Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη επεξεργασίας και διάθεσης λυμάτων ξενοδοχείου


greatalex79

Recommended Posts

Καλησπερα..

κανω μια προμελετη για τμημα ξενοδοχειακης μοναδας που θα επαναλειτουργησει.. Το ξενοδοχειο (απο το 1975) ηταν αρχικα 300 περιπου κλινων σε διασπαρτα κτιρια.. Στην παρουσα φαση θα λειτουργησουν μονο 60 κλινες (1 κτιριο).. Ωστοσο το καφε το εστιατοριο και το μπαρ της μοναδας θα λειτουργησει κανονικα και με εξωτερικους επισκεπτες.

Το ξενοδοχειο διεθετε βιολογικο ο οποιος ομως εχει σταματησει να λειτουργει απο το 2000 και αποσο γνωριζω εχει καταστραφει λογω αχρηστιας.. Η αδεια του εχει ληξει απο το 2007.

Ερωτηση 1:Θεωρειται καινουργια μοναδα? Αν οχι μπορει να λειτουργησει με βοθρους? Η πρεπει απαραιτητα να εχει βιολογικο?

Ερωτηση 2: Η μελετη που θα γινει μπορει να αφορα μονο το τμημα του ξενοδοχειου που θα λειτουργησει τωρα ή πρεπει να ειναι για ολη την εγκατασταση?

Ερωτηση 3: Για τις λοιπες υπηρεσιες του ξενοδοχειου πως ακριβως γινεται ο υπολογισμος των αποβλητων?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια.

 

Σημειωση1 : Την τελικη μελετη δεν θα την κανω εγω. Απλα κανω μια προμελετη (λογω συγγενειας του ιδιοκτητη με την κοπελα μου) ωστε να εχει ενα μπουσουλα για το τι τον περιμενει πριν παει στον μελετητη..

 

Σημειωση2 :Δεν εχω ψαξει-διαβασει ακομα τιποτα οποτε αν καποια απο τις ερωτησει μου ειναι εκτος τοπου και χρονου συγχωρατε με..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερωτηση 1:Θεωρειται καινουργια μοναδα? Αν οχι μπορει να λειτουργησει με βοθρους? Η πρεπει απαραιτητα να εχει βιολογικο?

 

Άποψη μου είναι ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει με βόθρους. Χρειάζεσαι απαραίτητα βιολογικό καθαρισμό των λυμάτων, ο οποίος θα μπορούσε απλώς να είναι μικρότερος σε σχέση με τον παλαιότερο που έχει καταστραφεί. Μοναδική περίπτωση να μην απαιτηθεί κάποια επεξεργασία είναι να έχει σύνδεση με αποχετευτικό δίκτυο

 

Ερωτηση 2: Η μελετη που θα γινει μπορει να αφορα μονο το τμημα του ξενοδοχειου που θα λειτουργησει τωρα ή πρεπει να ειναι για ολη την εγκατασταση?

 

Αν πάρεις εγκρίσεις (λυμάτων, περιβαλλοντικές) για ένα τμήμα του ξενοδοχείου, τότε και ο ΕΟΤ πιστεύω ότι θα δώσει το ειδικό σήμα μόνο για τις εγκεκριμένες κλίνες.

 

Το συγκεκριμένο ερώτημα νομίζω είναι προτιμότερο να το κάνεις στον ΕΟΤ, καθώς οι περιβαλλοντικές υπηρεσίες δε νομίζω να τους ενδιαφέρει αν είναι τμήμα ή όλο, ότι γράφεις στη μελέτη αυτό θα πάρεις ως έγκριση

 

Ερωτηση 3: Για τις λοιπες υπηρεσιες του ξενοδοχειου πως ακριβως γινεται ο υπολογισμος των αποβλητων?

 

Αν ανατρέξεις στις προηγούμενες απαντήσεις του συγκεκριμένου thread νομίζω θα αποκτήσεις μία ξεκάθαρη εικόνα για το πως γίνεται ο υπολογισμός αυτός

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 5 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί χρειάζομαι βοήθεια σε κάτι παρόμοιο και έχω προβληματιστεί αρκετά.

