Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

''Νομιμοποίηση'' - Τακτοποίηση Η/Χ και υπογείων...


HORiON

Recommended Posts

Δηλαδή παίζουν με τις λέξεις μήπως και μαζέψουν κανά φράγκο... Ουσία μηδέν. Ααααχ πολλά κόκκαλα θα αρχίζουν να τρίζουν πάλι....ούτε αυτά δε σέβονται οι δυστυχισμένοι απατεώνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ ΜΑΚΑΡ

... στην ίδια πρόταση, με κόμμα και χρήση του "μετά δε" δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ όσον αφορά κατεδαφίση, όπως είπε και ο ζάβι νωρίτερα παρά άναφέρει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

 

Έχω κι άλλες ενστάσεις αλλά δεν συνεχίζω, δεν έχει νόημα. Μας διαβάζουν και άσχετοι όπως είπα και προβληματίζομαι σοβαρά για το τι εικόνα δίνουμε στους "απλούς πολίτες".

 

Μα συνεχίζεις και διαβάζεις το δελτίο τύπου και όχι την τροπολογία !!!

Έγραψα παραπάνω ότι στην παρ. 2Ζ του άρθρου 1 αναφέρει "Σε περίπτωση μη υποβολής αίτησης και δήλωσης ή μη εξόφλησης της εισφοράς στο σύνολό της, ο χώρος υπάγεται στις διατάξεις περί αυθαιρέτων, τα δε πρόστιμα υπολογίζονται ως ακολούθως ...".

 

Δεν θέλω να δώσω ούτε καλή ούτε κακή πρόθεση σε κανένα. Απλά διαβάζω την τροπολογία και σχολιάζω.

 

 

Δεν νομίζω ότι είναι σωστή η έκφραση ''αλλαγή της χρήσης'' τους.

 

Μήπως θα έπρεπε επίσης να οριστεί στο άρθρο 1 τί σημαίνει ''τακτοποίηση''?

Η μή επιβολή κυρώσεων σημαίνει κ ''εξαίρεση από κατεδάφιση''?Τί ισχύ έχει η λέξη ''αναστολή''?Πάμε μήπως σε μία επέκταση του Νόμου Τρίτση με ευνοικότερους όρους για δηλωμένα αυθαίρετα?Κ πόσο πλήρωναν τότε για τη δήλωση?Κ εφόσον δεν μπορούν να εξαιρεθούν από κατεδάφιση νόμιμα,ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ σε πληρωμένο Η/Χ?????????Θα υπάρξει νέα ρύθμιση που θα μονιμοποιεί,επαναλαμβάνω ΜοΝιμοποιεί τους Η/Χ?

 

Μα δεν είναι αλλαγή χρήσης όταν κατασκευάζεις ένα χώρο που δεν μετράει στο σδ (αποθήκη, χώρο στάθμευσης, play room κλπ) και στη συνέχεια τον μετατρέπεις σε χώρο κύριας χρήσης που θα έπρεπε να μετράει στο σδ?

Νομίζω ότι τεκμηρίωσα τη χρήση του ρήματος "αναστέλλεται" αλλά και πάλι παρακαλώ να διαβάσετε την τροπολογία και όχι το δελτίο τύπου που από τη φύση του είναι συμπυκνωμένες προτάσεις για τους δημοσιογράφους. Η παρ. 2Ζ του άρθρου 1 αναφέρει ξεκάθαρα ότι ο χώρος υπάγεται στις διατάξεις περί αυθαιρέτων σε περίπτωση μη υποβολής αίτησης και δήλωσης ή μη εξόφλησης της εισφοράς στο σύνολό της. Τι άλλο θα έπρεπε να λέει?

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα παραπάνω ότι στην παρ. 2Ζ του άρθρου 1 αναφέρει "Σε περίπτωση μη υποβολής αίτησης και δήλωσης ή μη εξόφλησης της εισφοράς στο σύνολό της, ο χώρος υπάγεται στις διατάξεις περί αυθαιρέτων, τα δε πρόστιμα υπολογίζονται ως ακολούθως ...".

 

Κ λέω εγώ από τη μεριά μου:αν διαβάσω αυτή την πρόταση ανάποδα,όπως έχω δικαίωμα από το γράμμα του Νόμου,βγάζω:

 

''Σε περίπτωση υποβολής αίτησης και δήλωσης και εξόφλησης της εισφοράς στο σύνολό της, ο χώρος ΔΕΝ υπάγεται στις διατάξεις περί αυθαιρέτων''.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ε ΡΕ ΠΛΑΚΕΣ!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol:

 

ΜΑΚΑΡ,δεν φταις εσύ συνάδελφε.....οι σύμβουλοι έχουν χάσει την μπάλα κ προσπαθούν να τα μπαλώσουν όπως-όπως μήπως κ καταφέρουν να πληρώσουν κανένα μισθό από τα ταμεία.Από τα άσπρα λεφτά.....οι θεοί να κάνουν αυτά τα πρόστιμα άσπρα....

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω ότι κατάφερα να σε μεταπείσω για τη θέση που υποστήριζες πιο πάνω και ειδικότερα για "την μη εξαίρεση από την κατεδάφιση" του ΗΧ και τώρα άλλαξες γραμμή.

