Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος μηχανικός


manic

Recommended Posts

Καλησπερα σας ειμαι 18 χρονων και ηρθε ο καιρος να διαλεξω σχολη μιας και δεν μπορεσα να βρω καποιον επαγγελματια απο κοντα ειπα να γραψω ελπιζω να με βοηθησεται! Αρχικα να σας διευκρινισω οι ειμαι τεχνολογικη κατευθηνση και στις πανελληνιες εγραψα 17614. Λοιπον αρχικη μου σκεψη για το μηχανογραφικο ειμαι η σχολη των χημικων μηχανικων (αλλα δεν ξερω αμα μου αρεσει η χημεια οντας τεχν. κατ.) αλλα κυριος προβληματισμος μου ειναι εαν αυτη η σχολη εχει μελλον (ακουω πολλα και εχω μπερδευτει εαν υπαρχει καποιος επαγγελματιας να μου πει τι παιζει,ποσο χρονο συνηθως χρειαζεσαι για να βρεις δουλεια,αμοιβες κτλ.) επειτα σκεφτομουν το μηχ. η/υ (και τα 2 τμηματα σκεφτομαι για την πατρα) αλλα μιας και δεν ειμαι τρελος με τον προγραμματισμο και δεν ειμαι διατεθιμενος να αφιερωνω ολη μου την μερα πανω σε μια οθονη πως θα συναγωνιστω καμενα ατομα που λιωνουν στο pc (σε αυτο το επαγγελμα τι παιζει απο επαγγελματικη αποκατασταση,χρηματα κτλ)??

 

by the way ξερει κανενας τι παιζει με το τμημα του βολου μηχ. η/υ λεει θα μετονομαστει σε ηλεκρολογων μηχανολογων... ποτε θα γινει αυτο?

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

 

υγ. Παρακαλω μην μου πειτε κανε αυτο που σου αρεσει γτ το εχω αποφασισει μιας και δεν εχω καμια τρελα με κανενα επαγγελμα θα κανω αυτο που εχει τις καλυτερες προοπτικες για το μελλον σε Ελλαδα και εξωτερικο..

Link to comment
Share on other sites

επειτα σκεφτομουν το μηχ. η/υ (και τα 2 τμηματα σκεφτομαι για την πατρα) αλλα μιας και δεν ειμαι τρελος με τον προγραμματισμο και δεν ειμαι διατεθιμενος να αφιερωνω ολη μου την μερα πανω σε μια οθονη πως θα συναγωνιστω καμενα ατομα που λιωνουν στο pc (σε αυτο το επαγγελμα τι παιζει απο επαγγελματικη αποκατασταση,χρηματα κτλ)??b

 

σε διαβεβαιώ πως τα έχεις ΠΟΛΥ λάθος στο μυαλό σου

 

προσωπικά ΜΟΝΟ αλάνια (πολλαπλών κατηγοριών) της ειδικότητας αυτής των μηχανικών έχω πετύχει στο δρόμο μου

 

τι να πώ...γίνε ένας/μία ακόμα πολιτικός μηχανικός για να μην το κουράζουμε και πολύ.

 

καλή επιτυχία πάντως σε ότι επιλέξεις (συνάδελφε?).

Link to comment
Share on other sites

σε διαβεβαιώ πως τα έχεις ΠΟΛΥ λάθος στο μυαλό σου

 

προσωπικά ΜΟΝΟ αλάνια (πολλαπλών κατηγοριών) της ειδικότητας αυτής των μηχανικών έχω πετύχει στο δρόμο μου

 

τι να πώ...γίνε ένας/μία ακόμα πολιτικός μηχανικός για να μην το κουράζουμε και πολύ.

 

καλή επιτυχία πάντως σε ότι επιλέξεις (συνάδελφε?).

 

οπα οπα κατι δεν καταλαβες δεν λεω οτι ειναι χαζοι ή μαμακηδες απλα το γουσταρουν τρελα και αφιερωνουν πολυ απο τον ελευθερο χρονο τους σε αυτο, πραγμα που δεν ειμαι διατεθημενος να κανω σε τετοιο βαθμο εγω

Link to comment
Share on other sites

μεγάλε για να πετύχεις σε οποιοδήποτε επάγγελμα στη ζωή, είτε γίνεις προγραμματιστής είτε καντηλανάφτης, θα καταλάβεις κι εσύ ότι θα πρέπει να αφιερώσεις ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες. Κάι σίγουρα να το γουστάρεις κιόλας.

 

τα μαγκάκια που είναι καλοί προγραμματιστές όντως κάθοντα με τις ώρες στο μόνιτορ, όπως τα λές. Οι καλοί αρχιτέκτονες με τις ώρες κι αυτοι πάνω από χαρτιά ή μόνιτορ και σπάνε τα τέτοια τους. Οι ΠΜ ανάλογα το είδος τους, αμέτρητες ώρες στη σκόνη και τον ήλιο ή στα μόνιτορ κι αυτοί.

