Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάκληση άδειας


nickname

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας. Εάν είναι εφικτό θα ήθελα να μου απαντήσετε στα παρακάτω: 1ον μπορώ να ζητήσω ανάκληση άδειας μετά από 25 χρόνια? Για τα παρακάτω..

2ον Σε ένα εξ αδιαιρέτου οικόπεδο στο οποίο μέσω διαθέτη ορίζει σε δύο κληρονόμους τα ποσοστά ιδιοκτησίας εκ των οποίων του ενός το μερίδιο εχωντας 14 μέτρα πρόσωπο σε δημοτικη οδό ορίζετε άρτιο με τοπογραφικό διάγραμμα ( 185 τμ σε  σύνολο) και του άλλου με 4.50 μέτρα και ( του οποίου με τοπ.διαγρ αποδυκνειετε ότι είναι 65 τ.μ. άρα μη άρτιο. . Ο δεύτερος τώρα έκτισε 120 τ.μ χρησιμοποιώντας το ποσοστό δόμησης όλου του οικοπέδου. Στην άδεια του χρησιμοποιεί όλο το οικόπεδο. Κάνει αποδοχή της διαθήκης το 2018 (από το 1985 που ανοίχτηκε η διαθήκη του παππού και είχε εκδοθεί η άδεια στο όνομα του γιου από τότε)  και προσπαθεί να ενταχθεί στον νομό με μια αποδοχή  στην οποία αναφέρεται οριζόντια κατάτμηση του ακινήτου του. Το 2020 πεθαίνει και κάνοντας αποδοχή πλέον ο υιός δεν αναφέρει την οριζόντια κατάτμηση αλλά αναφέρετε ως """άτυπη κάθετη""" για να μην έχει θέμα με την συγκατάθεση του συνιδιοκτητη..  μπορεί να παραβλεφθεί κάτι τέτοιο από την πολεοδομία και να τον εντάξουν στον νομό περί αυθαίρετων? ( Τον υιό πλέον?) 3ον. Ξαναεκανε ο πατέρας του προσφυγή στο ΣΥΠΟΘΑ ( στο οποίο του έγινε ανάκληση της ένταξης του που είχε προσφυγή το 2011 για 20 τμ αυθαίρετα αυτά του είχαν βρει τότε ως αυθαιρεσίες η πολεοδομία 😂😂😂)  και απορρίφθηκε η ένταξη του στον νομό ( η απόφαση εκδόθηκε πριν δύο ημέρες). Μπορεί ο υιός να κάνει εκ νέου με  την νέα αποδοχή και να γίνει αποδεκτή?

ΥΠΟΣΗΜΕΙΟΜΕΙΩΣΗ η αποδοχή διαθήκης που έκανε ο γιος δεν έχει κατατεθεί στο υποθηκοφυλακείο από το 2021. 

Τα φώτα σας γιατί έχω τρελαθεί  είμαι σε απογνωση

 

 

Edited by nickname
Διόρθωση κειμενου
Link to comment
Share on other sites

κάτι δεν μας λές σωστά

τμήμα, σε εξ αδιαιρέτου, με συγκεκριμένο πρόσωπο ΔΕΝ υπάρχει

μήπως έχει γίνει σύσταση κατακορύφων (καθέτων) ιδιοκτησιών?

πάντως, ανάκληση άδειας μετά από 25 χρόνια, και χωρίς βλάβη δημοσίου συμφέροντος, δεν γίνεται

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι κάτι δεν λέτε σωστά, όπως λέει και ο συνάδελφος παραπάνω, ακόμα και αν τα λέγατε όλα σωστά για να δοθεί απάντηση θα χρειάζονταν πολλά δεδομένα και πολύς χρόνος κάτι που δεν νομίζω να διαθέτει κανένας από όσους είμαστε εδώ...