Πελάτης, μου έχει αναθέσει τη έγκριση διάθεσης λυμάτων βιολογικού σε ξενεδοχείο (υπεδάφεια διάθεση).

Θα πρέπει να εκπονήσω μελέτη επεξεργασίας λυμάτων, και ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:

Ο βιολογικός έχει εγκατασταθεί πριν λίγο καιρό από ιδιωτική εταιρεία.

Και η ερώτησή μου είναι η εξής:

 

Πως θα εκπονήσω μελέτη επεξεργασίας, η οποία περιλαμβάνει διαστασιολόγηση δεξαμενών έως και υδραυλικά στοιχεία, για κάτι το οποίο έχει εγκατασταθεί και για το οποίο τέτοιους υπολογισμούς έχει κάνει προφανώς η εταιρεία που το εγκατέστησε?

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Και εαν ναι , πως ακριβώς δούλεψε?

Να τονίσω ότι έχουμε να κάνουμε με ένα συμβατικό σχεδιασμό ενεργούς ιλύως (πρωτ/μια, ανοξ., αερισμός, δευτεροβ.)

Edited by coolbaby82
Link to comment
Share on other sites

Πως θα εκπονήσω μελέτη επεξεργασίας, η οποία περιλαμβάνει διαστασιολόγηση δεξαμενών έως και υδραυλικά στοιχεία, για κάτι το οποίο έχει εγκατασταθεί και για το οποίο τέτοιους υπολογισμούς έχει κάνει προφανώς η εταιρεία που το εγκατέστησε?

Απαγορεύεται να πάρεις το τεύχος υπολογισμών που εκπόνησε η εταιρεία? Ο πελάτης τους (ξενοδοχείο) το δικαιούται φαντάζομαι.

μου έχει αναθέσει τη έγκριση διάθεσης λυμάτων βιολογικού σε ξενεδοχείο (υπεδάφεια διάθεση).

Αν κατάλαβα καλά από την διατύπωση σου,εσύ θα πρέπει να τεκμηριώσεις ότι τα ποιοτικά χαρακτηστικά της εκροής του βιολογικού επιτρέπουν την υπεδάφια διάθεση τους.

Όχι να ξανακάνεις τη μελέτη επεξεργασίας των φορτίων εισροής από το ξενοδοχείο.

Σε αυτή τη περίπτωση χρειάζεται η γνώση των φορτίων της εκροής. Αυτή τη πληροφορία είτε

1)θα την εξάγεις από το τεύχος υπολογισμών ή

2)θα την εκτιμήσεις από την αποτύπωση της εγκατάστασης (όγκοι δεξαμενών, φορτία εισόδου, δυναμικότητα αντλιοστασίου κλπ) όπου θα υπολογίσεις τα φορτία εξόδου ανάλογα με το Θc και τα MLSS με τα οποία λειτουργούν τη μονάδα.

Προφανώς το (1) θα σε γλιτώσει από αρκετό κόπο.

Δε γνωρίζω τα όρια της εκροής για διάθεση στο έδαφος , αλλά σίγουρα σχετίζονται και με τον εκεί υπόγειο υδροφορέα. Ίσως ζητηθεί και υδρογεωλογική μελέτη (γνωρίζω ότι έχει ζητηθεί σε εγκριση Π.Ο. για φαρμακευτική βιομηχανία όπου εφαρμόζαν υπεδάφεια άρδευση της εκροής του βιολογικού)

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

CIVIL

Υδρογεωολική μελέτη (ξεχωριστή) δε χρειάζεται όπως με πληροφόρησαν από το υδάτων . Σαφώς όμως θα πρέπει να εισάγω υδρογεωλογικά στοιχεία. Σκέφτομαι να επικεντρωθώ σε 2 πρ'αγματα: 1) στην υδραυλική φόρτιση σε συνάρτηση με την υδραυλική αγωγιμότητα του εδάφους και 2) στο τύπο της ακόρεστης ζώνης (ελπίζω το ιγμε να βοηθήσει σε αυτό).

