Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαίτηση για θέσεις στάθμευσης σε εκτός σχεδίου


ecot

Recommended Posts

...είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω στο forum αλλά σας παρακολουθώ και σας συμβουλεύομαι εδώ και καιρό. Σε μια πολύ δύστροπη περίπτωση ελέγχου φακέλου που αντιμετωπίζω μου ζήτησαν να δείξω πως υπάρχει πρόσβαση σε απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης σε οικόπεδο εκτός σχεδίου όπου δεν ελέγχεται γενικά η πρόσβασή του και δεν χρειάζεται να έχει πρόσωπο σε δρόμο (είναι προ του 85).

Στην πραγματικότητα εξυπηρετείται από μονοπάτι πλάτους 5,5μ που αφήνει ο γείτονας. -αυτή η επεξήγηση δεν "κάλυψε" την υπάλληλο -

Τί γνώμη έχετε?

 

Πέρα από την ηπειρωτική αττική, απαιτούνται θέσεις σταθμευσης σε εκτός σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

καλημέρα, απευθύνομαι σε δυνατούς λύτες:

Στην περιοχή Τροιζήνας -νομαρχίας Πειραιά-, σε οικόπεδο εκτός σχεδίου προ του '85 -όπου δεν ελέγχεται η πρόσβασή του και στην πραγματικότητα εξυπηρετείται από ανεπίσημο αγροτικό δρόμο-, απαιτούνται θέσεις σταθμευσης σύμφωνα με πδ 111-2004?

Αν ναι, είμαι υποχρεωμένος να δείξω επίσημο δρόμο πρόσβασης για την εξυπήρέτηση των θέσεων?

Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρέπεις μια ερώτηση, συνάδελφε ecot; Γιατί "ανοίγεις" άλλο θέμα με το ίδιο ερώτημα;

Ζητάς επιμόνως απάντηση, ενώ εσύ δεν έχεις δώσει την παραμικρή τέτοια σε κάποιο ερώτημα (αν και είσαι μέλος εδώ και δύο μήνες).

 

Δεν είναι υποχρεωτική -για κανέναν- η συμμετοχή στις διάφορες συζητήσεις.

Είναι, όμως, υποχρεωτική η τήρηση στοιχειωδών κανόνων για την ομαλή λειτουργία

του forum, από όλα τα μέλη (τα οποία είναι, στην πλειονότητά τους, επιστήμονες).

Δεν παριστάνω τον έξυπνο, ούτε τον θεματοφύλακα των κανόνων συμμετοχής.

 

Όλα τα παραπάνω γράφτηκαν με φιλική διάθεση, ελπίζω να είναι ξεκάθαρο αυτό συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδελφε Chilon,

καταρχάς, είναι ενδιαφέρον που παρακολουθoύνται οι επιδόσεις μου στο forum αν και τα συμπεράσματά σου είναι και αυθαίρετα και άδικα. Θα συμφωνήσω ότι σίγουρα δεν επιθυμείς να παριστάνεις ούτε τον έξυπνο, ούτε τον θεματοφύλακα των κανόνων συμμετοχής...

Επανέρχομαι στο τεχνικό κομμάτι που απευθύνεται σε συναδέλφους μηχανικούς που αντιμετώπισαν ανάλογα πολεοδομικά θέματα . Η απάντηση που μου δόθηκε τον Ιούνιο δεν είναι σωστή σύμφωνα με τον πολεοδόμο υπάλληλο που μου απάντησε τον Σεπτέμβριο. Το 111/2004 αναφέρεται στην ηπειρωτική αττική -εντός και εκτός-. Αυτό σημαίνει νόμοι περί στάθμευσης και παλιά οικόπεδα εκτός σχεδίου χωρίς πρόσωπο σε δρόμο να έρχονται σε σοβαρή αντιπαράθεση. Είναι δυνατόν?

