Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

''Νομιμοποίηση'' - Τακτοποίηση Η/Χ και υπογείων...


HORiON

Recommended Posts

HORiON έχεις βάλει λάθος τίτλο στο θρεντ.Δεν υπάρχει ''νομιμοποίηση'',υπάρχει ''τακτοποίηση''.

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει,να εξηγήσει τον όρο ''τακτοποίηση''?

 

@avgoust:Μεταβιβάσεις δεν γίνονται σε αυθαίρετες κατασκευές,αυτό το γνωρίζω εγώ κ το δηλώνω απόλυτα,καθώς η μαμά είναι συμβ/φος.Εξαιρούνται τα αυθαίρετα πριν το 83.

 

Ο κος Σουφλιάς πιάνει με το νόμο αυτό τις περιπτώσεις αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κατασκευών εντός του νομίμου περιγράμματος του κτιρίου.Έτσι άκουσα εγώ στο κρατικό κανάλι,που το πληρώνω μέσω της ΔΕΗ.Δεν αναφέρεται λοιπόν σε αυθαίρετες κατασκευές γενικά,αλλά σε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.

 

Κ λέω:οκ τα υπόγεια που έχουν γίνει καταστήματα ή οτιδήποτε άλλο.Οι ημιυπαίθριοι χώροι όμως?Τί αλλαγή χρήσης έχει γίνει σε αυτούς?Για Κατοικία προορίζονταν ως χρήση κ κατοικία παρέμειναν μετά το κλείσιμό τους.

 

Το ΦΕΚ γνωρίζετε αν έχει κυκλοφορήσει?Ενδιαφέρομαι να το προσβάλλω,έχω έτοιμη τη διαδικασία με την κουμπάρα μου-αδίστακτη δικηγόρο-όπως κ το Π.Δ. για τα Γ.Π.Σ.

 

@Υπουργούς,ΟΤΑ,κ διάφορους άλλους άμεσα ενδιαφερόμενους:δεν θα μας διώξετε εσείς από τη χώρα του ποτέ.Αν πιέσετε παραπάνω θα υποστείτε τις συνέπειες,όσο κ αν δεν σας αγγίζει αυτή η δήλωση.

 

@συναδέλφους:ορίστηκε κ η ελάχιστη αμοιβή μηχανικού στα 220 ευρώ ανά αποτύπωση διαμερίσματος.Όποιος θέλει να βγάλει το ποτάκι του...........:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να κάνω και εγώ μια ερώτηση...........

 

αυτή η αναλογική κατανομή ξέρει κανείς πως γίνεται?

 

αναλογικά σημαίνει και ισομερισμός? η μήπως σημαινει, 5μ2 στον πρώτο 10 στον δεύτερο κτλ?

 

απο λεξικό στο internet:

αναλογία η [analojía] Ο25 : I1α.συγκριτική σχέση ανάμεσα σε δύο ή περισσότερα συγκεκριμένα πρόσωπα ή πράγματα, ως προς το μέγεθος, την ποσότητα ή το βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

προβλέπω σωρεία ερμηνευτικών εγκυκλίων απο ΔΟΚΚ, καθώς αν και έχουν περάσει 4 χρόνια απο την πρώτη ανακοίνωση, τα μέτρα έμειναν οσο προχειρογραμμένα ήταν...

 

αλλη ερώτηση είναι τι θα γίνεται με γωνιακούς ημιυπαίθριους που έχουν ανοιχτές δυο πλευρές κάθετες μεταξύ τους...

 

@zavi: απο που βρηκες την αμοιβή για αποτύπωση;

το προσχέδιο νόμου πάντως μπορείτε να το κατεβάσετε απο το http://www.minenv.gr

Link to comment
Share on other sites

Αααααχ τι ωραία που έχω στο ΥΠΠΟ 5-6 μελέτες προς έγκριση με κλειστά γκαράζ. Και έλεγα τώρα που έσπασε η δουλεία πως θα γεμίζω την ώρα μου ...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη μεταβίβαση:

 

"Εφεξής, οι ημιυπαίθριοι θα πωλούνται ως «ημιυπαίθριοι που έχουν αλλάξει χρήση»."

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1028993&lngDtrID=244

Link to comment
Share on other sites

Ο "παραλογισμός" της αιτιολόγησης, σύμφωνα με τις δηλώσεις ΥΠΕΧΩΔΕ:

 

Οι πολεοδομίες είναι υποστελεχωμένες, γι' αυτό και δεν μπορούμε να προβούμε σε ελέγχους, ούτε δειγματοληπτικά έστω, στο 10% των εκδιδομένων αδειών. Αποτέλεσμα, τα εκατομμύρια των "τακτοποιήσιμων".

 

Οι ίδιες πολεοδομίες, με τους ίδιους υπαλλήλους, θα καταφέρουν να διεκπειραιώσουν 1.500.000 φακέλους μέσα σε 6 μήνες, έστω και με τον συνοπτικό τρόπο που θα τρέξουν την διαδικασία.

 

???????????

Link to comment
Share on other sites

 

Ο κος Σουφλιάς πιάνει με το νόμο αυτό τις περιπτώσεις αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κατασκευών εντός του νομίμου περιγράμματος του κτιρίου.Έτσι άκουσα εγώ στο κρατικό κανάλι,που το πληρώνω μέσω της ΔΕΗ.Δεν αναφέρεται λοιπόν σε αυθαίρετες κατασκευές γενικά,αλλά σε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.

 

Κ λέω:οκ τα υπόγεια που έχουν γίνει καταστήματα ή οτιδήποτε άλλο.Οι ημιυπαίθριοι χώροι όμως?Τί αλλαγή χρήσης έχει γίνει σε αυτούς?Για Κατοικία προορίζονταν ως χρήση κ κατοικία παρέμειναν μετά το κλείσιμό τους.

:

 

Οι Η/Χ που έχουν μετετραπεί σε κλειστούς κατοικίσιμους χώρους έχουν βαρβάτες αποκλίσεις από τις εγκεκριμένες μελέτες.

1. Τοποθέτηση τζαμιού, μερικές φορές και σκούρων σε ρολλό.

2. Μη θερμομονωμένος τοίχος που χωρίζει τον Η/Χ από χώρους κύριας κατοικίας.

3. Μη κατασκευή αποχέτευσης ομβρίων

4. Θέρμανση με θερμαντικά σώματα ή και κλιματιστικά.

 

Βάζω στοίχημα πως κατά την έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού έχει να γίνει πολύ κουβέντα.

Άσε που θα υπάρξει κόσμος που θα τους ανοίξει...

Link to comment
Share on other sites

Υποστελεχωμένες! Σιγά βρε παιδιά. Όλοι ξέρουν πόσοι και πώς δουλεύουν στο Δημόσιο. Ας εφαρμόσουν το νόμο της Βασούλας για έκδοση οικοδομικής άδειας μόνο με τοπογραφικό+διάγραμμα κάλυψης+όψεις(=ΕΠΑΕ) και ας βγουν για ελέγχους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.