Οπότε θα σας πρότεινα να μιλήσετε με έναν συνάδελφο της περιοχής σας για να σας κατατοπίσει...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κατανοητό  το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Αρχικά λες :

" Σε ένα εξ αδιαιρέτου οικόπεδο στο οποίο[...]  ορίζει σε δύο κληρονόμους τα ποσοστά ιδιοκτησίας "  -> Αυτό σημαίνει ΕΝΑ οικόπεδο.

Στη συνέχεια λες :

" του  ενός το μερίδιο εχωντας 14 μέτρα πρόσωπο σε δημοτικη οδό [..] και του άλλου με 4.50 μέτρα  " -> Αυτό παραπέμπει σε ΕΝΑ οικόπεδο με κάθετες ιδιοκτησίες.

Αλλά στο τέλος λες :

" του  ενός το μερίδιο [...] ορίζετε άρτιο με τοπογραφικό διάγραμμα ( 185 τμ σε σύνολο) και
του άλλου [...]με τοπ.διαγρ αποδυκνειετε ότι είναι 65 τ.μ. άρα μη άρτιο.
"  -> Αυτό σημαίνει κατάτμηση σε  ΔΥΟ οικόπεδα.

Στα συμβόλαια τους  οι δυο κληρονόμοι ΤΙ έχουν αποδεχτεί ? Ενα οικόπεδο ή Δύο ?
Εσύ στους δικούς σου τίτλους τι έχεις ?
Υπάρχει θέμα ΑΚΥΡΟΤΗΤΑΣ συμβολαίων ?
Στην άδεια οικοδομής τι τίτλος έχει υποβληθεί ?
Τα Ε9 σας τι περιγράφουν οεο ?
Κτηματολόγιο υπάρχει ? Πως έχει αναγνωρίσει τις ιδιοκτησίες ?
Εντός σχεδίου ή εντός οικισμού ? Τι είδους οικισμού ?
Το ΣΥΠΟΘΑ γιατί απέρριψε την υπαγωγή ? Λόγω μη σύμφωνης γνώμης του εξ'αδιαιρέτου συνιδιοκτήτη ?

Από τα συμφραζόμενα υποθέτω ότι η Πολεοδομία και το ΣΥΠΟΘΑ δέχτηκαν ότι το οικόπεδο είναι ΕΝΑ και χωρίς κάθετη , σωστά ?

Πολύ περίπλοκο θέμα για διαδικτυακή συζήτηση.

Γενικά χρειάζεσαι ΚΑΙ μηχανικό ΚΑΙ δικηγόρο .

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, avgoust said:

Δεν είναι κατανοητό  το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Αρχικά λες :

" Σε ένα εξ αδιαιρέτου οικόπεδο στο οποίο[...]  ορίζει σε δύο κληρονόμους τα ποσοστά ιδιοκτησίας "  -> Αυτό σημαίνει ΕΝΑ οικόπεδο.

Στη συνέχεια λες :

" του  ενός το μερίδιο εχωντας 14 μέτρα πρόσωπο σε δημοτικη οδό [..] και του άλλου με 4.50 μέτρα  " -> Αυτό παραπέμπει σε ΕΝΑ οικόπεδο με κάθετες ιδιοκτησίες.

Αλλά στο τέλος λες :

" του  ενός το μερίδιο [...] ορίζετε άρτιο με τοπογραφικό διάγραμμα ( 185 τμ σε σύνολο) και
του άλλου [...]με τοπ.διαγρ αποδυκνειετε ότι είναι 65 τ.μ. άρα μη άρτιο.
"  -> Αυτό σημαίνει κατάτμηση σε  ΔΥΟ οικόπεδα.

