Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη επεξεργασίας και διάθεσης λυμάτων ξενοδοχείου


greatalex79

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πρόκειται να αναλάβω μια Π.Π.Ε για μια ξενοδοχειακή μονάδα 100 κλινών. Η μονάδα θα χτιστεί από την αρχή (αυτήν την στιγμή είναι χωράφι). Επειδή είναι εκτός σχεδίου πόλεως χρειάζεται να γίνει ένας Βιολογικός μικρός στο ξενοδοχείο καθώς δεν συνδέεται με υφιστάμενο αποχετετικό δίκτυο. Ερώτηση: τα χαρακτιριστικά του βιολογικού από τι θα αποτελείται και τι διαστάσεις θα έχει κάθε μονάδα καθορίζονται από μένα ή θα δώσω σε κάποια υπηρεσία π.χ τι ποσότητα λυμάτων θα παράγεται και θα μου πουν αυτοί πως να πράξω;; Ποια διαδικασία ακολουθείται και τι πρέπει να πάω να πω στην διεύθυνση υγιεινής της Νομαρχίας;; Αν υπάρχει κάποια έτοιμη μελέτη επεξεργασίας και διάθεσης λυμάτων για ξενοδοχείο και μπορεί κάποιος ας μου την στείλει. Σας ευχαριστώ πολύ.

e-mail: [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Αν έισαι ΜΗΧ.Περιβάλλοντος ή Χημικος Μηχανικός απλά ριξε μια ματια στα σχετικα μαθηματα της σχολής σου σχετικά με την διαστασολόγιση των δεξαμενών.

Παντως για 100 κλίνες, δεν θεωρείται μεγάλο το νούμερο, μπορείς να βρεις έτοιμους compact βιολογικούς ειδικών προδιαγραφών για ξενοδοχεία, και απλά αναφέρερεις στην μελέτη στο κεφάλαιο των επιπτώσεων και της αντιμετόπισης αυτών σχετικά με τα απόβλητα σου τις προδιαγραφές και τον τρόπο λειτουργίας αυτών. Ο χρονος παραμονής των λυμάτων, έχει να κάνει με το που θα διανέμεις τα λύματα και πόσο συχνά, αυτό εξαρτάται βέβαια και απο την επεξεργασια που θα γίνεται στον compact βιολογικό. Στις περισώτερες περιπτώσεις για μικρά ξενοδοχεία όπως το δικό σου τα δίνουν σε βοθρατζίδικα και τα μεταφέρουν αυτοί στον κοντινότερο βιολογικό της περιοχής.

 

Ποσο τους πήρες για την μελέτη??

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι υπάρχουν compact μικροί βιολογικοί εννοείς να βρω μια εταιρία που πουλάει τέτοια συστήματα και να την προτείνω στον πελάτη μου και αυτοί από την εταιρία που πουλάει τα βιολογικά συστήματα να μου δώσει τις τεχνικές προδιαγραφές από το σύστημα που θα του βάλουν;; Υπάρχουν συστήματα μήπως στο internet που να λενε ποιας εταιρίας είναι και να έχουν και τις προδιαγραφές ώστε να μην έρθω σε επαφή με κάποια εταιρία;; Όσο για την αμοιβή θα το προσδιορίσω μέσα στην άλλη βδομάδα θέλω πρώτα να ρωτήσω την περιφέρεια αν θα την κρατήσει αυτή και θα γίνει Α2 ή θα πάει Νομαρχία ως Β4.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές εταιρίες ψάξε στο internet και θα βρεις στειλε κανα mail μίλα και με τα αφεντικά που θα κάνουν το ξενοδοχείο και με τους άλλους μελετητες του έργου!Εσένα σε ενδιαφερουν μονο οι εκροες αυτο ορίζει η νομοθεσία και η εξασφάλιση να μην υπάρχουν οσμές,αν επιλέξουν ένα καλό συστημα compact δεν υπάρχει πρόβλημα. Η κατηγορία της μελέτης ειναι Α2 (από 50-1000 κλινες πάει περιφέρεια).Αλλα η αμοιβή δεν εξαρτάται απο την κατηγόρια μόνο, αλλά και απο την δουλειά που θα κάνεις και τον χρόνο που θα χρειαστείς να βρέις όλη την χαρτούρα και τιε βεβαιώσεις απο αρχαιολογία κλπ.

Εγω θα τους έπερνα 2000 περίπου καθαρά,χωρίς ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ξενοδοχειο με πισινα πρεπει να παρει αδεια διαθεσης λυματων. Ειναι 90 κλινων, εχει ηδη μικρη εγκατασταση βιολογικου καθαρισμου και τα επεξεργασμενα λυματα μετα οδευουν σε απορροφητικο.

 

Ειναι Γ' κατηγοριας ή οπως εχει αλλαξει ο τροπος καταταξης 2 αστερων. Γενικα για ξενοδοχειο τα ελαχιστα ορια μεσης παροχης ειναι 150 λ/ατομο*ημερα. Επιπλεον για ξενοδοχειο αυτης της ταξης συμφωνα με τους περιορισμους του ΠΔ43/02 και του 20-1-88 ΠΔ ΦΕΚ 61Δ/88 παμε σε 250 λιτρα/ατομο*ημερα.

