Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγγραφη στο ΤΕΕ - Αιτηση Ακυρωσης αποφασης του ΑΤΕΕΝ απο το ΤΕΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή Μ. Εβδομάδα να έχουμε!

Έλαβα λοιπόν την απόφαση απο το ΤΕΕ οτι βάση πλειοψηφίας μπορώ να γραφτώ! Ολα καλα μου έστειλαν και το έντυπο εγγραφής.

Αποφασίζει όμως ομόφωνα πως θα κάνουν αίτηση ακύρωσης (στο Εφετείο Αθηνών) της απόφασης του ΑΤΕΕΝ (το οποίο με αναγνώρισε) γιατί έλαβα το Chartership μου (2021) μετα το Brexit...

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό?

Να αγχωθώ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 11/4/2023 at 5:00 ΜΜ, Δημητριος Μαυροειδης said:

Καλησπέρα και καλή Μ. Εβδομάδα να έχουμε!

Έλαβα λοιπόν την απόφαση απο το ΤΕΕ οτι βάση πλειοψηφίας μπορώ να γραφτώ! Ολα καλα μου έστειλαν και το έντυπο εγγραφής.

Αποφασίζει όμως ομόφωνα πως θα κάνουν αίτηση ακύρωσης (στο Εφετείο Αθηνών) της απόφασης του ΑΤΕΕΝ (το οποίο με αναγνώρισε) γιατί έλαβα το Chartership μου (2021) μετα το Brexit...

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό?

Να αγχωθώ?

Δημήτρη καλησπέρα! σπουδασες σε κολλέγιο? τελικά δεν κατάλαβα γράφτηκες στον ΤΕΕ?

η ενημέρωση σου είναι σημαντική για εμένα...Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Γράφτηκα κανονικα. Σπουδασα στην Αγγλια BEng και MSc και απεκτησα και το Chartership (κατι το οποιο πλεον μετα την εξοδο του ΗΒ απο την ΕΕ δεν παιζει και καποιο ρολο). Γραφτηκα ομως λογο εμπειρίας (2014-2022) και σπουδων (2009-2014).

Εαν μπορω να σε βοηθησω καπου πες μου, διοτι ειναι θεμα που δε βρισκεις πολλα που να εχουν σημασια στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
 

Καλησπέρα !! Με την αίτηση ακύρωσης της απόφασης ΑΤΕΕΝ τι έγινε τελικά ? Επίσης μια ακόμα απορία γιατί δεν έκανες αναγνώριση μέσο ΔΟΑΤΑΠ ;

Edited by Alexandra Rammou
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα

ΔΟΑΤΑΠ πας αμα οτι εχεις τελειωσει το Πολυτεχνείο και θες μονο την αναγνώριση. Στις περιπτώσεις που υπαρχει εμπειρία (5 χρονια + ως μηχανικος), μπορει καποιος μεσο του ΑΤΕΕΝ να παρει τα επαγγελματικα του δικαιωματα (αμα πληρει τις προϋποθέσεις φυσικα).

Το αιτημα ακυρωσης θεωρω ειναι τυπικη διαφωνια αναμεσα στο Υπουργειο και το ΤΕΕ. Εκκρεμεί το δικαστηριο ομως θεωρω ειναι απλα διαδικαστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια χαρα. Υποθέτω πως δε μπορείς να αποκτήσεις επαγγελματική ισοδυναμία διχως να προσκομίσεις αποδεικτικά επαγγελματικών προσόντων. Δε νομιζω πως τίθεται ζήτημα διαφοράς, θεωρώ το κομματι των προσόντων ειναι συμπληρωματικό στο να πετύχεις ισοδυναμία στα επαγγελματικά προσόντα στη περιπτωση που ο τιτλος σπουδων σου αποκτήθηκε στο εξωτερικό ή λείπουν μαθηματα απο τον οδηγο σπουδων στη διαδικασια της αντιστοιχίας με τα Ελληνικα ιδρύματα εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 5/10/2023 at 6:45 ΜΜ, dmavroid said:

Το αιτημα ακυρωσης θεωρω ειναι τυπικη διαφωνια αναμεσα στο Υπουργειο και το ΤΕΕ. 

😅

Συγγνώμη συνάδελφε, αλλά το βρίσκω εξαιρετικά αστείο ως διατύπωση. Εξηγούμαι:

Το Υπουργείο, σε ό,τι αφορά δικαιώματα Μηχανικών, είναι στην ουσία το ΤΕΕ (ο επίσημος νομοθετημένα σύμβουλος του Υπουργείου χωρίς το οποίο δεν κουνιέται ρούπι). Αν υπάρχει κάποια διαφωνία είναι ως συνήθως μεταξύ ΤΕΕ και Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας/Οδηγιών/Κανονισμών.

Το Υπουργείο μπαίνει στη μέση για να παραστήσει τον κακό, τον καρπαζοεισπράκτορα.

"Εμείς προσπαθούμε, αλλά το ΤΕΕ μας μαλώνει διότι δεν κάνουμε σωστά τη δουλειά".

 

Τι θα μπορούσε συμβαίνει σε μία τέτοια περίπτωση; Το εξής φανταστικό σενάριο:

Η ΕΕ προωθεί τον ευρωπαϊκό κανονισμό στο Υπουργείο για επεξεργασία και νομοθεσία. Το Υπουργείο συμβουλεύεται τον επίσημο συμβουλάτορα, κι εφόσον εκείνος διαφωνεί, τότε το Υπουργείο παράγει ένα νόμο έκτρωμα (με επιτηδευμένα λάθη) που θα εκπέσει στα δικαστήρια. Και η ζωή συνεχίζεται.

Επαναλαμβάνω ότι το σενάριο είναι φανταστικό.

Edited by TEE
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.