Στα συμβόλαια τους  οι δυο κληρονόμοι ΤΙ έχουν αποδεχτεί ? Ενα οικόπεδο ή Δύο ?
Εσύ στους δικούς σου τίτλους τι έχεις ?
Υπάρχει θέμα ΑΚΥΡΟΤΗΤΑΣ συμβολαίων ?
Στην άδεια οικοδομής τι τίτλος έχει υποβληθεί ?
Τα Ε9 σας τι περιγράφουν οεο ?
Κτηματολόγιο υπάρχει ? Πως έχει αναγνωρίσει τις ιδιοκτησίες ?
Εντός σχεδίου ή εντός οικισμού ? Τι είδους οικισμού ?
Το ΣΥΠΟΘΑ γιατί απέρριψε την υπαγωγή ? Λόγω μη σύμφωνης γνώμης του εξ'αδιαιρέτου συνιδιοκτήτη ?

Από τα συμφραζόμενα υποθέτω ότι η Πολεοδομία και το ΣΥΠΟΘΑ δέχτηκαν ότι το οικόπεδο είναι ΕΝΑ και χωρίς κάθετη , σωστά ?

Πολύ περίπλοκο θέμα για διαδικτυακή συζήτηση.

Γενικά χρειάζεσαι ΚΑΙ μηχανικό ΚΑΙ δικηγόρο .

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! Ναι το ΣΥΠΟΘΑ απέρριψε την προσφυγή του εκ νέου στο νομό περί αυθαίρετων διότι όταν είχε κάνει την προσφυγή δεν είχε τίτλους ιδιοκτησίας και την σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών!! Πρόκειται για ΕΝΑ οικόπεδο ΕΝΙΑΊΟ που δεν μπορεί να χωριστεί με σύσταση κάθετου ιδιοκτησίας βάση πολεοδομίας οπότε μιλάμε για ένα εξ αδιαιρέτου οικόπεδο εντός σχεδίου με 2 διαφορετικά κτίσματα! Ένα με άδεια οικοδομής το 1932 και ένα δεύτερο με άδεια οικοδομής το 1987!

 

Link to comment
Share on other sites

Στα εξ αδιαρέτου, υπάρχει κοινοκτησία και στα κτίρια. Πάντως, το σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί να δοθεί απάντηση από το φόρουμ, όπως είπαν και οι συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, avgoust said:

Δεν είναι κατανοητό  το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Αρχικά λες :

" Σε ένα εξ αδιαιρέτου οικόπεδο στο οποίο[...]  ορίζει σε δύο κληρονόμους τα ποσοστά ιδιοκτησίας "  -> Αυτό σημαίνει ΕΝΑ οικόπεδο.

Στη συνέχεια λες :

" του  ενός το μερίδιο εχωντας 14 μέτρα πρόσωπο σε δημοτικη οδό [..] και του άλλου με 4.50 μέτρα  " -> Αυτό παραπέμπει σε ΕΝΑ οικόπεδο με κάθετες ιδιοκτησίες.

Αλλά στο τέλος λες :

" του  ενός το μερίδιο [...] ορίζετε άρτιο με τοπογραφικό διάγραμμα ( 185 τμ σε σύνολο) και
του άλλου [...]με τοπ.διαγρ αποδυκνειετε ότι είναι 65 τ.μ. άρα μη άρτιο.
"  -> Αυτό σημαίνει κατάτμηση σε  ΔΥΟ οικόπεδα.

Στα συμβόλαια τους  οι δυο κληρονόμοι ΤΙ έχουν αποδεχτεί ? Ενα οικόπεδο ή Δύο ?
Εσύ στους δικούς σου τίτλους τι έχεις ?
Υπάρχει θέμα ΑΚΥΡΟΤΗΤΑΣ συμβολαίων ?
Στην άδεια οικοδομής τι τίτλος έχει υποβληθεί ?
Τα Ε9 σας τι περιγράφουν οεο ?
Κτηματολόγιο υπάρχει ? Πως έχει αναγνωρίσει τις ιδιοκτησίες ?
Εντός σχεδίου ή εντός οικισμού ? Τι είδους οικισμού ?
Το ΣΥΠΟΘΑ γιατί απέρριψε την υπαγωγή ? Λόγω μη σύμφωνης γνώμης του εξ'αδιαιρέτου συνιδιοκτήτη ?

