Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

επειδη το εχεις ψαξει,

 

1.σε κτιρια μη ορθογωνικα (π.χ κατοψης Γ ή Τ) οι ανεμοπιεσεις εισαγονται αυτοματα με επιτυχια?

 

2.συνδεσεις ελεγχει?

 

3.θεμελιωση επιλυει?και πεδιλοδοκους?

 

4.για εναν νεο χρηστη που εχει εμπειρια σε ινσταντ και οχι σε αναλογα προγραμματα οπως etabs κλπ ΠΟΣΟ ευκολο ειναι να το μαθει και να κανει μια ολοκληρωμενη μελετη (ενα απλο βιομηχανικο)?τι βοηθεια θα εχει στα χερια του?δλδ το μανιουαλ ειναι εκτενες και κατανοητο,tutorials υπαρχουν,ετοιμα παραδειγματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδη το εχεις ψαξει,

 

1.σε κτιρια μη ορθογωνικα (π.χ κατ..................παραδειγματα?

 

1. Σε κτίρια με περίεργη κάτοψη δεν το έχω δοκιμάσει γιατί τις περισσότερες φορές κάνω ανάλυση ανέμου κατά DIN (όπως στο παράδειγμα του ΙNSTANT)

Περισσότερα γι'αυτό θα σου πούνε άλλοι χρήστες όπως ο barracuda ή ο paktomenos o oποίος πρέπει να είναι και ο πιο έμπειρος.

2. Φυσικά και μάλιστα πολύ καλά (έγινε σύγκριση και με άλλα προγράμματα)

Παλιότερα έλυνα με την οδηγία του 1992 γιατί με την οδηγία του 2005 έβγαζε πρόβλημα η πάκτωση υποστυλώματος , κάτι το οποίο έχει λυθεί.Με την οδηγία του 2005 μου έβγαζε ελαφρώς χαμηλοτερα ποσοστά εξάντλησης.Μπορείς να θεωρήσεις και ημιάκαμπτες συνδέσεις.

3. Μμμμ θεμελίωση με πέδιλα και συνδετήριες είναι ''προβληματική'' γιατί ουσιαστικά λύνει μεμονωμένα πέδιλα.Αυτό μπορείς να το λύσεις είτε θεωρώντας ότι ένα ποσοστό της ροπής το παραλαμβάνουν τα συνδετήρια είτε θεωρώντας δοκούς επί ελαστικού έδάφους για να λύσεις τα συνδετήρια.Πεδιλοδοκούς λύνει κανονικά.

Άλλο πρόβλημα είναι ότι π.χ. σου βγάζει και άνω οπλισμό πεδίλου(ίσο με τον κάτω) κάτι που ίσως να οφείλεται στον ΕC (π.χ. ο Γαλλικός κανονισμός δέχεται το μισό του κάτω)

4. Καμία σχέση με το ΙNSTANT , είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο.Εγώ το έμαθα μόνος μου αλλά αργότερα για πιο περίπλοκα είχα και μια μικρή βοήθεια από ένα φίλο μου που το δουλεύει πολλά χρόνια.

 

Του λείπουν οι σύμμεικτες πλάκες αλλά ο κ.Σεβερίν μου είπε ότι σίγουρα κάποια στιγμή θα βάλουν οι Αμερικάνοι πλέον (Αutodesk) γιατί τις δουλεύουν συνέχεια.

Προς το παρόν δεν έχουν βγάλει ούτε βιβλίο , ούτε καν στα Αγγλικά.

Να σου πω για την υποστήριξη που είχα από τον Μαραβέα.Ο ίδιος το ήξερε πολύ καλά και μπορούσε να σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις ,αλλά ως γνωστό έχει και μελετητική εταιρεία ,οπότε ο προσωπικός του χρόνος είναι περιορισμένος.Υπήρχε μία κοπέλα για την εξυπηρέτηση πελατών αλλά με μικρότερη εμπειρία.Ουσιαστικά η βοήθεια ήταν για τον τρόπο μοντελοποίησης γιατί το πως δουλεύει το πρόγραμμα έπρεπε να το έχεις ψάξει μόνος σου ή να πληρώσεις για εκπαίδευση (χρέωση με την ώρα ή την ημέρα ,αν θυμάμαι καλά) κάτι που δεν έκανα γιατί πρέπει να ζητούσαν αρκετά.Βέβαια το θέμα των παραδοχών είναι θέμα του μελετητή.