 

Πρόσεξε: αυτά οι καλοί - αυτοί που θέλουν να πετύχουν, και αυτοί που γούστάρουν τη δουλειά τους και παράλληλα θέλουν να τα κονομήσουν. Λεφτά με τήρηση του ωραρίου και χαβαλέ δεν έβγαλε κανένας και τίποτα δεν κατάφερε κανένας. Το πολύ καρπαζοεισπράκτορας πολυτελείας σε καμμιά εταιρειούλα.

 

Η σχολή στην Πάτρα είναι πολύ καλή και απ΄ όσο ξέρω δεν έχει και ανέργους αποφοίτους, η πιάτσα τους τραβάει όλους. Αν όμως δεν γουστάρεις προγραμματισμό τι το συζητάς?

 

Την οικοδομή πώς την σκέφτεσαι? Θα γούσταρες να ανακατευτείς σε ανεγερση κτιρίων?

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις άκρες μηχανικός να γίνεις, να παίρνεις απ'ευθείας αναθέσεις από τους δήμους, να βγάλεις και φράγκα να δουλεύεις και ξεκούραστα.

 

με τον εκλεκτο συνάδελφο howard θα διαφωνήσω για τις πολλές ώρες δουλειάς γιατι θα τα φάνε μετά οι γιατροί

Link to comment
Share on other sites

...Παρακαλω μην μου πειτε κανε αυτο που σου αρεσει γτ το εχω αποφασισει μιας και δεν εχω καμια τρελα με κανενα επαγγελμα θα κανω αυτο που εχει τις καλυτερες προοπτικες για το μελλον σε Ελλαδα και εξωτερικο..

Αν θέλεις επάγγελμα με τα περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα και τις καλύτερες προοπτικές στην Ελλάδα που μόνο κτίζουμε και δεν έχουμε βιομηχανία, γίνε Πολιτικός Μηχανικός.

Αν θα φύγεις μόνιμα στο εξωτερικό, ό,τι και να επιλέξεις, ακόμα και Χημικός Μηχανικός που στην Ελλάδα ετεροαπασχολούνται, θα βρεις κάπου δουλειά και με καλές αποδοχές αν είσαι καλός.

Είσαι σίγουρος για το μηχανηλίκι; Μήπως θα σου ταίριαζε περισσότερο κάποια άλλη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

μεγάλε για να πετύχεις σε οποιοδήποτε επάγγελμα στη ζωή, είτε γίνεις προγραμματιστής είτε καντηλανάφτης, θα καταλάβεις κι εσύ ότι θα πρέπει να αφιερώσεις ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες. Κάι σίγουρα να το γουστάρεις κιόλας.

 

τα μαγκάκια που είναι καλοί προγραμματιστές όντως κάθοντα με τις ώρες στο μόνιτορ, όπως τα λές. Οι καλοί αρχιτέκτονες με τις ώρες κι αυτοι πάνω από χαρτιά ή μόνιτορ και σπάνε τα τέτοια τους. Οι ΠΜ ανάλογα το είδος τους, αμέτρητες ώρες στη σκόνη και τον ήλιο ή στα μόνιτορ κι αυτοί.

 

Πρόσεξε: αυτά οι καλοί - αυτοί που θέλουν να πετύχουν, και αυτοί που γούστάρουν τη δουλειά τους και παράλληλα θέλουν να τα κονομήσουν. Λεφτά με τήρηση του ωραρίου και χαβαλέ δεν έβγαλε κανένας και τίποτα δεν κατάφερε κανένας. Το πολύ καρπαζοεισπράκτορας πολυτελείας σε καμμιά εταιρειούλα.

 

Η σχολή στην Πάτρα είναι πολύ καλή και απ΄ όσο ξέρω δεν έχει και ανέργους αποφοίτους, η πιάτσα τους τραβάει όλους. Αν όμως δεν γουστάρεις προγραμματισμό τι το συζητάς?

 

Την οικοδομή πώς την σκέφτεσαι? Θα γούσταρες να ανακατευτείς σε ανεγερση κτιρίων?

 

(ανεαφερεσε στη σχολη των μηχανικων η/υ ετσι?)

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα κανενας δεν μου απαντησε για το τι παιζει στην Ελλαδα απο επαγγελματικης αποψης για τους χημικους μηχανικους που μου αρεσει και πιο πολυ απο τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

...κανενας δεν μου απαντησε για το τι παιζει στην Ελλαδα απο επαγγελματικης αποψης για τους χημικους μηχανικους που μου αρεσει και πιο πολυ απο τα αλλα

Δεν διάβασες προσεχτικά την παραπάνω δημοσίευση:

...Αν θα φύγεις μόνιμα στο εξωτερικό, ό,τι και να επιλέξεις, ακόμα και Χημικός Μηχανικός που στην Ελλάδα ετεροαπασχολούνται, θα βρεις κάπου δουλειά και με καλές αποδοχές αν είσαι καλός...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.