Από τα συμφραζόμενα υποθέτω ότι η Πολεοδομία και το ΣΥΠΟΘΑ δέχτηκαν ότι το οικόπεδο είναι ΕΝΑ και χωρίς κάθετη , σωστά ?

Πολύ περίπλοκο θέμα για διαδικτυακή συζήτηση.

Γενικά χρειάζεσαι ΚΑΙ μηχανικό ΚΑΙ δικηγόρο .

Περίπλοκο θέμα για διαδικτυακή αναζήτηση είναι το ορθότερο. Και δικηγόρο έχω και μηχανικό. Εδώ βλέπετε στην επαρχία ο μηχανικός τυχαίνει να είναι και σε πολλά εμπλεκόμενος ( πήρε χρήματα χωρίς εγώ το ζώον απόδειξη τέλος πάντων πονεμένη ιστορία) . Έχω πληρώσει αρκετά χωρίς αποτέλεσμα ότι έχω καταφέρει το έχω καταφέρει μόνος.  Γι'αυτό αναζητώ την άποψη και την εκτίμηση κάποιων ποιο υπευθύνων όπως θεωρώ ότι υπάρχουν εδώ μέσα. Έχω χάσει βλέπετε την εμπιστοσύνη. Όσον αφορά τα παραπάνω ερωτήματα σας απαντώ: ότι οι κληρονόμοι αποδέχθηκαν ο πρώτος με το αυθαίρετο ένα οικόπεδο 65 τμ---- παραπλεύρως  παλαιάς οικίας 50 τμ η οποία βρίσκετε σε οικόπεδο 135 τμ. Και το οποίο αφήνει στον πατέρα μου.  .  Στον αδεια οικοδομής του έχει δείξει όλο το οικόπεδο.  Στην αποδοχή που έκανε  το 18 (από το 85 που δημοσιεύθηκε η διαθήκη), ανέφερε οριζόντια κατάτμηση  λόγω το ότι τον συμβούλευσε η πολεοδόμος για να μπορέσει να ενταχθεί στον νομό.  Στο κτηματολόγιο το 18 δήλωσε ολόκληρο το οικόπεδο και δηλώνοντας και εγώ πλέον ότι μου αναλογεί βάση διαθήκης χτύπησε κόκκινο. Στο ε9 σε μένα δείχνει αυτό ακριβώς 50 τμ . Το εξ αδιαιρέτου οικόπεδο βρίσκεται εντός σχεδίου. Τι εννοείται με το θέμα ακυρότητας συμβολαίων. Και πως? 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, nickname said:

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας. Εάν είναι εφικτό θα ήθελα να μου απαντήσετε στα παρακάτω: 1ον μπορώ να ζητήσω ανάκληση άδειας μετά από 25 χρόνια? Για τα παρακάτω..

