Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εδαφοτεχνική μελέτη


 
angelos_k

Recommended Posts

γεια σε όλους,

γνωρίζει κανείς σε ποιο ΦΕΚ ή Εγκύκλιος αναφέρει σε ποιές περιοχές της Ελλάδας απαιτείται εδαφοτεχνική μελέτη για την σύνταξη της στατικής μελέτης? μου το ζητήσανε στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης και δεν το γνώριζα. Ευρωκώδικας 8?

Link to comment
Share on other sites

Όπα, καινούργιο φρούτο; Κεντρική πολεοδομία ή Εύοσμο;

Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο ΦΕΚ ή εγκύκλιος αλλά αν υπήρχε δεν στο έδωσαν;

Εδαφοτεχνική μελέτη απαιτείται πάντα. Υπό ορισμένες προϋποθέσεις περιορίζεται σε μια απλή εδαφοτεχνική έκθεση. βλ. Παράρτημα Ζ.6 του ΕΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντοτε. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις για κτήρια μικρού όγκου (κάτω των 4000m³) όπως υπήρχαν παλιότερα.

Σε ορισμένες περιπτώσεις η εδαφοτεχνική μελέτη περιορίζεται σε μια απλή έκθεση.

Βασική προϋπόθεση να έχεις έδαφος κατηγορίας Α ή Β.

Χάρτης που να λέει ότι εδώ το έδαφος είναι Β, εκεί Γ, πιο πέρα Α σύμφωνα με τις αντίστοιχες κατηγορίες του ΕΑΚ, δε γνωρίζω να υπάρχει.

 

Γενικά όμως:

Καλοχώρι, Χαλάστρα -> έδαφος Γ.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, εκείνη η μικροζωνική που βρήκες για Θεσσαλονική δεν έχει καμμία κατηγοροποίηση? Δεν πρόλαβα να την διαβάσω για να είμαι ειλικρινής...

Link to comment
Share on other sites

Από πολλές εδαφοτεχνικές μελέτες που έγιναν στις περιοχές αυτές. Και όταν λέω "εδαφοτεχνικές μελέτες" δεν αναφέρομαι σε εκθέσεις αλλά σε πραγματικές μετρήσεις πεδίου.

Τις ανέφερα σαν πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα.

 

@tectonator

Είναι πάνω στο γραφείο και περιμένει τη σειρά της να διαβαστεί.

Link to comment
Share on other sites

άρα θα έπρεπε να γίνονται πάντα εδαφοτεχνικές μελέτες για περιοχές που έχουν έδαφος κατηγορίας Γ όταν πρόκειται να βγάλει κανείς Ο.Α?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.