Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Είναι σίγουρα συγγενής β' βαθμού (λογικά είναι α'), από εκεί και πέρα λογικά και η επικάρπια είναι κάποιας μορφής κυριότητα. Άρα δύσκολο το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το έβγαζα στο όνομα του ανηψιού μου και ας είχε την επικαρπία ο αδελφός μου...

 

Βαθμός συγγένειας με τον ανηψιό μου...δ, ε, ζ, ...

 

 

edit

 

Τώρα μου ήρθε...

 

Πάνο αν η αδελφή έχει πάρει το επώνυμο του συζύγου της, βγάλτο στο όνομα της αδελφής σου, σιγά μην ψάξουν όλο το γεονολογικό σου δένδρο για να δουν πως είναι το πατρώνυμο της αδελφής σου

Στην αντίθετη περίπτωση, βγάλτο στο όνομα του ανηψιού σου

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ βγαίνει στο όνομα ενός από τους συνιδιοκτήτες αλλά στο σύστημα περνάμε όλους τους συνιδιοκτήτες.

Σε τυχόν έλεγχο στο ΥΠΕΚΑ ίσως το ανακαλύψουν.

 

Προσωπικά αν χρειαστεί να βγάλω ΠΕΑ όπου υπάρχει ασυμβίβαστο θα κάνω την δουλειά (αποτύπωση, xml) και θα αναθέσω σε κάποιον φίλο επιθεωρητή να το εκδώσει και θα του δώσω ότι αμοιβή μου ζητήσει και αντίστροφα όταν χρειαστεί αυτός ΠΕΑ για συγγενή του θα το εκδώσω εγώ με την ίδια αμοιβή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια εχω μια τακτοποίηση σε προσωρινή υπαγωγη μπορώ άραγε να εκδόσω πεα εφόσον δεν ειναι ολοκληρωμένη ή θεωρείται οτι έχω εμπλακεί ήδη με το ακίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όποτε μου τυχαίνει βγάζω πρώτα το ΠΕΑ και μετά τα υπόλοιπα. Έτσι έως τον χρόνο έκδοσης του ΠΕΑ ως μηχανικός δεν έχω εμπλοκή και μετά κανείς και τίποτα δεν μου απαγορεύει να ασχοληθώ με τις όποιες ρυθμίσεις-αδειοδοτήσεις...τουλάχιστον από την μέχρι τώρα ισχύουσα νομοθεσία που γνωρίζω. Είναι μία λύση.

Link to comment
Share on other sites

3843  καναμε τεχνικη εκθεση........αν ειναι να χασουμε και τους πελατες αυτους ας βγει ανακοινωση

 

ο 4014 ειναι αντισυνταγματικος επομενως δεν ισχυουν οι τακτοποιησεις.....

 

αυτο με το τμημα δεν το καταλαβαινω,,,,,,,,δλδ αν εχω το διαμερισμα Β2 της πολυκατοικιας δε μπορω να κανω για τα υπολοιπα?

 

η αν εχω κανει αδεια στο ισογειο ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ δεν μπορω να κανω ΠΕΑ στο υπολοιπο?

 

 

σε λιγο θα μας πουν οτι και η ΒΕΒΑΙΩΣΗ για πωληση ειναι μελετη και δεν μπορουμε να κανουμε ΠΕΑ....

 

 

υγ και η πραγματικη ερωτηση ειναι τοπογραφικα και επιμετρησεις ειναι και αυτα ασυμβιβαστο?

 

γιατι στο τελος θα ψαχνουμε στο αρχειο πριν πουμε να κανουμε δουλεια....

 

κατσε μην εφαγα κανα σουβλακι εκει περα :mrgreen:

 

 

 

και στην τελικη υπαρχει ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟ για ΠΕΑ και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ !!!!

 

αυτο με τις βεβαιωσεις ΠΡΕΠΕΙ να γινει και ας ειναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΝΩΣΤΟΥΣ 8-)

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το ασυμβίβαστο θα πρέπει να περιορίζεται στις μελέτες του χώρου όπως τα αρχιτεκτονικά και τα η/μ. Ακόμη και η στατική μελέτη, θεωρώ, δεν θα έπρεπε να δημιουργεί ασυμβίβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ενδιαφέρει η μελετη αλλά η οικονομική σχέση μεταξυ των μερών.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ενδιαφέρει η μελετη αλλά η οικονομική σχέση μεταξυ των μερών.

 

 

δλδ σε λιγο θα κοιτανε και τις ΑΠΥ μας....

 

γιατι σε εναν πελατη μπορει ναχεις ΑΔΕΙΑ σε ενα κτιριο και να σου ζηταει ΠΕΑ σε αλλο του κτιριο...

 

εγω βασικα θεωρω οτι ολα αυτα  ειναι χωρις λογικη

 

 

πχ . πελατης που δεν θελει να νοικιασει ουτε να πουλησει θελει να του κανω πεα για το εξοχικο του....ειμαι αναγκασμενος να κανω ενα προσωρινο στο προγραμμα και να του το δωσω χωρις κωδικους και μετα να κανω ακυρωση.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε κτίριο με διαμερισματα εχουμε εκδόσει σε ενα απο αυτα ΠΕΑ μπορουμε να εκδοσουμε σε ενα αλλο διαμερισμα στο ιδιο κτίριο  που ανηκει στον ιδιο ιδιοκτήτη? Ισχύει το ασυμβίβαστο εδω?

Edited by JOHNYMAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.