2ον Σε ένα εξ αδιαιρέτου οικόπεδο στο οποίο μέσω διαθέτη ορίζει σε δύο κληρονόμους τα ποσοστά ιδιοκτησίας εκ των οποίων του ενός το μερίδιο εχωντας 14 μέτρα πρόσωπο σε δημοτικη οδό ορίζετε άρτιο με τοπογραφικό διάγραμμα ( 185 τμ σε  σύνολο) και του άλλου με 4.50 μέτρα και ( του οποίου με τοπ.διαγρ αποδυκνειετε ότι είναι 65 τ.μ. άρα μη άρτιο. . Ο δεύτερος τώρα έκτισε 120 τ.μ χρησιμοποιώντας το ποσοστό δόμησης όλου του οικοπέδου. Στην άδεια του χρησιμοποιεί όλο το οικόπεδο. Κάνει αποδοχή της διαθήκης το 2018 (από το 1985 που ανοίχτηκε η διαθήκη του παππού και είχε εκδοθεί η άδεια στο όνομα του γιου από τότε)  και προσπαθεί να ενταχθεί στον νομό με μια αποδοχή  στην οποία αναφέρεται οριζόντια κατάτμηση του ακινήτου του. Το 2020 πεθαίνει και κάνοντας αποδοχή πλέον ο υιός δεν αναφέρει την οριζόντια κατάτμηση αλλά αναφέρετε ως """άτυπη κάθετη""" για να μην έχει θέμα με την συγκατάθεση του συνιδιοκτητη..  μπορεί να παραβλεφθεί κάτι τέτοιο από την πολεοδομία και να τον εντάξουν στον νομό περί αυθαίρετων? ( Τον υιό πλέον?) 3ον. Ξαναεκανε ο πατέρας του προσφυγή στο ΣΥΠΟΘΑ ( στο οποίο του έγινε ανάκληση της ένταξης του που είχε προσφυγή το 2011 για 20 τμ αυθαίρετα αυτά του είχαν βρει τότε ως αυθαιρεσίες η πολεοδομία 😂😂😂)  και απορρίφθηκε η ένταξη του στον νομό ( η απόφαση εκδόθηκε πριν δύο ημέρες). Μπορεί ο υιός να κάνει εκ νέου με  την νέα αποδοχή και να γίνει αποδεκτή?

ΥΠΟΣΗΜΕΙΟΜΕΙΩΣΗ η αποδοχή διαθήκης που έκανε ο γιος δεν έχει κατατεθεί στο υποθηκοφυλακείο από το 2021. 

Τα φώτα σας γιατί έχω τρελαθεί  είμαι σε απογνωση

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 

1. Ναι

2. Απαιτείται επίσημη χαρτούρα για να διερευνηθεί αν πρόκειται για κατάτμηση ή για κάθετη. Από την περιγραφή και μόνο δεν γίνεται κατανοητό. Πριν μεγαλώσει η απόγνωσή σας, συμβουλεύω να αναρωτηθείτε πρώτα για την αξία του ακινήτου, γιατί η συμβουλευτική σε τέτοιες υποθέσεις δεν είναι φθηνή υπόθεση.

3. Όχι, η απόφαση του ΣΥΠΟΘΑ αφορά στο ακίνητο και όχι στον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, [email protected] said:

1. Ναι

Όχι, μετά βεβαιότητος, εκτός κι αν υπάρχει Δημόσιο συμφέρον.

Περί αυτού, υπάρχει σχετική απόφαση που ορίζει ότι η ο.α. μπορεί να ανακληθεί εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος (το οποίο ορίζεται στα 5 έτη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tetris said:

Όχι, μετά βεβαιότητος, εκτός κι αν υπάρχει Δημόσιο συμφέρον.

Περί αυτού, υπάρχει σχετική απόφαση που ορίζει ότι η ο.α. μπορεί να ανακληθεί εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος (το οποίο ορίζεται στα 5 έτη)

:-D

 

Κάθε φορά που διαφωνούμε online συνήθως χάνεις! Νομίζω ότι είναι πρόκληση αυτό για σένα στο συγκεκριμένο θέμα να κερδίσεις. Πλέον δεν το παίζω αυτό το παιχνίδι δωρεάν. Όποιος χάσει κερνάει τσίπουρα, και δεν θα τη βγάλει φθηνά. Αφού είσαι βέβαιος, νομίζω ότι είναι η ευκαιρία σου να φάμε καλά, να γνωριστούμε και να καθαρίσω εγώ το τραπέζι. Αν δέχεσαι, its game on!B) Όχι μόνο μπορεί να κερδίσεις, αλλά να κερδίσουν και οι επόμενες σειρές μηχανικών στο μέλλον, διαβάζοντας το θρεντ. Τι λες, παίζουμε?

Edited by [email protected]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.