Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καλούπια για Zoellner.


 
THEODORE

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάποιο σχετικό site για πληροφορίες πάνω στις πλάκες zoellner και για τα καλούπια κατασκευής τους;

 

Συμφέρει η ενοικίαση καλουπιών ή φελιζόλ μέσα στη πλάκα;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Τα φελιζόλ πώς στερεώνονται για να μη μετακινηθούν;

 

Τα πλαστικά καλούπια έχουν πατούρα έτσι ώστε το ένα είναι σ' επαφή με τ' άλλο.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά για να ξεκινήσεις κάποια σχετική έρευνα

 

 

http://www.plastikotypi.gr

 

 

είναι εταιρεία για ενοικίαση πλαστικότυπων

 

μπές και στο υποφόρουμ πίνακες για να δείς διαστάσεις και τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

 

τοποθέτηση φελιζόλ

 

 

πρέπει στο εργοτάξιο κατά τη σκυροδέτηση να είναι και οι σιδεράδες.

 

ρίχνεις τη πρώτη στρώση σκυροδέματος μέχρι το ύψος αρχίζουν τα φελιζολ.

 

τοποθετείς το φελιζόλ και στη συνέχεια απο πάνω πλέγμα που τα πιάνεις για να μην σου φύγουν και είναι και ο άνω οπλισμός της πλάκας.

 

κατασκευαστικά μυστικά.

 

οταν βάζεις ενα φελιζολ πάτα και απάνω του για μα μπει μέσα στο σκυρόδεμα και να μην υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει << τρύπα>> που δεν βλέπεις κάτω απο αυτό.

 

εγω σε κάθε μικρό τετραγωνάκι που θα μπει και το φελιζόλ βάζω και ενα βοηθητικό σίδερο ( κατασκευαστικό). αυτό είναι ενα σίδερο ( πχ φ8 ) και το βάζω στη διαγώνιο του τετραγώνου. αυτό εχει ως σκοπό την ωρα που θα πέφτει το σκυρόδεμα απο τη μπούμα της πρέσσας με πίεση να μην μου πετάξει το φελιζόλ απο τη θέση του - καθαρά κατασκευαστικό θέμα.

 

 

τώρα στο ζήτημα φελιζόλ ή πλαστικότυπος δεν γνωρίζω οικονομικές λεπτομέρειες.

 

εξαρτάται πιστεύω και απο τη χρήση του χώρου - γραφεία, γκαράζ, κατοικία κ.τ.λ.

 

 

εχω την εντύπωση οτι κανένας δεν το σκέπτεται.

 

η δικιά μου εντύπωση είναι οτι αυτό το επιλέγει ο στατικός και τη διευκολύνει ή χρειάζεται χωρίς να λαμβάνει υπόψιν του κόστος κατασκευής μιας και συνήθως δεν εχει μεγάλει κατασκευαστική εμπειρία.

 

στη συνέχεια στην εφαρμογή φτιάχνεται οτι λέει η μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

...ρίχνεις τη πρώτη στρώση σκυροδέματος μέχρι το ύψος αρχίζουν τα φελιζολ...
Όταν έχεις πλάκα zoelner τα κενά (τρύπες) είναι ορατά από κάτω.

Αν βάλεις δηλαδή φελιζόλ θα πρέπει να ρίξεις μια λεπτή στρώση σκυροδέματος και μετά να βάλεις τα φελιζόλ; Να κάνεις δηλαδή αναγκαστικά ένα σάντουιτς; Γιατί αυτό κατάλαβα από τα λεγόμενά σου. Και τα φελιζόλ δε θα αφαιρεθούν;

 

 

...οταν βάζεις ενα φελιζολ πάτα και απάνω του για μα μπει μέσα στο σκυρόδεμα και να μην υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει << τρύπα>> που δεν βλέπεις κάτω απο αυτό...
Ή μήπως ρίχνεις μια λεπτή στρώση σκυροδέματος, τοποθετείς τα φελιζόλ, πατάς πάνω τους για να έρθουν τα φελιζόλ σε επαφή με τον ξυλότυπο και συνεχίζεις τη σκυροδέτηση; Μπερδεύτηκα. :roll:

 

 

...εγω σε κάθε μικρό τετραγωνάκι που θα μπει και το φελιζόλ βάζω και ενα βοηθητικό σίδερο ( κατασκευαστικό). αυτό είναι ενα σίδερο ( πχ φ8 ) και το βάζω στη διαγώνιο του τετραγώνου...
Τρυπάς το φελιζόλ στη διαγώνιο του με το Φ8 και δένεις το σίδερο με τον οπλισμό των δοκίδων;
Link to comment
Share on other sites

Ένας συνάδελφος πρότεινε να χρησημοποιείσω π από οχταράκια σίδερα που καρφώνονται διαγώνια μετά την τοποθέτηση του φελιζόλ και του οπλισμού.