 

Η δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις με προβληματίζει και με μπερδεύει. Αφ' ενός μεν γιατι εκτίμηση = απόκλιση από τις πραγματικές τιμές και αφ ετέρου γιατί σε τέτοια συστήματα και η παραμικρή απόκλιση από μια παράμετρο (πχ So,Qo, Vωφέλιμος και V κατασκευής) επιρεάζει όλες τις υπόλοιπες σε όλα τα στάδια επεξεργασίας, ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση που ο μελετητής παίρνει τόσες παραδοχές από βιβλιογραφία (πχ F/M). Πάντος μου έδωσες μια ιδέα για background.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με Civilkald, θα πρέπει να κάνεις από την αρχή κανονικά μελέτη ωσάν να μην υπάρχει ο βιολογικός και τον σχεδιάζεις εσύ εκ του μηδενός. Μην απορήσεις για το παράδοξο, έτσι είναι, κανονικά αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει από την ιδιωτική εταιρεία η οποία κατασκεύασε το βιολογικό πριν τον κατασκευάσει. Δηλαδή θα έπρεπε να κατασκευάσει με βάση εγκεκριμένα σχέδια και μελέτη και όχι να κάνει του κεφαλιού της. Αυτό είναι το σύστημα στην Ελλάδα, είτε μας αρέσει είτε όχι.

 

Ωστόσο, θα πρέπει να σε πληροφορήσω ότι οι μελέτες επεξεργασίας λυμάτων έχουν πλέον καταργηθεί και έχουν ενσωματωθεί στην ΜΠΕ του έργου, την οποία ούτως ή άλλως πρέπει να κάνεις διότι έχουν αλλάξει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του έργου (προστέθηκε νέος βιολογικός καθαρισμός). Άρα πρώτα κάνεις ΜΠΕ, στην οποία συμπεριλαμβάνονται όλες οι διαστασιολογήσεις και οι παράμετροι του βιολογικού ως υποπαραγράφοι στην παράγραφο της ΜΠΕ που αναφέρεται στα υγρά απόβλητα. Αυτή η μελέτη από τη Δ/νση Περιβάλλοντος θα πάει στην υδάτων για γνωμοδότηση και μόλις πάρεις θετική γνωμοδότηση και ΕΠΟ, μετά θα πας ξανά μανά υδάτων για να πάρεις άδεια επαναχρησιμοποίησης, στην οποία πρέπει εκ νέου να κάνεις μελέτη σχεδιασμού και εφαρμογής στην οποία να συμπεριλάβεις υδρογεωλογική μελέτη με σφραγίδα γεωλόγου . Αν απορείς κι εσύ πάντως ποιος μ...κας σκέφτηκε αυτό το σύστημα, είμαι μαζί σου κι εγώ την ίδια απορία έχω.

 

Στη μελέτη που θα κάνεις, θα πρέπει να αναφέρεις ότι η ποιότητα εκροής είναι συμβατή με τους πίνακες 1,2,3,4,5 και 6 των παραρτημάτων της ΚΥΑ 145116/8-3-2011, ανάλογα με τον τύπο διάθεσης που έχεις. Εσύ για υπεδάφια διάθεση είσαι μάλλον στην περίπτωση του πίνακα 1 του παραρτ. Ι. Άρα θα πρέπει να κάνεις εκτίμηση της ποιότητας εκροής με βάσει στοιχεία για την απομείωση BOD COD SS που θα σου δώσει κατά πάσα πιθανότητα η εταιρεία που κατασκεύασε το βιολογικό και να τα συγκρίνεις με τα στοιχεία του πίνακα αυτού.

 

Εν κατακλείδι, τα περισσότερα στοιχεία θα τα πάρεις από την κατασκευάστρια εταιρεία για να κάνεις τη δουλειά σου, δε μπορείς να κάνεις διαφορετικά.

