Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη επεξεργασίας και διάθεσης λυμάτων ξενοδοχείου


greatalex79

Recommended Posts

@Maneni οι παροχές για τα ξενοδοχεία δε βγαίνουν από τη λογική ή από υπολογισμούς ή από μία νομοθεσία σχετική με απόβλητα ξενοδοχείων

 

Βγαίνουν από ένα διάταγμα που αφορά τις ελάχιστες παροχές νερού που πρέπει να έχει ένα ξενοδοχείο προκειμένου να καταταγεί σε σύστημα αστεριών δηλ. το ΠΔ 43/2002. Και αυτό όχι επειδή υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία που να συνδέει την τεχνική προδιαγραφή εξασφάλισης της συγκεκριμένης παροχής νερού με τον υπολογισμό για τη διαστασιολόγηση του βιολογικού, αλλά γιατί έτσι έχει επικρατήσει στις υπηρεσίες, δηλαδής με λίγα λόγια κάνουμε του κεφαλιού μας.

 

Επειδή έχω ασχοληθεί με 5άστερο εκεί έχεις παροχή σχεδιασμού 450lt/d που υπερδιαστασιολογεί από μόνη της κατά 70% - 80% τον βιολογικό. Οι πραγματικές καταναλώσεις είναι πολύ χαμηλότερες αυτού (φυσικά χωρίς τις αρδεύσεις που ούτως ή άλλως δε καταλήγουν στην επεξεργασία).

 

Επίσης, επειδή το ξενοδοχείο έχει περιοδική λειτουργία και μεγάλα peaks θα μπορούσε κάποιος με δεξαμενές buffer να κατασκευάσει ακόμα μικρότερο βιολογικό που να εξυπηρετεί άριστα το ξενοδοχείο

 

Αλλά τι να λέμε ρε φίλε τώρα, εδώ πρέπει να στείλεις μία μελέτη σε μία υπηρεσία να στην εξετάσει κάποιος άσχετος και τελικά θα εγκριθεί όχι κάτι που σου λέει η επιστήμη σου αλλά κάτι που θα μπορεί να καταλάβει αυτός ο υπάλληλος. Τι να λέμε τώρα με αυτό το άθλιο κράτος έχω καραφλιάσει

 

Πες ρε γμτ θέλω BOD, COD στην έξοδο τόσο, αν θέλεις βάλε και ιπποπόταμους να τα τρώνε, δε με νοιάζει αλλά όχι να στέλνεις μελέτες σε άσχετους γραφιάδες να στο εγκρίνουν και να περιορίζεται η εφαρμογή της επιστημονικής γνώσης από αυτό. Άντε πάλι τα πήρα στο κρανίο και θ αρχίσω μπινελίκια τέλος κλείνω

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμισες τωρα. Σχετικα προσφατη αποπειρα αδειοδοτησης διαθεσης επεξεργασμενων λυματων με τις νεες διαταξεις απο δ/νση υδατων.

Μου γυρισε πισω τη μελετη γιατι ηθελε να ειναι αναλυτικα.

Εγω Ξαναεγραψα την περιγραφη και τις διαδικασιες πιο αναλυτικα αλλα η υπαλληλος δεν εμεινε ικανοποιημενη.

Ηθελε να φαινονται αναλυτικα οι πραξεις (1 +1 = 2,   2*3 =6  κλπ). Της τα εψαλλα κανονικα και εφυγα.

 

-Εξετασεις για σωστες πραξεις εδωσα στο γυμνασιο και στο λυκειο. Τωρα ως μηχανικος παραθετω τα νουμερα και τους τυπους και παρουσιαζω τα αποτελεσματα. Δεν θα κατσω να αραδιαζω σεντονια με μαθηματικους υπολογισμους. Αν εχετε αμφιβολιες, καντε μονη σας τις πραξεις.

 

της ειπα και δεν περιμενα να παρω απαντηση.

Αφου στο τελος υπογραφει ο υπαλληλος "χωρις ελεγχο των πραξεων και με ευθυνη του συνταξαντος μηχανικου". Τι μας ζαλισουν με οτι του καπνισει του καθενος?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ηλ μηχ, οποτε για να πω την μαυρη αληθεια αυτα τα πραγματα δεν τα εχω διδαχτει ουτε σστον υπνο μου. Τωρα για απλες τυποποιημενες περιπτωσεις αστικου τυπου λυματων οπως αυτες σε ξενοδοχεια που εχω ασχοληθει μονο δεν ειναι τιποτα το τραγικο αν παρεις και διαβασεις λιγα σχετικα βιβλια, αλλα δεν ειναι δυνατον ρε γαμωτο να υπερδιαστασιολογουμε τοσο  τους βιολογικους, λες και θα δεχομαστε τα λυματα και απο τα ομορα ξενοδοχεια, ή να φτιαχνουμε απορροφητικους βοθρους ή οποιουδηποτε τυπου στραγγιστικες ταφρους λες και θα αδειαζουμε μεσα καμια λιμνη :|