 

Για τις βοηθητικες εγκαταστασεις της πισινας (κοινοχρηστα ντους κτλ ) και 30 λουομενους πρεπει να προσθεσω στα παραπανω 75 λιτρα κατα ατομο?

Δηλ 250+75?

 

Ενα τελευταιο, σε 1:20 ή 1:25 πρεπει να ειναι οι κατοψεις/τομες των δεξαμενων?

Link to comment
Share on other sites

Ξενοδοχειο με πισινα πρεπει να παρει αδεια διαθεσης λυματων. Ειναι 90 κλινων, εχει ηδη μικρη εγκατασταση βιολογικου καθαρισμου και τα επεξεργασμενα λυματα μετα οδευουν σε απορροφητικο.

 

Ειναι Γ' κατηγοριας ή οπως εχει αλλαξει ο τροπος καταταξης 2 αστερων. Γενικα για ξενοδοχειο τα ελαχιστα ορια μεσης παροχης ειναι 150 λ/ατομο*ημερα. Επιπλεον για ξενοδοχειο αυτης της ταξης συμφωνα με τους περιορισμους του ΠΔ43/02 και του 20-1-88 ΠΔ ΦΕΚ 61Δ/88 παμε σε 250 λιτρα/ατομο*ημερα.

 

Για τις βοηθητικες εγκαταστασεις της πισινας (κοινοχρηστα ντους κτλ ) και 30 λουομενους πρεπει να προσθεσω στα παραπανω 75 λιτρα κατα ατομο?

Δηλ 250+75?

 

Ενα τελευταιο, σε 1:20 ή 1:25 πρεπει να ειναι οι κατοψεις/τομες των δεξαμενων?

 

σε αυτό που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά διαβάζοντας την ερώτηση μου γεννήθηκε η εξής απορία? το ΠΔ 43/02 αναφέρεται σε κατανάλωση ύδατος. κάποιοι υποστηρίζουν ότι αυτή η κατανάλωση δεν καταλήγει αναγκαστικά στην αποχέτευση, αλλά χρησιμοποιείται και για την καθαριότητα κοινόχρηστων χώρων. αυτή η παροχή υποστηρίζουν καταλήγει στο δίκτυο ομβρίων. ποια είναι η άποψή σας? στις νομαρχίες των περιοχών σας τι ισχύει όσον αφορά στον υπολογισμό της μέσης παροχής? διαφοροποιείται ανάλογα με τον τύπο του ξενοδοχείου?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, είναι αστείο να διαστασιολογούμε βιολογικούς ξενοδοχείων με βάση ένα διάταγμα που αναφέρεται όχι στην πραγματική κατανάλωση αλλά στην ελάχιστη δυνατή παροχή νερού που πρέπει να έχει ένα ξενοδοχείο για να καταχωρηθεί σε κατηγορία αστέρων. Δηλαδή μετατρέπουμε μία τεχνική προδιαγραφή σε βασική παράμετρο διαστασιολόγησης. Δυστυχώς αυτό έχει επικρατήσει στις δημόσιες υπηρεσίες ελλείψει άλλων στοιχείων (λες κι ο μηχανικός δεν μπορεί να κάνει δικούς του υπολογισμούς). Τέλος πάντων, η γκρίνια της ημέρας...

 

Άποψή μου είναι ότι οι καταναλώσεις νερού που αναφέρονται στο ΠΔ αφορούν την συνολική κατανάλωση νερού ανά κλίνη για όλες τις εγκαταστάσεις και παροχές που διαθέτει το ξενοδοχείο, συμπεριλαμβανομένου του νερού που καταναλώνουν οι εργαζόμενοι του ξενοδοχείου.

 

Γιατί, αν το πάρεις πρακτικά, 250lt/ατ/ημ είναι πάρα πολλά για να τα καταναλώνει ένας πελάτης αυτούσια. Από δικούς μου υπολογισμούς προκύπτει ότι ένας πελάτης ξενοδοχείου καταναλώνει αυτούσια περίπου 100lt/ατ/ημ (κι αυτά πολλά είναι - βάλε ένα ντους 50lt - καζανάκι 20lt-πλύσεις χεριών 15lt - απρόβλεπτα 15lt) ανεξαρτήτως κατηγορίας ξενοδοχείου. Αυτό σημαίνει ότι τα υπόλοιπα 150lt θα είναι καταναλώσεις από: εργαζόμενους, πλύσεις σκευών, πλυντήρια, καθαριότητα, πισίνα και λοιπές ανέσεις του ξενοδοχείου που ναι μεν αφορούν το σύνολο των πελατών αλλά το ΠΔ κατανέμει αυτές τις καταναλώσεις ανά κλίνη. Για αυτό και υπάρχει διαβάθμιση της κατανάλωσης ανάλογα με την κατηγορία αστέρων του ξενοδοχείου -