 

Θέλω να προσθέσω, όμως, ότι στην παρ. 2Ε αναφέρει, εκτός των άλλων, "Μετά την εξόφληση της εισφοράς δεν επιβάλλονται πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, ούτε οποιασδήποτε άλλης μορφής για τη διατηρούμενη νέα χρήση του ημιυπαίθριου χώρου. Επίσης δεν οφείλονται αναδρομικά οποιοιδήποτε φόροι για μεταβιβάσεις του ακινήτου, εισφορές φορέων κοινωνικής Ασφάλισης ή άλλες εποιβαρύνσεις για την αλλαγή της χρήσης που έχει συντελεστεί". Στην παρ. 2ΣΤ ότι "Τα παραπάνω ισχύουν και για εκκρεμείς σε οποιοδήποτε στάδιο και διαδικασία σχετικές υποθέσεις. Τυχόν καταβληθέντα ποσά προστίμων δεν αναζητούνται".

 

Πιστεύω ότι κατά τη συζήτηση της τροπολογίας στη Βουλή θα κατατεθούν σοβαρές προτάσεις και θα βελτιωθεί ακόμη με στόχο να αντιμετωπιστεί με τον καλλίτερο δυνατό τρόπο το τεράστιο κοινωνικό, οικονομικό, τεχνικό (και όσα άλλα μπορεί να προσθέσει κανείς) θέμα που έχει σχέση με πάρα πολύ μεγάλο αριθμό οικοδομών σε όλη τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε ΜΑΚΑΡ. Την τροπολογία διαβάζω κι εγώ (έκανα quote από το αρχικό κομμάτι που είναι όντως δελτίο τύπου αλλά και στο ακριβές κείμενο τα ίδια λέει) και τίποτα διαφορετικό δεν μου λες από αυτά που διαβάζω. Για αυτά που δεν διαβάζω ανησυχώ, νομίζω αυτό λέει κι ο zavi.

 

Επίσης θαυμάζω την αισιοδοξία σου για το ότι στη βουλή θα κατατεθούν σοβαρές προτάσεις επί της πρότασης, καθώς και για το οτι είναι δυνατόν να λυθεί το θέμα των η/χ

 

Εγώ πιστεύω πώς και στα δύο θα συμβεί το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή και το θέμα θα γίνει μπάχαλο, αλλά και στη βουλή θα γίνει χειρότερο. Μακάρι να βγω ψεύτης.

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνεις την εντύπωση πως πρέπει να είσαι πολύ κοντά στα πράγματα αγαπητέ ΜΑΚΑΡ...

 

Αλήθεια, πόσο χρόνο δίνεις στη «ταχτοποίηση» μέχρι να ακυρωθεί από το ΣτΕ?

Link to comment
Share on other sites

πότε θα ψηφισθεί εικάζετε συνάδελφοι ?

 

Πρέπει να συζητηθεί, να ψηφισθεί και τελικώς να σταλεί στο ΕΤ και να δημοσιευθεί.

 

Για πείτε να προλάβουμε τις ανοικτές μας άδειες !!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πόσο χρόνο δίνεις στη «ταχτοποίηση» μέχρι να ακυρωθεί από το ΣτΕ?

 

Αν και η ερώτησή σου είναι ρητορική, θα προσπαθήσω να προσεγγίσω το θέμα στις πραγματικές του διαστάσεις.

 

Με βάση τις διαδικασίες του ΣτΕ, για να συζητηθεί μία νομοθετική ρύθμιση πρέπει να προσφύγει κάποιος κατά μίας πράξης που θα εκδοθεί με βάση τη συγκεκριμένη ρύθμιση. Από την ανάγνωση του άρθρου 1 της τροπολογίας που αφορά στους ΗΧ, δεν προκύπτει η έκδοση κάποιας πράξης για την "τακτοποίηση" την οποία μπορεί να προσβάλει κάποιος ενδιαφερόμενος. Επομένως, η μόνη περίπτωση να προσφύγει κάποιος κατά του άρθρου 1 είναι η έκδοση οικοδομικής άδειας που θα έχει εκδοθεί με βάση τις νέες ρυθμίσεις για τους ΗΧ. Με αυτή την προϋπόθεση, και με βάση τους χρόνους που λειτουργεί το ΣτΕ, πιστεύω ότι η συζήτηση επί μίας παρόμοιας προσφυγής μπορεί να γίνει σε χρονικό διάστημα 1,5 χρόνου από την ισχύ του νόμου του Υπ. Οικονομικών.

 

Νομίζω ότι πρόσεξες πως χρησιμοποιώ την έκφραση "συζήτηση επί μίας προσφυγής" και όχι οπωσδήποτε "ακύρωση" που χρησιμοποιείς εσύ.

 

 

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από theotdm900

Για πείτε να προλάβουμε τις ανοικτές μας άδειες !!

 

Δεδομένου ότι η "τακτοποίηση" αφορά στη "δυνατότητα διατήρησης της χρήσης του κλειστού χώρου στον οποίο έχει μετατραπεί ο ημιυπαίθριος χώρος που έχει κατασκευαστεί βάσει οικοδομικής άδειας που έχει εκδοθεί ή αναθεωρηθεί μέχρι 2.7.2009, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τις ανοικτές άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ανοικτές άδειες εννοούμε τις υπό εξέλιξη μέλέτες που τρέχουν στο εκάστοτε μελετητικό γραφείο και δεν έχουν πρωτοκολληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ανοικτές άδειες εννοούμε τις υπό εξέλιξη μέλέτες που τρέχουν στο εκάστοτε μελετητικό γραφείο και δεν έχουν πρωτοκολληθεί.

 

Μα γιαυτό λέω "δεν καταλαβαίνω τι εννοείς" αφού οι άδειες αυτές πάνε με το νέο καθεστώς των ΗΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.