Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι νέα πολιτικός μηχανικός και ενδιαφερόμουν να μάθω ποιά προγράμματα χρησιμοποιούνται για την στατική επίλυση μεταλλικών κατασκευών.Επίσης μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για σεμινάρια που μπορεί να γίνονται πάνω σε αυτά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα κύριοι,

 

Δουλεύω σε μια κατασκευαστική εταιρεία που ασχολείται με μεταλλικούς σκελετούς κτιρίων (βιομηχανικά κτίρια, κατοικίες), εξωτερικές σκάλες, μεσοπατώματα κτλ. 'Οπως αντιλαμβάνεστε πρόκειται για απλές μεταλλικές κατασκευές και όχι τίποτα τύπου Καλατράβα... Μου έχει ζητηθεί να προτείνω ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα. Θα μπορούσα να είχα κάποιες συμβουλές ώστε να κάνω τη βέλτιστη επιλογή...;

Link to comment
Share on other sites

Το Metalcad ειναι πολυ καλό.

Για απλά πράγματα καλό είναι, αλλά δε νομίζω να έχει σχέση με τα Tekla και Strucad που ανέφεραν οι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Το Metalcad είναι στατικό πρόγραμμα ενώ το Strucad και το Τekla είναι προγράμματα τρισδιάστατης μοντελοποίησης με κάποιους μικρούς ελέγχους (το Strucad που γνωρίζω).

Το Metalcad είναι συγκρίσιμο με το Instant καθώς και τα δύο είναι Ελληνικά προγράμματα.

Αν θες πιο εξεζητημένα πράγματα για μεταλλικά υπάρχουν τα Robot , Sofistik , Scia , Stahl (Statik της Cubus), Staad κτλ.

Προσωπικά από το Robot είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά αν θες ταχύτητα στη δουλειά σου μάλλον είναι προτιμότερο κάποιο Ελληνικό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.