Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός αντοχής σε βάρος πέργκολας από κοιλοδοκούς


 

Recommended Posts

Είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστεί το βάρος που αντέχει μια πέργκολα από 18 κοιλοδοκούς 100Χ50Χ3 που στηρίζονται από τη μια μεριά σε κοιλοδοκό 150Χ100Χ4 πακτωμένο με 8 ντιζεζ 600Χ20 εντός πέτρινου τοίχου και κατά μήκος σε δύο ακόμη ίδιας διατομής κοιλοδοκούς οι οποίοι στηρίζονται σε κάθετους κοιλοδοκούς 100Χ100Χ3 όπως φαίνονται στο σχέδιο?

ΠΕΡΓΚΟΛΑ (1).pdf

Edited by dimitra3896
Link to comment
Share on other sites

Όχι πιο δύσκολο από τον φορέα ενός ανελκυστήρα. Πάνω κάτω τα ίδια. Ιδιαίτερη προσοχή θέλουν τα φορτία ανέμου κ χιονιού και νομίζω το πως θα προσομοιώσεις και θα υπολογίσεις σωστά τις ντίζες (αν κ υπερσχεδιασμένο μου φαίνεται), σχεδιαστικά υπάρχει ΕΝ για βλήτρα (κ η hilti δίνει ένα ωραίο πρόγραμμα).

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, dimitra3896 said:

... αντέχει μια πέργκολα από 18 κοιλοδοκούς .....

 

Ερώτηση.... θα είναι πέργολα για πανί που να μπορεί και να ανοίγει και να κλείνει....

και πέραν αυτού αν κατάλαβα καλά στο σκαρίφημα που έβαλες η προβολή της πέργολας είναι περίπου 4,2μ?

Αν ναι και αν δεν έχεις άλλα φορτία (που δεν αφορούν πέργολα) μπορείς να βάλεις με έτοιμα προφίλ αλουμινίου επαρκούν άνετα ..... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Didonis said:

Ερώτηση.... θα είναι πέργολα για πανί που να μπορεί και να ανοίγει και να κλείνει....

και πέραν αυτού αν κατάλαβα καλά στο σκαρίφημα που έβαλες η προβολή της πέργολας είναι περίπου 4,2μ?

Αν ναι και αν δεν έχεις άλλα φορτία (που δεν αφορούν πέργολα) μπορείς να βάλεις με έτοιμα προφίλ αλουμινίου επαρκούν άνετα ..... 

Είναι με πολυκαρβονικά πάνελ και επειδή αποδείχτηκαν μάπα, θέλει ο πατέρας μου να προσθέσει ασφαλτόπανο και osb το οποίο όμως έχω υπολογίσει πως θα φτάσει το συνολικό βάρος στους 3,5 με 4 τόνους 50kg/m^2 και φοβάμαι αν θα αντέξει. 

Edited by dimitra3896
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitra3896 said:

... θέλει ο πατέρας μου να προσθέσει ασφαλτόπανο και osb ...

αν κάνει σαν αυτό που κατάλαβα τότε από πολεοδομική άποψη παύει να είναι πέργολα και μάλλον θα χαρακτηριστεί ως στέγαστρο....

Το οποίο όλο αυτό εμπλέκει θέματα ΝΟΚ, Οικοδομικές άδειες κλπ κλπ....

Δες στον ΝΟΚ στους ορισμούς στις πρώτες σελίδες τι είναι πέργολα πρώτα απ όλα.....

(το 40Kg/τμ θα είναι το μικρότερο πρόβλημα σας)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, dimitra3896 said:

έχω υπολογίσει πως θα φτάσει το συνολικό βάρος στους 3,5 με 4 τόνους 40kg/m^2 και φοβάμαι αν θα αντέξει. 

Εγώ δεν κατάλαβα πώς σε ένα στέγαστρο - περγκολα - ή πείτε όπως θέλετε - 7x12m χοντρικά (ήτοι 84m2), έχετε βγάλει  βάρος 40kg/m2 και από την άλλη αναφέρετε "3,50-4,0 tn"..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Didonis said:

αν κάνει σαν αυτό που κατάλαβα τότε από πολεοδομική άποψη παύει να είναι πέργολα και μάλλον θα χαρακτηριστεί ως στέγαστρο....

Το οποίο όλο αυτό εμπλέκει θέματα ΝΟΚ, Οικοδομικές άδειες κλπ κλπ....

Δες στον ΝΟΚ στους ορισμούς στις πρώτες σελίδες τι είναι πέργολα πρώτα απ όλα.....

(το 40Kg/τμ θα είναι το μικρότερο πρόβλημα σας)

Ρε παιδιά μην πιανομαστε από τις λέξεις.

Στέγαστρο θέλετε οκ.

Είναι όλα νόμιμα.

Στο θέμα του βάρους έχετε να πείτε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitra3896 said:

Στο θέμα του βάρους έχετε να πείτε κάτι?

Το συγκεκριμένο χρειάζεται στατική μελέτη ή έστω κάποια προδιαστασιολόγηση. Δηλαδή αν σου πει κάποιος έτσι ξερά "οκ, βγαίνει φτιάχτο έτσι" σε καλύπτει;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, JohnnyHoliday said:

Εγώ δεν κατάλαβα πώς σε ένα στέγαστρο - περγκολα - ή πείτε όπως θέλετε - 7x12m χοντρικά (ήτοι 84m2), έχετε βγάλει  βάρος 40kg/m2 και από την άλλη αναφέρετε "3,50-4,0 tn"..

 

2 hours ago, dimitra3896 said:

Στο θέμα του βάρους έχετε να πείτε κάτι?

Αυτό θα μας το πείτε πρώτα εσείς.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.