 

Αυτο που λεει ο tapam, κανε αιφνιδιαστικους ελεγχους με κλιμακια ρε #####, παρε δειγμα και ανελυσε το, και αν το βρεις εκτος οριων της νομοθεσιας ριξε μου προστιμο. Τι με βασανιζεις....η αλλη στην δνση υδατων μου ζηταγε την μπε του ξενοδοχειου. Της λεω: αφου εχουν ολοκληρωθει οι διαδικασιες, εχουν βγει οροι, εχουν περασει οι προθεσμιες προσφυγων (ή δεν ξερω πως λεγονται), να σας στειλω τον αριθμο του διαυγεια να δειτε την αποφαση. ΟΧΙ λεει, θελω την μπε. Λες και εχω ορεξη να στελνω με κουριερ πακετα 5 κιλα, για να κανει η αλλη το κεφι της, λες και θα παρει πρεφα τι γραφει μεσα :???:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

διαβασα και εγω οτι οδευει για υπογραφη απο τα συναρμοδια υπουργεια νεα διαταξη που θα απλοποιει τις διαδικασιες.

Αυτο που γινεται τωρα με τη δ/νση υδατων ειναι μεγαλο μαρτυριο.

 

Επισης οτι θα δοθει παραταση ενος χρονου. Προφανως για να εναρμονιστουν με τις νεες διαταξεις.

Η απλοποιηση που λεγαμε

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/2220b_13.1379490539609.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Έχω ξενοδοχείο με 90 κυβικά λύματα τα οποία θα ρίξω σε απορροφητικές τάφρους με απορροφητικότητα 20 m2/m3.

Επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές για το πώς θα γίνει η διαστασιολόγηση των τάφρων;

Αυτά που έχω βρει είναι το ΦΕΚ του 1965 και το κείμενο κατευθυντήριων γραμμών από ειδική γραμματεία υδάτων που έχουν κάποιες προδιαγραφές.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι Πίνακες της παραγράφου 3.2.2.4 του Κειμένου Κατευθυντήριων Οδηγιών στο οποίο αναφέρεσαι παρέχουν προδιαγραφές (απαιτήσεις και περιορισμούς) για τη διαστασιολόγηση των απορροφητικών τάφρων.

Πάντως με ημερήσια (?) υδραυλική φόρτιση 90 m3/d και απορροφητικότητα εδάφους 20 m2/m3 εκτιμάται ότι θα απαιτείται σημαντικά μεγάλη έκταση για την υπεδάφια διάθεση των επεξεργασμένων.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά,ανεφέρομαι σε σύστημα με βιολογικό όπου θα έχω υπεδάφια διάθεση της εκροής.

Έχω διαβάσει αυτά που αναφέρονται στην παραπάνω παράγραφο,απλά η απορία μου είναι κατά πόσο είναι υποχρεωτικό για παράδειγμα να πρέπει η κάθε τάφρος

να έχει μήκος 18 μέτρα.Επίσης η απορροφητικότητα πώς σας φαίνεται;Πρακτικά σαν νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά ο υπάλληλος της Δ/νσης Υδάτων που ελέγχει τη λεγόμενη μελέτη σχεδιασμού και εφαρμογής θα ελέγξει το σύστημα διάθεσης βάσει των Κατευθυντήριων Οδηγιών. Ωστόσο, προτείνω να έρθεις σε επικοινωνία με τους υπαλλήλους της Δ/νσης Υδάτων που υπάγεται το θέμα σου για τις όποιες διευκρινήσεις.

 

Αναφορικά με την απορροφητικότητα, υποθέτω ότι επέλεξες σχεδιαστικά 20m2/m3 θεωρώντας συντηρητικά ότι το υπέδαφος διάθεσης συνίσταται από "άργιλο με σημαντική ποσότητα άμμου ή χαλίκων" (Υγειονομική Διάταξη Ε1β-221-65). Η απορρροφητικότητα αυτή και οι γεωμετρικές απαιτήσεις των κατευθυντηριων οδηγιών (ελάχιστες αποστάσεις μεταξύ τάφρων, ορίων οικοπέδου, κτιρίων κλπ) θα σε οδηγήσουν σε μια διάταξη υψηλών απαιτήσεων σε έκταση (footprint). Πόσα στρέματα διαθέτει το ξενοδοχείο για το πεδίο διάθεσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.