Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασυμβίβαστο στην έκδοση ΕΕΔΜΚ , με τακτοποίηση Ν. 4495, ίδιου μηχανικού


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζετε αν ισχύει το ίδιο για τακτοποίηση με τον Ν.4495/17 και για ΕΕΔΜΚ;

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, GeorgePi said:

Μήπως γνωρίζετε αν ισχύει το ίδιο για τακτοποίηση με τον Ν.4495/17 και για ΕΕΔΜΚ;

Δεν υπάρχει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Άκη! Μια απορία έχω ακόμη. Σε περίπτωση που για παράδειγμα μηχανικός εκδίδει ΕΕΔΜΚ για δική του ιδιοκτησία τι γίνεται με την αμοιβή; Θα πρέπει να κάνει ανάθεση, έκδοση τιμολογίου και κατάθεση στον εαυτό του;

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε το είχα ρωτήσει στο λογιστήριο με το οποίο συνεργάζομαι και δεν θυμάμαι σωστά τον λογιστικό όρο. Νομίζω μου είχαν πει για "αυτοπαράδοση"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GeorgePi said:

Σ' ευχαριστώ πολύ Άκη! Μια απορία έχω ακόμη. Σε περίπτωση που για παράδειγμα μηχανικός εκδίδει ΕΕΔΜΚ για δική του ιδιοκτησία τι γίνεται με την αμοιβή; Θα πρέπει να κάνει ανάθεση, έκδοση τιμολογίου και κατάθεση στον εαυτό του;

Οι ΕΕΔΜΚ δεν έχουν το ίδιο καθεστώς αμοιβών με τις κανονικές άδειες. Ρώτα τον φοροτεχνικό σου, ίσως το μόνο που χρειάζεται είναι να κόψεις μία απόδειξη στον εαυτό σου, όπως μάλλον εννοεί ο Παύλος.

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Κάποτε το είχα ρωτήσει στο λογιστήριο με το οποίο συνεργάζομαι και δεν θυμάμαι σωστά τον λογιστικό όρο. Νομίζω μου είχαν πει για "αυτοπαράδοση"

Παύλο μάλλον αυτό είναι που λές, θυμάμαι ότι με το παλιό σύστημα των αμοιβών σε περίπτωση που έβγαζες άδεια για δικό σου ακίνητο, ήταν απίστευτη ταλαιπωρία τα των αμοιβών. Νομίζω πλέον είναι αρκετά πιο απλή η διαδικασία σε σημείο που μπορει να αρκεί να κόψεις ένα παραστατικό στον εαυτό σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άκη αυτό εννοώ, δηλαδή έκδοση ΑΠΥ στο ίδιο πρόσωπο (δότης και λήπτης παραστατικού). Αυτό μήπως το ονομάζουν "αυτοπαράδοση";

Δεν αναφέρομαι στην παλιά διαδικασία επί εποχής ελάχιστων αμοιβών  που παίρναμε απαλλαγή από το ΤΕΕ και δεν καταθέταμε αμοιβή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο ναι, πιστεύω ότι γίνεται έτσι πλέον. Για την διαδικασία της απαλλαγής παλιά έλεγα ότι θυμάμαι ότι ήταν σκέτη ταλαιπωρία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2023 at 6:44 ΜΜ, Pavlos33 said:

Κάποτε το είχα ρωτήσει στο λογιστήριο με το οποίο συνεργάζομαι και δεν θυμάμαι σωστά τον λογιστικό όρο. Νομίζω μου είχαν πει για "αυτοπαράδοση"

Αυτοπαράδοση είναι άλλο πράγμα. Όταν κλείνεις την επιχείρηση σου τα υπολειπόμενα εμπορεύματα τα παίρνεις σαν φυσικό πρόσωπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Οπότε, όταν κόβεις ΑΠΥ στον εαυτό σου πως το ονομάζουμε αυτό;

edit. Πάντως βρήκα και έναν ορισμό εδώ

https://ti-einai.gr/apodeiksi-autoparadosis/

Απόδειξη αυτοπαράδοσης είναι μία απόδειξη που κόβει μία επιχείρηση στον εαυτό της, όταν χρησιμοποιεί και η ίδια τα προϊόντα που πουλάει. Για παράδειγμα, έστω ότι μία επιχείρηση πουλάει χαρτί. Αυτή η επιχείρηση όμως στη μηχανογράφηση χρειάζεται χαρτί για τους εκτυπωτές της.Κόβει απόδειξη αυτοπαράδοσης και χρησιμοποιεί χαρτί από αυτό που πουλάει στους πελάτες της.
Σαν να αγοράζει από τον εαυτό της, αλλά αντί για να κόψει απόδειξη, κόβει αυτού του είδους το παραστατικό.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Με επιφύλαξη, αλλά νομίζω ότι δεν προβλέπεται να κόψεις απόδειξη στον εαυτό σου και δεν είναι αυτό αυτοπαράδοση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.