Π.χ. ο Μαραβέας μου είχε προτείνει να μη βάζω τις τεγίδες στο μοντέλο γιατί τις λύνει δυσμενέστερα (παίρνει και τις μετακινήσεις του ζυγώματος) αλλά εχώ τις βάζω.Εκεί για παράδειγμα τα μήκη λυγισμού και τους περιορισμούς τα δίνεις εσύ (για υποστυλώματα,ζυγώματα,τεγίδες κτλ...)

Π.χ. για λυγισμό εκτός επιπέδου των τεγίδων μπορείς να θεωρήσεις όλο το μήκος ,το μισό (αν έχεις αποστάτη) ή π.χ. ένα μέτρο αν θεωρείς ότι δεσμεύεται από το πάνελ ή την λαμαρίνα.

.....Κατέβασε τη δοκιμαστική έκδοση για ένα μήνα από εδώ

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/mform?siteID=123112&id=12031356

Μαζί με αυτό παίρνεις και το ΕSOP που έχει διάφορα προγραμματάκια (π.χ. τοιχίο αντιστήριξης κτλ.)

Eπίσης έχεις όλα τα υλικά (σίδερο, μπετόν , ξύλο , αλουμίνιο)

 

Το θεωρώ συγκρίσιμο μόνο με προγράμματα της Cubus , Scia ,Sofistik,Staad κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παρόν....φώναξε κανείς?

 

Σε περίεργα δεν λειτουργεί καλά η αυτόματη παραγωγή, γιατί απλά αυτή γίνεται για ένα τυπικό πλαίσιο σε 2D (όψη), και κατόπιν παράγεται το 3D με δημιουργία των υπολοίπων πλαισίων στις αποστάσεις που έχεις ορίσει, και την σύνδεση τους.

 

Κατα τα λοιπά, μια χαρά τα λέει ο spy1551, δες και τις 2528 σελίδες του αντίστοιχου θέματος, είναι όλα εκεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Paktomenos

Δεν ξέρω στο 2010 αν λειτουργεί καλά η αυτόματη παραγωγή στο 3D.

Eπίσης αν θυμάμαι για την αυτόματη παραγωγή από 2D πρέπει να έχεις ίσες αποστάσεις πλαισίων.

Όταν το αγόρασα αρχικά (1500+500 για θεμελίωση και μέχρι 1000 κόμβους) δεν υπήρχε αυτή η επιλογή.Δεν είχε επίσης και τα κινητά φορτία κάτι που είναι χρήσιμο για γερανογέφυρες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει ο ευρωκώδικας ανεμοπιέσεις σε κτήρια με κατόψεις Π, Γ, Τ κτλ? Καλύτερα δηλαδή που δεν έχει γιατί εδώ στο τετράγωνο και γίνεται ο χαμός, στα άλλα ....

 

νομίζω ότι το sofistik κάνει αυτόματη παραγωγή φορτίων ανέμου για περίεργα κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα...

Το καλοκαιρι μου ετυχε η πρώτη μου μελετη στατικων συμμιτου 2οροφου κτιριου.Δεν ειχα πρόγραμμα όποτε απευθυνθηκα σε συναδελφο για βοηθεια και εκπονηση της μελετης.

Σήμερα,σκεφτομαι την αγορα ενός πακετου ωστε να μην τρεχω κάθε φορά σε άλλους συναδελφους.Από στατικά έχω αγορασει εδω κι ενα χρόνο το FESPA.

Η μελέτη έγινε το καλοκαίρι στο INSTANT σε συνδυασμό FESPA,ΕΧCEL και υπολογισμούς στο χέρι..Όπως κατάλαβα,δεν νομίζω να είναι και ο πλέον έυχρηστος τρόπος.

Εχει κάποιος να μου προτείνει ένα ολοκληρωμένο πακέτο διαστασιολόγησης και σχεδιασμού σύμμιτων κατασκευών?(πλακες,θεμελίωση και σχεδια κοπής)

Εχω στα υποψη μου το STRAAD αλλα αυτό απ ότι βλέπω ΔΕΝ εχει συμμικτά,παραμόνο μεταλλικά απλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.