Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

γεια σας!σκεφτομαι να ασχοληθω με μεταλλικες κατασκευες και ειμαι μεταξυ των παρακατω:

 

1.steel-4M

2.instant-CCS

3.metalcad-MULTISOFT

 

τι προτεινετε?

 

βασικα σκεφτομουν για το instant αλλα δεν εχει αυτοματη παραγωγη σχεδιων και ουτε υπολογιζει θεμελιωση...

 

ευχαριστω για την οποια βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγόρασα το Instant επειδή το ήξερα από παλιά που το δούλευα σε εταιρεία.

 

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος.

 

Υπάρχει το robot το οποίο έχει ένας φίλος και μου λέει ότι είναι το καλύτερο αυτή τη στιγμή.

 

Για παραγωγή σχεδίων νομίζω ότι και το instant συνεργάζεται με το multisteel. Φυσικά υπάρχει και το strucad το οποίο παράγει σχέδια κοπής.

 

Και μπορώ να σου πω περισσότερα για το instant:

-Υπολογίζω όλα τα φορτία και τις ανεμοπιέσεις (ΕΚ1) με το χέρι.

-Ελέγχω τους "ελέγχους συνδέσεων" γιατί πολλές φορές έχω παρατηρήσει λάθη του προγράμματος.

-Γενικά ψιλοελέγχω τα πάντα με το μάτι ή και με το χέρι γιατί δεν εμπιστεύομαι τα αποτελέσματα αν και στα στατικά και στους ελέγχους μελών δεν υπάρχει πρόβλημα.

-Εν τέλει κάνω την δουλειά μου αλλά παιδεύομαι λίγο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με τα σχεδια τι κανεις?πως τα σχεδιαζεις?ξεχωριστα?

 

γιατι αν ειναι να παρεις και το multisteel μαζι τοτε οικονομικα χαθηκες...

 

γενικα κι εγω το εχω δουλεψει πολυ το instant αλλα με προβληματιζει που η εταιρια σαν να το εχει παρατησει...ειδικα καποιοι αυτοματισμοι σε φορτισεις και παραγωγη βασικων σχεδιων κλπ θα επρεπε να ειχαν εισαχθει...

 

το robot σε τι τιμη κινειται?

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια τα κάνω με το CAD (παλιά καλή μέθοδος) και μου τρώνε αρκετό χρόνο, αλλά έχω κάποια στάνταρτς στο σχεδιασμό (ειδικά των λεπτομερειών) και δεν θέλω να τα τυποποιήσω αλλιώς

 

Το instant έχει πρόβλημα με τον έλεγχο συνδέσεων και έχεις δίκιο που λές ότι σαν να το έχει παρατήσει η εταιρεία...

 

Ειδικά βάση υποστυλώματος βγάζει ότι θέλει!!

 

Το robot δεν ξέρω πόσο κάνει αλλά είναι λίγο τσουχτερό (αν πάρεις όλο το πακέτο πρέπει να ξεπερνάει τα 4000€).

 

Μπες στην ιστοσελίδα και ζήτα να σου στείλουν demo και προσφορά!

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω:

 

θεμελιωση με το instant πως υπολογιζεις?

 

Υ.Γ γιατι δεν εισαγουν επιλυση θεμελιωσης κανονικα με πεδιλα-συνδετηριες ή πεδιλοδοκους?ολος ο ανταγωνισμος το εχει κανει...

 

Υ.Γ 2 εχεις δουλεψει steel απο 4Μ?παντως απο δυνατοτητες ειναι υπερπληρες.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω:

 

θεμελιωση με το instant πως υπολογιζεις?

 

Υ.Γ γιατι δεν εισαγουν επιλυση θεμελιωσης κανονικα με πεδιλα-συνδετηριες ή πεδιλοδοκους?ολος ο ανταγωνισμος το εχει κανει...

 

Υ.Γ 2 εχεις δουλεψει steel απο 4Μ?παντως απο δυνατοτητες ειναι υπερπληρες.

 

Πρόσφατα το instant έχει εισάγει στο πρόγραμμα θεμελίωση με μεμονωμένα πέδιλα. Οι επιλύσεις είναι της πλάκας, βγάζουν τεράστια αποτελέσματα (λόγω μη θεώρησης συνδετήριων δοκών) και ουσιαστικά είναι άχρηστο!!!

Εγώ προσωπικά περνάω τα δεδομένα στο STRAD και λύνω πέδιλα ή πεδιλοδοκούς.

 

Όσο για το steel μ' ενδιαφέρει να ακούσω περισσότερες γνώμες από χρήστες του προγράμματος γιατί θα με συνέφερε να το έχω (λόγω πλήρους συμβατότητας και αλληλουποστήριξης με το STRAD).

 

Αν λες για τις δυνατότητες με βάση τα φυλλάδια τους καλύτερα να μην έχεις και πολλά εμπιστοσύνη γιατί στην πράξη κρίνονται όλα:

Ευχρηστία, πληρότητα, αξιοπιστία, ευκολίες, εξαγωγές dxf κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχουν άλλοι χρήστες προγραμμάτων για μεταλλικά για να πουν απόψεις;

 

Με ενδιαφέρει και το στατικό κομμάτι (έλεγχος μελών, συνδέσεων, θεμέλια) αλλά και το σχεδιαστικό.

 

Υπάρχει κάποια φτηνή λύση για σχεδιαστικό πρόγραμμα (π.χ. add-on στο AutoCAD;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ προσωπικά περνάω τα δεδομένα στο STRAD και λύνω πέδιλα ή πεδιλοδοκούς.

 

 

οταν λες περνας τα δεδομενα τι εννοεις?

 

φανταζομαι περνας τον κανναβο,δημιουργεις την θεμελιωση αλλα απο φορτια ποια δινεις στη θεμελιωση σου?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά περνάω τα δεδομένα στο STRAD και λύνω πέδιλα ή πεδιλοδοκούς.

 

 

οταν λες περνας τα δεδομενα τι εννοεις?

 

φανταζομαι περνας τον κανναβο,δημιουργεις την θεμελιωση αλλα απο φορτια ποια δινεις στη θεμελιωση σου?

 

Σοφή ερώτηση!! Μεγάλο μπέρδεμα. Το πρόβλημα είναι να θέσεις τα τελικά εντατικά μεγέθη (συμπεριλαμβανομένων συντελεστών ασφαλείας) και να τα παραγοντοποιήσεις στο STRAD χωρίς συντελεστές ασφαλείας. Θέλει πάρα πολύ προσοχή για να είσαι ακριβής.

 

Κατα τ'άλλα ναι έχεις δίκιο (τον κάνναβο κλπ). Δεν μπορώ να κάνω τίποτα περισσότερο. Αλλά αν γνωρίζω καλά και η συνεργασία του STRAD με το STEEL κάπως έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.