 

ΥΓ: μην απορήσεις με το "επαναχρησιμοποίηση" . Σύμφωνα με τη νέα ΚΥΑ

--->διάθεση σε απορροφητικό βόθρο=επαναχρησιμοποίηση μέσω εμπλουτισμού διαμέσου εδαφικών στρωμάτων (lol)

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να κάνεις από την αρχή κανονικά μελέτη ωσάν να μην υπάρχει ο βιολογικός και τον σχεδιάζεις εσύ εκ του μηδενός

 

Άρα θα πρέπει να κάνεις εκτίμηση της ποιότητας εκροής με βάσει στοιχεία για την απομείωση BOD COD SS που θα σου δώσει κατά πάσα πιθανότητα η εταιρεία που κατασκεύασε το βιολογικό και να τα συγκρίνεις με τα στοιχεία του πίνακα αυτού

.

 

Για να ταιριάζουν αυτά μεταξύ τους θα πρέπει να "αντιγράψει" τη μελέτη της εταιρείας. Δηλαδή τάχα μου οι υπολογισμοί να οδηγούν σε σύστημα που η εκροή του θα κουμπώνει με τα νούμερα της εταιρείας. Άλλωστε ο βιολογικός έχει κατασκευαστεί, οπότε ό,τι και να υπολογίσει στη μελέτη η ποιότητα εκροής είναι προδιαγεγραμμένη.

Πιστεύω η εταιρεία έχει εκπονήσει κανονική μελέτη με σχέδια και υγειονολογικούς-υδραυλικούς υπολογισμούς. Γιατί να μην έτρεξε παράλληλα και η επίσημη γραφειοκρατεία της έγκρισης?

Link to comment
Share on other sites

.

 

Για να ταιριάζουν αυτά μεταξύ τους θα πρέπει να "αντιγράψει" τη μελέτη της εταιρείας.

 

ακριβώς έτσι είναι, τι άλλο δηλαδή να κάνει εφόσον ο επιχειρηματίας άλλον έβαλε να κατασκευάσει και άλλον να τρέξει τα γραφειοκρατικά, και μάλιστα αφού ολοκληρώθηκε η κατασκευή που κατ' εμέ είναι μέγιστο σφάλμα. Τουλάχιστο εγώ αυτό κατάλαβα από τα λεγόμενα, ότι ο coolbaby ανέλαβε να τρέξει πλήρως τη διαδικασία των αδειών, ενώ ο κατασκευαστής απλώς πήγε εκεί και εγκατέστησε ένα σύστημα βιολογικού με βάση κάποιες δικές του εσωτερικές μελέτες. Αν κατάλαβα λάθος, να το διευκρινίσουμε παρακαλώ για να μη δίνουμε λάθος πληροφορίες.

 

Το σύστημα κανονικά έχει ως εξής: υποβάλλεις τη μελέτη, εγκρίνεται, κατασκευάζεις τα εγκεκριμένα, ελέγχεσαι ότι κατασκεύασες τα εγκεκριμένα, αδειοδοτείσαι

Αυτό που κάνανε τώρα είναι: κατασκευάζεις, υποβάλλεις "στοχευμένη" μελέτη, εγκρίνεσαι (αν πάνε όλα καλά και δε ζητήσει η υπηρεσία αλλαγές), ελέγχεσαι, αδειοδοτείσαι

Link to comment
Share on other sites

Ναι tapam έτσι είναι δε κατάλαβες λάθος.

Πάντος αυτό το θέμα με την υδρογεωολογική μελέτη δε μου το ανέφεραν στην υδάτων. Και μάλιστα είμουν συγκεκριμένος όταν πήγα , η ερώτησή μου ήταν σαφής (εαν χρειάζεται ξεχωριστή υδρ/κή) και η απάντηση που πήρα ήταν όχι (ενσωμάτωση μου είπαν υδρογ/κών στοιχείων).

Θα το διερευνήσω βέβαια περαιτέρω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.