Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη επεξεργασίας και διάθεσης λυμάτων ξενοδοχείου


greatalex79

Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά στη ΚΥΑ 145116/2011 (ΦΕΚ354/Β/2011) - Καθορισμός μέτρων, όρων και διαδικασιών για την επαναχρησιμοποίηση επεξεργασμένων υγρών αποβλήτων και άλλες διατάξεις. http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=3qTgGa6GlPA%3D&tabid=251&language=el-GR

 

Συγκεκριμένα, το άρθρο 8 με έμφαση στο γ).

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ρίξε μια ματιά στη ΚΥΑ 145116/2011 (ΦΕΚ354/Β/2011) - Καθορισμός μέτρων, όρων και διαδικασιών για την επαναχρησιμοποίηση επεξεργασμένων υγρών αποβλήτων και άλλες διατάξεις. http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

Συγκεκριμένα, το άρθρο 8 με έμφαση στο γ).

Αυτο ισχυει για υδατικα συστηματα του αρθρου 7 πδ 51-2007, οχι για ολες τις περιπτωσεις!

 

Για μικρες εγκαταστασεις ισχυει η παραγραφος 7 του αρθρου 5.... ενσωματωση καποιων στοιχειων στην μελετη σχεδιασμου.

 

Βασικα για αλλο λογο ξεθαψα το θεμα.... θα δοθει παραταση για εναρμονιση των εγκαταστασεων με την 145116 για ενα χρονο? Απο την δνση υδατων μου ειπαν οτι ειναι 100% σιγουρο, και θα φηφιστει συντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

διαβασα και εγω οτι οδευει για υπογραφη απο τα συναρμοδια υπουργεια νεα διαταξη που θα απλοποιει τις διαδικασιες.

Αυτο που γινεται τωρα με τη δ/νση υδατων ειναι μεγαλο μαρτυριο.

 

Επισης οτι θα δοθει παραταση ενος χρονου. Προφανως για να εναρμονιστουν με τις νεες διαταξεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τα ξενοδοχεία δεν έχω καμία σχετική πληροφορία.

Στον Θερμαϊκό κόλπο όμως, σύμφωνα με το φύλλο 451 της εφημερίδας karfitsa, πέφτουν 5.000.000 ακατέργαστα λύματα το έτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους. Μιας και δεν υπηρχε κατι επισημο και κατι χειροπιαστο σχετικα με την απλοποιηση διαδικασιων που εχουν να κανουν με αδειοδοτηση εγκαταστασεων λυματων, λιγες μερες πριν εκπνευσει η προθεσμια εστειλα στην "τοπικη" δνση υδατων ενα φακελο με μελετη σχεδιασμου κ εφαρμογης για ενα ξενοδοχειο 2* περιπου 90 κλινων.

 

Σημερα μου ηρθε εγγραφο με τα απαιτουμενα συμπληρωματικα στοιχεια...

Θελουν εκθεση σχετικα με υδρογεωλογικα στοιχεια (ειπαμε τοτε με τον ιδιοκτητη να το αφηναμε ετσι, μιας και ακουγοταν οτι θα απλοποιηθει η διαδικασια οποτε η εκθεση αυτη ισως να ηταν τελικα περιττη)

Θελουν υπολογισμο της ημερησιας παροχης βασει των προδιαγραφων του πδ43/02

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΡΕ Π##ΣΤΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΕΟΤ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΗΡΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΙΟΛΟΓΗΣΗ ΜΙΑΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

 

Βασει της 5673/400/1997 μια κλινη ισοδυναμει με καταναλωση 2 ατομων, δηλαδη 2*60=120γρ bod5 κ 250-300λτ/ατομο κ ημερα. Βασει του 43/02 που λενε αυτοι θα ειναι παλι 120γρ και 250λτ (απαιτουμενο νερο ανα ατομο βασει 43/02) επι 2? 500 δηλαδη?

Οσοι εχετε ηδη αδειοδοτηθει τι παροχες και φορτια σας ζητησαν?

