Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Μα για ποια εγγραφη απαντηση μιλαμε?

Mail να στειλω θα μου τη δωσουν

Το θεμα ειναι να καταφερουμε να την αντικρουσουμε βασει νομου ωστε να μη θεωρουν απαγορευτικη την εμπλοκη μηχανικου με ΠΕΑ και τακτοποιηση

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλύτερα μην το σκαλίζετε, απλά μην το συνεχίσετε. Αν το σκαλίσετε θα αναγκάσετε να το βγάλουν και επίσημα και μετά και επίσημα θα έχετε αυτοκαρφωθεί. Ενώ τώρα δεν θα το κοιτάξουν γιατί ξέρουν και αυτοί ποιά είναι η πραγματικότητα και ότι μπα΄ζει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους υποστηρίζετε ότι 4014 , 3843 , δεν είναι μελέτες , σας θυμίζω ότι όταν πάμε να βγάλουμε μια άδεια και απαιτείται αποτύπωση υπάρχοντος , πάντα έχουμε αμοιβή αποτύπωσης ως μελέτη. 

 

Πάντως , ούτε εγώ το είχα σκεφθεί ότι θα είχα ασυμβίβαστο λόγω τακτοποιήσεων.... 

 

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ασχοληθούν με τέτοιες περιπτώσεις.

 

ΥΓ. Και επιμένω ότι και το ΠΕΑ είναι μελέτη.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα, μιλαμε για κατι που δεν περνουσε ποτε απο το μυαλο κανενος οτι θα μπορουσε να δημιουργησει προβλημα

Συμφωνω κι εγω οτι οσο το σκαλιζουμε τοσο προβληματα θα δημιουργησουμε

Απο δω και στο εξης, οταν μου τυχαινουν τετοιες περιπτωσεις, θα βγαζω το ΠΕΑ πρωτα και υστερα θα κανω ολα τα αλλα

Οπως και με την ανασυσταση που εχω, πρωτα θα βγει το ΠΕΑ και μετα θα εκδοθει η αποφαση ανασυστασης.

Σιγα μην τρεχω να βρισκω αλλον να υπογραφει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παλικάρια, μόλις συνάντησα το θέμα σας, δυστυχώς. Από την αρχή έκρινα πως το ασυμβίβαστο ισχύει και για τον 4014, και έδωσα σε φίλο μηχανικό 20-30 πεα. Σε όσα μπορούσα, πρώτα έκανα το πεα και μετά την τακτοποίηση.

 

Η γνώμη μου είναι πως οι διαδικασίες του 4014 εμπίπτουν στην κατηγορία της μελέτης, κι ας μην μελετάμε τίποτα. Και η αποτύπωση μελέτη δεν είναι? Και δεν είμαστε να τύχει κανένας έλεγχος και να τρέχουμε και να μη φτάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εάν λόγω της αποτύπωσης - αυτοψίας, δεν δικαιούται ο μηχανικός να εκδώσει ΠΕΑ, τότε είμαστε ΤΡΑΓΙΚΟΙ.

Άραγε ποιά η θέση της ΕΥΕΠΕΝ επ' αυτού??? Θα μάθουμε ποτέ???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου την ειπανε τηλεφωνικως

Δεν επιτρεπεται στο μηχανικο που θα ρυθμισει με 4014 να βγαλει ΠΕΑ

Τους λογους μου τους εξηγησαν αλλα ηταν τοσο βλακωδεις που αρνηθηκε να τους αφομοιωσει ο εγκεφαλος μου...

 

Παρολα ταυτα, πλεον θα βγαζω το ΠΕΑ πριν απο οποιαδηποτε τακτοποιηση....

 

Εκει μας φτασανε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... τότε είμαστε ΤΡΑΓΙΚΟΙ !!!

 

ΥΓ: Έστω ότι δεν βρίσκεται η άδεια του διαμερίσματος και ο ιδιοκτήτης μας πληρώνει να του κάνουμε ΚΑΙ κανονική αποτύπωση (έτσι για να έχει τα σχέδια). Τότε εμείς για να είμαστε ΤΥΠΙΚΟΙ, περνάμε την αποτύπωση από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και τότε .... ΤΣΟΥΠ, αυτομάτως δεν μπορούμε να συνεχίσουμε με το ΠΕΑ διότι "μπλεχτήκαμε" στη μελέτη του διαμερίσματος!!!

 

ΕΛΕΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε πολυκατοικία όπου ανήκει ένα διαμέρισμα στον πατέρα μου μου ζητήθηκε να βγάλω ΠΕΑ για διαμέρισμα τρίτου με τον οποίο δεν έχουμε επαγγελματική σχέση ή κοντινή συγγένεια (είχαμε τον ίδιο προπάππου ή προ-προπάππου).

 

Θεωρείτε πως υπάρχει ασυμβίβαστο να κάνω το ΠΕΑ;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.