Το φελιζόλ θα μείνει μέσα μιας και το ταβάνι θα καλυφθεί από γυψοσανίδα. Μήπως είναι λιγάκι επικίνδυνο από άποψη πυρκαγιάς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

οταν βάζουμε πλαστικότυπους με το ξεκαλούπωμα τους αφαιρούμε και βλέπουμε τις τρύπες.

 

 

οταν βάζουμε φελιζόλ τ είναι σα σάντουιτς και μένει για πάντα μέσα στη πλάκα.

 

μετά το ξεκαλούπωμα δεν φαίνονται τρύπες ή τίποτα άλλο. οπτικά είναι σαν μια ενιαία συμπαγής πλάκα.

 

οχι το ακουμπάω στην ανω επιφάνεια του φελιζόλ και το δένω πάνω στις διακοδίδες.

 

 

το απόγευμα που θα είμαι στο σπίτι θα ψάξω να βρω μια σχετική φωτογραφεία απο το αρχείο μου και θα προσπαθήσω να την φορτώσω.

 

θα προσπαθήσω να φορτώσω και μια τυπική διατομή σε αρχείο autocad.

 

μόνο να βρω χρόνο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία θα ήταν χίλιες λέξεις αν και με τις επεξηγήσεις σου κατάλαβα απολύτως τι γίνεται με τα φελιζόλ.

 

Τρεις απορίες που έχω ακόμα:

1) Μεταξύ φελιζόλ και ξυλοτύπου ποιο είναι το πάχος του σκυεοδέματος;

2) Ένα πλεγματάκι δεν τοποθετείται και ακριβώς πάνω από τον ξυλότυπο σ' αυτή την περίπτωση;

3) Δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φύγουν κομμάτια σκυροδέματος κάτω από το φελιζόλ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το αν τα φελιζολ θα είναι ορατα η όχι εξαρτάται από τη μελέτη. ΄Πλέον τείνουν να τα κάνουν μη ορατα.Οπότε, πέφτει μια λεπτή στρώση μπετόν (περίπου 5cm) και στη συνέχεια τοποθετούνται τα φελιζόλ στα κενά του οπλισμού.από πάνω πέφτει μια σχάρα η οποία δένεται σε τακτά διαστήματα με τον οπλισμό για να κρατήσει τα φελιζόλ εγκυβωτισμένα στα κενά και γίνεται η διάστρωση του υπόλοιπου σκυροδέματος.Δεν χρειάζεται σιδεράς. Αυτό το κάνουν οι μπετατζήδες συνήθως. Τώρα αν γκρινιάξουν, τους δίνεις ένα μεροκάματο ( τόσο χρειάζεται) ή βάζεις κάποιον δικό σου να κάνει το δέσιμο.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να υπολογίσεις το κόστος ανα τετραγωνικό μέτρο της πλάκας με φελιζόλ και με με πλαστικότυπο υπολογίζοντας πως η τοποθέτηση τόσο του ενός όσο και του άλλου απαιτεί το ίδιο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, πέφτει μια λεπτή στρώση μπετόν (περίπου 5cm) και στη συνέχεια τοποθετούνται τα φελιζόλ

 

Μα δεν κάνεις επικίνδυνο αρμό μεταξύ των στρώσεων ???

 

Τα φελιζόλ τα συγκρατείς με δέσιμο από τους οπλισμούς των διαδοκίδων και δεν έχει πρόβλημα

 

Όσο αφορά το αν θα φαίνονται με έναν καλό σοβατζή δεν είναι πρόβλημα

Ούτε και για την πυρκαγιά νομίζω είναι πρόβλημα ειδικά αν έχει καλυφθεί με το σοβά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.