 

Το εγγραφο αυτο που ελαβα εχει ως 8ο σχετικο εγγραφο το δελτιο τυπου του υπεκα της 08-03-2013 που αναφερεται στην σχεδιαζομενη απλοποιηση της αδειοδοτικης διαδικασιας :shock:

Αυτο δεν το καταλαβα, για ποιο λογο να επικαλουνται το δελτιο τυπου που λεει οτι "θα απλοποιησουμε τη διαδικασια" αλλα απο την αλλη να μας κανουν τη ζωη μαρτυριο :???:

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι θα απλοποιήσουν τον τραγικό νόμο Μπιρμπίλη για την επαναχρησιμοποίηση. Αυτό δεν έχει γίνει ακόμα, ακόμα ισχύει ο νόμος Μπιρμπίλη, οπότε βάσει αυτού ταλαιπωρείσαι. Όταν και αν θα απλοποιήσουν τις διαδικασίες, τότε θα ξεμπλέξεις αν και κρατώ μικρό καλάθι για τις απλοποιήσεις, γιατί καμιά φορά πάνε να τα απλοποιήσουν και ή δε τα απλοποιούν στη πράξη ή τα μπερδεύουν ακόμα περισσότερο

 

Κι εγώ έμπλεξα με την επαναχρησιμοποίηση και δε μπορώ να ξεμπλέξω με τίποτα, το τι υπηρεσίες και τι χαρτούρα έχω μπλέξει δε φαντάζεσαι

 

α και που σαι 1 κλίνη=1 ατομο=250λτ για ξενοδοχείο 2αστερο μη βάλεις μελέτη με 1 κλίνη=500λτ γιατί ζήτω που καήκαμε δε θέλουν και πολύ οι καρεκλοκένταυροι να το γυρίσουν και να φτιάχνουμε 1 βιολογικό που να καλύπτει 3 ξενοδοχεία

Edited by tapam77
Link to comment
Share on other sites

1 κλινη=250 λιτρα, και 120 γρ bod ή 60? Ή κατι αλλο?

Το τι μπλεξιμο ειναι αυτο που εχω, μην το συζητας....

Ο απορροφητικος δεν επαρκει για τα νουμερα που ζητανε, ή θα δειξω εκβαθυνση κανα μετρο ή επεκταση της μιας πλευρας.

Ελπιζω μετα να μην ζητανε καμια βεβαιωση εργασιων ή αδεια δομησης απο τη πολεοδομια, γιατι θα ζωστω με 10 γκαζακια

και θα γινει η περιφερεια καλοκαιρινη

 

Παρεπιπτοντως εχουν και οι δικοι μου ενα πολυ μικρο ξανοδοχειο, 25 κλινες περιπου, και ελεγα πιο παλια να εβαζα ενα κομπακτ.

Μακρυαααααααααααααααααααααααααααααα :-x

Link to comment
Share on other sites

1 κλίνη=1 άτομο=1 ΜΙΠ = 60gr BOD/d=250lt/d

 

Ο βιολογικός και ο απορροφητικός θέλει οικοδομική άδεια απ' όσο γνωρίζω. Αν θέλεις απλώς να τον εκβαθύνεις ή να τον διαπλατύνεις τότε δε ξέρω τι ισχύει

 

Υπάρχει και η λύση του συμπληρωματικού ντρενάζ

 

Επιβεβαίωσε τα αυτά τηλεφωνικά με τις υπηρεσίες πριν καταθέσεις

Link to comment
Share on other sites

ποτε εφθασε η παροχη ανα ατομο στα 250λτ/ημ ?

Θεωρω το νουμερο μεγαλο για τα ελληνικα δεδομενα. 200 νομιζω οτι προσεγγιζει περισσοτερο την πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μελετη επαναχρησιμοποιησης στη δνση υδατων να δεις τι θα σου απαντησουν.... ο απορροφητικος εμενα ειναι παλιος και προφανως διαστασιολογημενος με την 221/65, 150 λιτρα αν δεν κανω λαθος

 

Ενα 4αστερο ξενοδοχειο απορω τι πρεπει να κανει..... εκει οι προδιαγραφες του 43/02 ειναι ακομα πιο μεγαλες (και παραλογες)

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.