μεγαλύτερη κατηγορία -> περισσότερες ανέσεις -> μεγαλύτερη κατανάλωση ανά κλίνη

 

Υπόψιν ότι τα νερά της πισίνας ανακυκλώνονται σε ποσοστό περίπου 95% (5% απώλειες + εξάτμιση). Τώρα το που καταλήγουν τα νερά της πισίνας όταν αδειάζουν κατά την χειμερινή περίοδο είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Φυσικά όλα αυτά είναι φύσει αδύνατο να τα δώσω να τα καταλάβει ο δημ υπάλληλος συνεπώς αυτό που ισχύει στην δική μου νομαρχία είναι ότι προσθέτουμε στην παροχή του ΠΔ μόνον τους εργαζόμενους x 50lt/ατ/ημ και συνεπώς υπερδιαστασιολογούμε τους βιολογικούς άνευ λόγου.

 

Τέλος, όσον αφορά την αποχέτευση, γνώμη μου είναι ότι το 99% του νερού που προβλέπεται στο ΠΔ καταλήγει στην αποχέτευση. Οι κοινόχρηστοι χώροι δεν νομίζω να καθαρίζονται με τρεχούμενα νερά. Τα μόνα νερά που δεν καταλήγουν στην αποχέτευση είναι τα νερά που καταναλώνονται στις αρδεύσεις πρασίνου, αλλά για αυτά ισχύει άλλος συντελεστής (υπάρχει στο ΠΔ) και είναι τα μόνα που δεν συμπεριλαμβάνονται στα 250lt/ατ/ημ του ΠΔ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, είναι αστείο να διαστασιολογούμε βιολογικούς ξενοδοχείων με βάση ένα διάταγμα που αναφέρεται όχι στην πραγματική κατανάλωση αλλά στην ελάχιστη δυνατή παροχή νερού που πρέπει να έχει ένα ξενοδοχείο
Να ηταν το μοναδικο αστειο...

 

Δυστυχώς αυτό έχει επικρατήσει στις δημόσιες υπηρεσίες ελλείψει άλλων στοιχείων
Και μετα αντε ξεμπερδευε αν αντι αυτων που θελουν εσυ κανεις αλλα (που αντιπροσωπευουν την αληθινη κατασταση και εχουν υπολογιστει με πιο σωστα δεδομενα)

 

Άποψή μου είναι ότι οι καταναλώσεις νερού που αναφέρονται στο ΠΔ αφορούν την συνολική κατανάλωση νερού ανά κλίνη για όλες τις εγκαταστάσεις και παροχές που διαθέτει το ξενοδοχείο, συμπεριλαμβανομένου του νερού που καταναλώνουν οι εργαζόμενοι του ξενοδοχείου.
250 λιτρα ανα ατομο ειναι μεγαλο ποσο νερου,ειδικα αν οι εγκαταστασεις δεν εχουν εστιατορια, μπαρ, πισινα, πλυντηρια.

 

Οσο αφορα την πισινα, χανεις περισσοτερο νερο απο τους λουομενους που μπαινοβγαινουν, παρα απο εξατμιση. Το καθαρισμα του φιλτρου δεν απαιτει πολυ νερο. Και θα επρεπε στο τελος του καλοκαιριου κατα το κλεισιμο του ξενοδοχειου να σταματαει η χλωριωση του νερου, να αποχλωριωνεται και να οδηγειται σταδιακα στον απορροφητικο. Αλλα 80-100 κ.μ νερο που χωραει μια τυπικη πισινα μικρου ξενοδοχειου δεν ειναι και κανενα μικρο ποσο να το στειλεις στον απορροφητικο.

Για αυτο ολοι αδειαζουν στο δρομο:-x

 

Τέλος, όσον αφορά την αποχέτευση, γνώμη μου είναι ότι το 99% του νερού που προβλέπεται στο ΠΔ καταλήγει στην αποχέτευση.
Το 99% του νερου που ξοδευεται

 

Και φυσικα αλλο πραγμα ο σωστος σχεδιασμος της εγκαταστασης απο τους αρμοδιους μηχανικους (οχι εμενα παντως), και αλλο αυτη η διαδικασια στη δ. υγιεινης.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καπου ακουσα οτι ο ΕΟΤ δεν εγκρινει την υπαρξη Βιολογικου συστηματος διαθεσης λυμματων για επιπλωμενα διαμερισματα που βρισκονται σε αποσταση 50 μετρων απο την γραμμη αιγιαλου.

Ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειρήνη έχω την εντύπωση ότι η ΕΕΛ θα πρέπει να είναι σε απόσταση >50 μέτρων για να προστατευθεί ο αιγιαλός από περιπτώσεις αστοχίας των δεξαμενών επεξεργασίας (διαρροών κτλ). Δεν έχει να κάνει όμως ο ΕΟΤ αλλά οι υγειονομικές υπηρεσίες που δεν θα σου εγκρίνουν την μελέτη λυμάτων. άρα δεν θα πάρεις την ΕΠΟ άρα δεν θα μπορεί να σου δώσει ο ΕΟΤ το σήμα..όλα πάνε μία αλυσίδα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.