρα εσύ που είσαι λογικά μηχανικός και έχεις την γνώση και την εμπειρία και δεν σε ακούνε!

 

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κι όμως καλέ μου φίλε, το "κλάφτα Χαράλαμπε" αντικατοπτρίζει απολύτως μια σοβαρή άποψη επαγγελματία μηχανικού ως θέση από 3-4 φωτογραφίες και μην έχοντας αλλά δεδομένα για το ακίνητο! Δείχνει τη σοβαρότητα της κατάστασης, που προκύπτει μέσα από τις φωτογραφίες...

Π.χ. το ακίνητο έχει άδεια, κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου ή διαδοχικά, πότε εκδόθηκε η άδεια, πότε κατασκευάστηκε, σε ποιά περιοχή βρίσκεται, πόσους ορόφους έχει, εκτός από το ισόγειο αλλού παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα, το δώμα σε τι κατάσταση βρίσκεται, το υπόγειο, υπάρχουν "εμφανείς - διαβρωμενοι" οπλισμοί σε αλλά σημεία κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Χωρίς την μελέτη των παραπάνω και με εξονυχιστική αυτοψία, δεν πρόκειται να υπάρξει σοβαρή αντιμετώπιση του προβλήματος...

Ευχόμενος καλή τύχη, θυμιζω ότι, "ο ορθός προσδιορισμός του προβλήματος αποτελεί τη μισή λύση"...

Στις φωτογραφίες τι βλέπεις σαν μηχανικός? Όλα είναι καλά? Με ένα σοβά είναι έτοιμο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, είναι πολύ πιο σοβαρό το πρόβλημα!!!

Αν μετά την αυτοψία έβλεπα κι άλλους "παράγοντες" που συνηγορούν στην "έκταση" του συγκεκριμένου προβλήματος στο φέροντα οργανισμού του κτιρίου, τότε θα σκεφτόμουν σοβαρά να αφήσω τα παιδιά μου να κοιμούνται εκεί, με ό,τι αυτό συνεπάγεται!!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι φίλε μου, είναι πολύ πιο σοβαρό το πρόβλημα!!!

Αν μετά την αυτοψία έβλεπα κι άλλους "παράγοντες" που συνηγορούν στην "έκταση" του συγκεκριμένου προβλήματος στο φέροντα οργανισμού του κτιρίου, τότε θα σκεφτόμουν σοβαρά να αφήσω τα παιδιά μου να κοιμούνται εκεί, με ό,τι αυτό συνεπάγεται!!!

Παραθέτω επιπλέον δύο ακόμη κολώνες, όλες οι κολώνες έχουν φρεάτια ομβρίων δίπλα και οι δύο είχαν βρύσες οι οποίες έφυγαν από εκεί, τίς μετακίνησα με μακριά από τις κολώνες. Οι υδρορροές είναι εφαπτόμενες στο σκυρόδεμα σε κάθε κολώνα και σοβατισμενες πέριξ. Οι σοβάδες είχαν σκάσει και απλά τους βγάλαμε για να δούμε το πρόβλημα, η οξείδωση σταματάει όσο ανεβαίνουμε στην κολώνα στο υπόγειο όμως δεν υπάρχει καμία εμφάνιση ρωγμων η άλλων αιτιων, δηλαδή ξεκινά από χαμηλά, η πολυκατοικία είναι του 1988. 

 

 

Screenshot_2023-03-23-03-37-35-342_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-03-23-03-37-54-850_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-03-23-03-38-21-282_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-03-23-03-38-38-884_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-03-23-03-39-19-094_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνουμε διάγνωση εξ αποστάσεως, η σωστή πορεία είναι:

- Καθαίρεση όλων των σαθρών επιφανειών (και λίγο περισσότερο), ώστε να αποκαλυφθούν οι οπλισμοί 

-Έλεγχος στεγανότητας φρεατίων

- Κλήση μηχανικού για αυτοψία και μελέτη-πρόταση επισκευής

Σε όλο το διάστημα, μέχρι και την ολοκλήρωση της επισκευής, να αποφεύγονται (κατά το δυνατόν) υγρασίες πέριξ των υποστυλωμάτων

Καλό είναι οι όποιες εργασίες να γίνουν προς το τέλος του καλοκαιριού, για ελαχιστοποίηση της υγρασίας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κι όμως καλέ μου φίλε, το "κλάφτα Χαράλαμπε" αντικατοπτρίζει απολύτως μια σοβαρή άποψη επαγγελματία μηχανικού ως θέση από 3-4 φωτογραφίες και μην έχοντας αλλά δεδομένα για το ακίνητο! Δείχνει τη σοβαρότητα της κατάστασης, που προκύπτει μέσα από τις φωτογραφίες...

Π.χ. το ακίνητο έχει άδεια, κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου ή διαδοχικά, πότε εκδόθηκε η άδεια, πότε κατασκευάστηκε, σε ποιά περιοχή βρίσκεται, πόσους ορόφους έχει, εκτός από το ισόγειο αλλού παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα, το δώμα σε τι κατάσταση βρίσκεται, το υπόγειο, υπάρχουν "εμφανείς - διαβρωμενοι" οπλισμοί σε αλλά σημεία κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Χωρίς την μελέτη των παραπάνω και με εξονυχιστική αυτοψία, δεν πρόκειται να υπάρξει σοβαρή αντιμετώπιση του προβλήματος...

Ευχόμενος καλή τύχη, θυμιζω ότι, "ο ορθός προσδιορισμός του προβλήματος αποτελεί τη μισή λύση"...

Αν και νέος στο φόρουμ, δε μπορώ να μη σχολιάσω τη παραπάνω τοποθέτηση. Σαν μη μηχανικός και εγώ (ή μάλλον μηχανικός άλλου κλάδου, της πληροφορικής), όταν έχω ένα πρόβλημα για το οποίο δε γνωρίζω πως να το διαχειριστώ, θα πάω να μιλήσω με άλλους γνώστες του αντικειμένου του προβλήματος που έχω. Προφανώς και σαν άτομο που δεν είμαι του κλάδου, δε μπορώ να γνωρίζω τι είδους πληροφορία μπορεί να χρειάζεστε για να δώσετε μια πιο τεκμηριωμένη απάντηση, οπότε απαντήσεις τύπου "κλάφτα Χαράλαμπε" μόνος σαν χλευασμός μπορούν να μεταφραστούν (δεν εννοώ ότι αναφέρθηκε με αυτόν τον τρόπο, αλλά δίνει αυτή την εντύπωση). Και αυτό γιατί, ακόμα και με 4 φωτογραφίες, καταλαβαίνετε πράγματα που εμείς οι άσχετοι του αντικειμένου δεν μπορούμε να αναγνωρίσουμε. Οπότε καλό είναι, για να υπάρχει και παραγωγική συζήτηση, όποιος ενδιαφέρεται να απαντήσει, ας δίνει και ένα σύνολο από ερωτήματα στα οποία πρέπει να απαντήσει ο topic starter, και όχι να σχολιάζεται με τέτοιας μορφής σχόλια, που πραγματικά δεν προοδεύουν καθόλου τη κουβέντα. Δυστυχώς το έχω δει σε πάρα πολλά θέματα που διαβάζω αυτές τις μέρες, και είναι πολύ κρίμα ένα φόρουμ με τόση συμμετοχικότητα και επαγγελματίες, να διαβάζεις μηνύματα με τέτοιο ύφος.

Edited by thanasis00
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά, και ανεξάρτητα από την υπαρξη υπόγειου, θα πρότεινα και έλεγχο θεμελίωσης στο υποστύλωμα με τη μεγαλύτερη διάβρωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.