 

Επαναφέρω το ερώτημα σε καινούργιο θέμα, γιατί έκανα το τραγικό λάθος να μην εντοπίσω την αρχική δημοσίευση με αποτέλεσμα να εκνευρίσω τον συνάδελφο...:(

Link to comment
Share on other sites

ecot,

πέρα απο την ηπειρωτικό αττική δεν απαιτούνται θέσεις στάθμευσης σε εκτός σχεδίου,

τώρα όταν λές ανεπίσημο αγροτικό δρόμο, τι εννοείς? κόβεις άλλη ιδιοκτησία για να μπέις στην δική σου?

Link to comment
Share on other sites

φίλε ecot παρότι έψαξα το θέμα στη νομοθεσία

δυστυχώς δε βρήκα καμμία πληροφορία για τη στάθμευση εκτός σχεδίου

 

απ' όσο ξέρω υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που γνωριζουν το θέμα

και πιστεύω πως όταν ευκαιρίσουν ευχαρίστως θα σε ενημερώσουν

 

η νομοθεσία που βρήκα είναι η ακόλουθη

http://www.domiki.gr/kpn/text_3d/0.htm

http://www.domiki.gr/kpn/text_3d/0_1.htm

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ισχυρίζονται από την πολεοδομία ότι η δέσμευση θέσεων στάθμευσης στην ηπειρωτική αττική είναι και για εντός και εκτός σχεδίου και κατ' επέκταση ό,τι ηπειρωτικό ανήκει και στην Περιφέρεια Πειραιά.Παραθέτω το σχετικό άρθρο:

"Άρθρο 1

Περιοχή ισχύος

Στο ηπειρωτικό τμήμα της Περιφέρειας Απικής επιβάλλεται κατά το Ν.960/79,

όπως ισχύει εξασφάλιση θέσεων στάθμευσης στα ανεγειρόμενα κτίρια σύμφωνα με

τα προβλεπόμενα στις διατάξεις του παρόντος π. διατάγματος."

 

Ο αγροτικός δρόμος βεβαιώνεται από τον δήμο κοινόχρηστος, δεν καλύπτονται όμως, θέλουν βεβαιώσεις από νομαρχία κλπ, κλπ. Σημειώνω ότι στον έλεγχο τοπογραφικού δεν τέθηκε θέμα πρόσβασης εφόσον έχω παλαιό οικόπεδο 'οπου δεν απαιτείται πρόσωπο σε δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι η υποχρέωση εξασφάλισης θέσεων στάθμεσης ισχύει και για τα εκτός σχεδίου της ηπειρωτικής Αττικής. Και δεν εξαρτάται ούτε από το αν υπάρχει οδική πρόσβαση στο γήπεδο , ούτε από το εμβαδόν του.

 

Τώρα για την απαίτηση πρόσβασης σε αυτές μέσω κοινοχρήστου χώρου δεν ξέρω να σου πω σίγουρα , αλλά μου ακούγεται κάπως τραβηγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Η απαίτηση πρόσβασης είναι το πρόβλημα: ζητήθηκε είτε δουλεία διόδου -όχι η περίπτωσή μου-, είτε επίσημο δρόμο. Είμαι υποχρεωμένος να δικαιολογήσω πρόσβαση συγκεκριμένων προδιαγραφών? Το 111/2004 περιγράφει δρόμους εντός σχεδίου:

"Άρθρο 5

Πρόσθετοι όροι, περιορισμοί και απαγορεύσεις

 

4. Δεν επιτρέπεται η δημιουργία χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων: εφόσον οι

είσοδοι ή έξοδοί τους βρίσκονται σε οδούς πλάτους μικρότερου των 7,50 μ. Το

πλάτος αυτό μετράται από οικοδομική σε οικοδομική γραμμή αφού προστεθεί και η

τυχόν οπισθοχώρηση του ισογείου του κτιρίου, μόνο για το οικόπεδο στο οποίο

γίνεται η οπισθοχώρηση. Το παραπάνω πλάτος μετράται κατά τη θέση εισόδου και

εξόδου του χώρου στάθμευσης και σε μήκος πρόσοψης 6 μ."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.